24 Nisan 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C

TREND BOLU'DAN

TREND BOLU'DAN

09 Temmuz 2010 Cuma 00:00

Bu hafta sizler için Temmuz sayısını çıkaran Trend Bolu Dergisi'nin yeni sayısını değerlendireceğiz. Her sayıda farklı bir bakışla değişik konu ve konukları sayfalarına taşıyan Trend Bolu dergisi, Bolu'da dergiciliğe farklı bir soluk getirmek için çıktığı yolda başarılı bir şekilde devam ediyor. Ulusal formatta çıkan derginin bu ayki sayısı, yerelde çok önemli konuları gündeme taşımakla birlikte, bağımlılık yaratan fısıltı bölümü ile de yakından takip ediliyor. Bu çalışmada biraz daha ayrıntılı bir değerlendirme yapacağız. İşte Trend Bolu'dan başlıklar…

YEDİGÖLLER KİMİN OLACAK?

“Düzce Yedigöller'e de sahip çıktı” başlıklı haberde Düzce eski Valisi Halil Nimetoğlu'nun, Bolu Dağı'na “Düzce Dağı” demesinden sonra, Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Bülent Kılınç'ın da ayrılırken “Yedigöller Düzce'nindir” ifadesini kullanması, BoluDüzce arasında yeni bir gerginliğe neden olur mu?

BAŞKANIN BİTMEYEN ÇOCUK SEVGİSİ

Herkes bilir ki Başkan Alaaddin Yılmaz, nerde bir çocuk görse mutlaka yanına gider, onu öper ve yanında sürekli taşıdığı şekerlemelerden ikram eder.

Bu sevgisini en çok da fırsat buldukça kucağından indirmediği torunu ile birlikte vakit geçirirken görmek mümkün. Oğlundan torun istediğini anlatan Başkan Yılmaz bakın bunu nasıl anlatmış oğluna: “Tekrar torun sahibi olmak isterim. Kaç tane hem de? Oğlum evlendiği zaman torun istediğimi söyledim. 'Beni günaha sokmayın, torun istiyorum. Siz yapmazsanız ben çocuk yapacağım.” Onun için mecbur kaldılar.”

KALEMİNİ SATMAYANLARIN BANKI

İmdat Aslan'ı Bolu'da tanımayan yoktur. Günlük yazılarıyla gündemin bazını tutan ve kendine has üslubuyla ciddi bir okur sayısına sahip olan İmdat Aslan'ın sahibi olduğu mağazanın önünde de meşhur bir bank vardır.

Trend Bolu bu ayki sayısında bu meşhur bankın, daha doğrusu “İmdat'ın bankı”nın hikayesini anlatıyor. Kalemlerini satmadıklarını, bankı da kalemleri ile zapt ettiklerini söyleyen İmdat Arslan, Cemiyet Başkanı Süha Alparslan ve arkadaşlarının kendisine nasıl destek olduğunu, bankın karşısına konulan masaya oturmak isteyen Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın nasıl banka oturtulduğunu anlattı.

ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞININ KAHRAMAN KADINLARI

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç Dr. Nuray Özdemir, Milli Mücadele sırasında Bolulu analarımızın vatan aşklarını yaptığı araştırma ile ortaya çıkardı.
Dertli Gazetesi'ne bir dilekçe gönderen kadınlar, gerekirse gidip cepheye savaşmak istediklerini cesur ifadelerle belirtmiş. “Erkekler okusun ve utansın” başlığıyla yazılan dilekçe, 1920 yılında bile Anadolu kadınlarının ne kadar kahraman ve cesur olduklarını bir kez daha ortaya koyuyor.

25 BİN ÇOCUĞU SÜNNET ETTİ

Bolu'nun en kıdemli sünnetçilerinden Elfaz Temiz, bugüne kadar neredeyse 25 bin çocuğu sünnet etti. Hatta sünnet ettiği çocuklardan biri de damadı oldu. Sünnet yaşı, nasıl yapılmalı ve yönetmeleri hakkında bilgi veren Elfaz Temiz, daha pek çok çocuğun sünnetçisi olmaya devam edecek gibi görünüyor.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.