18 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara17°C

EVET Mİ HAYIR MI?

Evet mi hayır mı?

10 Ağustos 2010 Salı 00:00

Bolu kazan biz kepçe dolaşmaya, vatandaşın görüşünü sormaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Dün Paşaköy Mahallesi'nde görüşmüştük, bugün Sağlık Mahallesi'ndeyiz. Mahalleleri gezerek vatandaşın referandum hakkında nabzını tutmayı 12 Eylül sabahına kadar devam ettireceğiz. Yarınki güzergahımız ise Sümer Mahallesi olacak.

Şu ana kadar yaptığımız görüşmelerden belki de ortaya çıkan en önemli sonuç vatandaşın referandum konusunda bilgisiz olması. Evet diyecekler de bilmiyor, hayır diyecek olanlar da. Herkesin bildiği tek şey medyadan duydukları ya da gördükleri. Belki bir miting olursa da ona katılıp birinci ağızdan duymak referandumun ne olduğunu. Bu konuda konunun muhataplarına daha çok görev düşüyor elbette. Vatandaşın ayağına gitmek ve bu referandumun ne olduğunu anlatmak.

GÖRÜŞTÜĞÜM BİRÇOK KİŞİ EVET DİYECEK, O YÜZDEN DE EVET DİYECEĞİM

Ahmet Uslu (aşçı): Referanduma evet diyorum. Neden evet diyeceğimi bilmiyorum aslında ama evet demem gerektiğini düşünüyorum. Anayasa paketini incelemedim, hangi maddeler var onu da bilmiyorum. Bir de görüştüğüm birçok kişi evet diyecek, o yüzden de evet diyeceğim.

ASKERİYEYE KARŞI ÇIKARILAN BU KANUNLAR HOŞUMA GİTTİ

Sabahattin Koçarslan: Evet diyeceğim, çünkü işime öyle geliyor. Askeriyeye karşı çıkarılan bu kanunlar hoşuma gitti. Bolu Belediye Başkanını da sevmiyorum, ama yine de evet diyeceğim.

ASKERİYEYLE UĞRAŞAN HİÇBİR DEVLET KALKINAMAZ

Şerafettin Koçak (emekli): Ben hayır diyorum. Devletin şu anda yapmış olduğu bu icraatın hiçbirini beğenmiyorum. Askeriyeyle uğraşan hiçbir devlet kalkınamaz. Devletin askere müdahalesini doğru bulmuyorum. Askeriyeyle uğraşan devletlere bakın hepsi tepetaklak oldu. Askerle uğraşan devlet devlet olamaz. Devletliğini yitirir, kendini kaybettirir. Bu yüzden hayır diyorum. Baskıcı bir rejimle yönetiliyoruz. Bize dayatma yapmaya çalışıyorlar evet diyelim diye. Evet diyenler de sadece Tayyip'in evet demesine evet diyorlar.

BU ANAYASANIN HAYIRLI OLACAĞINA İNANIYORUM

Yılmaz Demir (emekli polis): Oyum evet olacak. Sunulan paketi araştırdık, okuduk. Evet demenin daha uygun olacağı kanaatindeyim. Bu anayasanın hayırlı olacağına inanıyorum. Evimizde farklı görüşler de var. Hayır diyecek olanlar da var. Demokrat bir aileyiz biz, katılaşmış bir fikir ortaklığı yok.

BÜYÜK İHTİMALLE EVET OLACAK

Halil Çakmakçı (esnaf): Tam karar vermiş değilim, daha okuyup araştırmadık. Neyin ne olduğunu bilmiyoruz ama oyumu büyük ihtimalle evet olacak.

PARTİMDEN DOLAYI YİNE DE EVET DİYORUM

Halil Esenler (dekorasyoncu): Evet diyorum ama neye evet dediğimi de bilmiyorum. Neye oy vereceğimizin tam açıklaması yapılmadığı için bu konuda bilgim yok. Evet olunca ne olur, hayır çıkarsa ne olacak kimse bize bir şey söylemiyor. Açıklama yapılmamasına rağmen partimden dolayı yine de evet diyorum.

ÖYLE ŞAŞALI BİR ÖZGÜRLÜK YA DA DEMOKRASİ GETİRECEKLERİNE İNANMADIĞIM İÇİN HAYIR DİYECEĞİM

Kadir Sürücü (işçi): Referanduma hayır diyeceğim. Çünkü bu demokrasinin daha çok özgürlük getireceğine inanmıyorum. Yeni paketi incelemedim, medyadan takip ediyorum. Takip ettiğim kadarıyla öyle şaşalı bir özgürlük ya da demokrasi getireceklerine inanmadığım için hayır diyeceğim.

HER ŞEY ORTADA, KARANLIKTA KALAN BİR ŞEY YOK

Sezai Doğanay (emekli): Oyum evet olacak. Durum ortada, evet diyeceğiz elbette. Hepimiz olan biteni görüyoruz. Bu ortamda evet demek gerekiyor. 65 yaşındayım, anayasa paketini incelememe gerek yok. Her şey ortada, karanlıkta kalan bir şey yok.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.