27 Mayıs 2019
  • Bolu11°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara11°C

BELEDİYE DÜKKANLARI REKOR KIRDI

BELEDİYE DÜKKANLARI REKOR KIRDI

24 Temmuz 2010 Cumartesi 00:00

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın yüzü gülüyor. Muhammen bedelin hemen hemen iki, üç katına kadar çıkan rakamlara ihaleye katılan, katılmayan herkesi şaşırttı.

Bolu Belediyesi'ne ait dükkanların satış ihalesi, dün Belediye Meclis Salonu'nda yoğun katılımla gerçekleşti. İlk olarak Efes Halı Mobilya'nın şuan kiracı olarak oturduğu dükkânın ihalesinde çekişme İmat İnşaat, Raşit Karakaya, Munip Mungan arasında yaşandı. Tarım ilaçları pazarlaması yaptığı söylenen Munip Mungan 357 Bin TL'ye dükkânı ihalede kazandı. 14.30'da Çizmecioğlu ailesinin yakın zamanda boşalttığı dükkânın ihalesine geçildi. Menkul sermaye iradı, gayrimenkul ticareti ile uğraşan Büyük Cami eski İmamı Abdullah Yüksel, İmat İnşaat, Munip Mungan, Öztürkler İletişim, Yukarı Çarşı'da kundura mağazası sahibi İhsan Üremiş ve Tanju Çizmecioğlu arasında geçen ihalede fiyat 761.500 TL'ye kadar yükseldi, ihale son artışı yapan İhsan Üremiş'te kaldı.

VERİLEN RAKAM DUDAK UÇUKLATTI

Dudak uçuklatan rakamlardan birisi de YeniSümer Mağazası'nın kiracı olarak bulunduğu dükkan ihalesinde yaşandı. Erdinç Elektrik, Tanju Çizmecioğlu, Davut Alan, Tahsin Türk, Munip Mungan, demir ticareti ile meşgul olan Geredeli İmat Ltd. Şti., Büyük Cami eski İmamı Abdullah Yüksel, Öztürkler Telekom, Kunduracı İhsan Üremiş, Şaban Şenol, Ahmet Mete ve Erpiliç'in sahibi Ali Ericek'e vekalaten Ahmet Uslu katıldı. Muhammen bedel olarak 600 Bin TL olarak tespit edilen mağazanın ihalesinde ilk turda 1 Milyon 100 Bin TL'ye ulaşıldı. İkinci turda işyeri fiyatı 1 Milyon 400 Bin TL'ye ulaşınca; Erdinç Elektrik, Munip Mungan, Öztürkler Telekom, Davut Alan bu turda çekildiler. İmat İnşaat, Tanju Çizmecioğlu, Abdullah Yüksel, Ali Ericek ve İhsan Üremiş fiyatı arttırmaya devam ettiler. 1 Milyon 747 Bin TL'ye kadar çıkan rakama ihaleciler dayanamadı. Yukarı Çarşı'da kundura satışı yapan, daha önce iş dünyasında ve vergi sıralamalarında adı hiç geçmeyen İhsan Üremiş mağazanın yeni sahibi oldu.

ELDEMİRLER İŞYERİNİ KAPTIRMADI

Eldemir Şans Oyunları Ltd. Şti.'nin kiracı olarak bulunduğu dükkân ise yine Eldemirler tarafından satın alındı. Eski kiracılardan Eldemirler, mevcut dükkânını ihalecilere kaptırmadı. Yapılan ihale sonucu Eldemirler 250 Bin TL muhammen bedeli olan dükkân için 625 Bin TL fiyat vererek dükkânın sahibi oldu. Belediye'nin 3 No'lu işyeri için yapılan ihalede kıran kırana geçti. İhaleye 13 kişi katıldı. Muhammen bedeli 170 Bin TL olarak tespit edilen işyerine İmat Ltd. Şti 'nin sahibi Yusuf Yavuz Kutlugün'ün verdiği 501 Bin 500 TL'lik rekor fiyat damgasını vurdu. İşyerinin yeni sahibi İmat Ltd. Şti. oldu.

25 YILLIK KİRACI İŞYERİNİN SAHİBİ OLDU

Kısa bir aranın verildiği ihale 6 No'lu işyeri ile devam etti. 170 Bin TL'lik muhammen bedelle ihaleye çıkan dükkâna 6 istekli katıldı. İmat Ltd.Şti. ile Petek Kırtasiye arasında fiyat çekişmesini 393 Bin TL fiyatla Petek Kırtasiye kazandı. Dükkân yaklaşık 25 yıldır aynı noktada kiracı olarak ticari faaliyetini sürdüren Petek Kırtasiye'nin oldu. İhalenin sonunda 9 No'lu dükkanın satışı gerçekleşti. 140 Bin TL muhammen bedelle ihaleye çıkan işyerine 6 istekli katıldı. Yapılan ihale sonunda dükkan'ın yeni sahibi 302 Bin 500 TL fiyatla Ali Murat Çetin oldu.

ADI SANI DUYULMAMIŞ FİRMA VE KİŞİLER ŞAŞIRTTI

Psikolojik faktörlerin öne geçtiği ihale her ne kadar Belediye Başkanı Yılmaz'ı memnun ettiyse de astronomik rakamlara ulaşan fiyatlar Bolu emlak piyasasını da karıştıracağa benziyor.
Ayşe Ozan, Munip Mungan, İhsan Üremiş, Abdullah Yüksel, İmat Ltd.Şti. Ali Murat Çetin Bolu iş hayatında gerek istihdam yönünden gerekse de ticari hacimleri ile adı sanı duyulmamış firma ve kişilerin olağan dışı rakamlara imza atması kamuoyunu şaşırttı.

Kiracı olarak bulundukları dükkânların satılması nedeniyle dükkânlarından çıkmak zorunda kalacak esnafların haklarını kanuni yollardan aramak için harekete geçtikleri öğrenildi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.