22 Mayıs 2019
  • Bolu15°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara20°C

ALİ BEY, %75'İN ALTINDA EVET ÇIKARSA GİTMELİSİN AK PARTİ İL BAŞKANINA BU YAKIŞIR

ALİ BEY, %75'İN ALTINDA EVET ÇIKARSA GİTMELİSİN AK PARTİ İL BAŞKANINA BU YAKIŞIR

17 Ağustos 2010 Salı 00:00

2007 referandumunda Bolu halkı, %74.7 oy oranıyla Anayasa değişikliğine EVET dedi. Bundan sonra yapılan genel seçimlerde de, nerede ise aynı oranla AK Parti'yi iktidar yaptı. Bunları niçin söylüyorum: eğer bu referandumda AK Parti İl Başkanı olarak kendinize güveninizin sonucu bir hedef koyacaksanız, bu hedef ortadadır: % 75.

%75'in altında çıkacak EVET oyu, AK Parti İl Başkanı için başarısız bir oydur. Sahte kabadayılığa gerek yok. Eğer siyaseten çok başarılı çalışma yaptığınıza inanıyor ve arkasına düştüğünüz meselenin de memleket hayrına olduğuna şüphe duymuyorsanız, (ki şüphe duyulmayacak şekilde öyledir) o zaman hodri meydanın bir anlamı olmalı.

Yoksa siz de biliyorsunuz ki teşkilat olarak hayır verilmesi için çalışsanız bile, Allah'ın izniyle Bolu'dan %51'in altında bir evet oyu çıkma şansı yok. O halde, gazetelere gerine gerine hayır çıkarsa, İl Başkanlığını bırakırım diye beyanda bulunmak ciddiyetsizliğin ötesinde komik. Komik olmanın ötesinde tehlikeli. Tehlikeli çünkü, ne söylediğinizi bilmiyorsunuz. Kendinize demek ki gerçek anlamda güveniniz yok ki! %74.7'lik bir oy oranının, % 51'e erimesine psikolojik olarak hazırsınız.

Ali Bey, bence siz sonuçları beklemeden bu talihsiz beyanınızdan sonra istifa etmelisiniz. Bir ilde %75'lik oy potansiyeline sahip iktidar partisinin İl Başkanı %51 evet çıkmazsa, istifa ederim diyorsa, kusura bakmasın zaten bu yarışı başlamadan kaybetmeye hazırlıklı demektir. Ali Bey siz hazırlıklı olabilirsiniz ama, biz bu demokrasi ve insan hakları yarışını başlamadan kaybetmeye hazırlıklı değiliz. Bolu'da referandumda gerçek başarı %75'in üzerinde bir evet çıkmasıdır. Bunun altındaki her sonuç, başarısızlıktır. Hele %70'in altı hüsrandır. Onun için kamuoyunu yanıltıcı şekilde şark kurnazı edasıyla demeç vermeyin.

Üzülerek ifade edeyim ki, AK Parti şu ana kadar Bolu'da yapması gereken ciddi propaganda çalışmasını gerçekleştirememiştir. Halbuki böyle bir referandumda kolay olan evet çalışmasıdır. Bakın hayırcılar vatandaşın gözünün içine baka baka yüzleri kızarmadan yalan söyleyerek nasıl da ihlasla çalışıyorlar. Nasıl da sanki anayasada değişiklik için referandum oylaması olmayacak da, seçim olacak iktidar değişecekmiş havasını vatandaşa veriyorlar. Ya siz? Siz ne yapıyorsunuz Ali Bey? Şu ana kadar kamuoyuna yansıyan ciddi bir çalışma yok.

Bu moral bozucu, mağlubiyeti kabul etmiş edalarındaki beyanları bırakın da, bulunduğunuz makamın hakkını verecek ciddi çalışmaları bir an önce ortaya koyun. Çünkü bu mesele en ufak bir laubaliliği kaldırmayacak kadar ağır bir meseledir. Çünkü bu mesele, vatan millet meselesidir. Bu evet-hayır basit bir evet-hayır değildir. Bu evet-hayır, bu aziz milletin makus talihinin bir daha geriye dönmemek üzere değişmesi davasıdır. Onun için durmak yok, yola devam.

Bu seçimlerde tavrını en çok merak ettiğim kesimlerden bir tanesi de demokratlar. Demokrat Partililer. Demokrat Partiliyim diyenin bu referanduma hayır oyu vereceğine inanmıyorum. İnanamıyorum. Çünkü bu gafletten öte bir şey olur. Rahmetli Menderes'in kemikleri sızlar. Rahmetli Polatkan'ın, Zorlu'nun, uğrunda canlarını verdikleri bir ideal , bir meşale söner. İçimiz sızlar bizim, içimiz sızlar. Hangi demokrata bu referanduma hayır demek yakışır?

Ne günlere kaldık Ya Rabbim. Sapla saman birbirine nasıl da karıştı. Seksenine merdiven dayamış Cindoruk'u televizyonda seyrederken utandım. Vallahi billahi utandım. Oysa ben o Cindoruk'un demokrasi söylemleriyle kaç uykusuz gece geçirmiştim televizyon başında. Kaç gece kendisini alkışlamıştım. Meslektaşımdı benim, üstadımdı, ağabeyimdi, kahramanımdı o benim. Genç yaşta Yassıada duruşmalarında fütursuzca demokrasiyi savunmuştu. Yılmazdı, korkmazdı. Şimdi düştüğü duruma bak. Şimdi demokratları düşürdüğü duruma bak. İnsanın içi sızlıyor. Demokrat Parti Cindoruk'a, Cindoruk ahir ömründe böyle bir misyona layık mı diye?

MHP'den 4-5 tane cılız Belediye Başkanı istifası geldi. Daha doğrusu vicdanları haksızlığı kabul etmeyen izan sahibi memleket evlatları isyan ettiler. Yeter mi? Yetmez. Daha gür olmalı sesler, daha büyük olmalı kopuşlar, vicdanlar üzerlerinde kurulan bu haksız tahakküme isyan etmeliler. Bozkurtlara bu yakışır. Bozkurtlara ilahi sese ve ilahi vicdana kulak vermek yakışır. Daha çok özgürlüğe, daha çok insan hakkına, daha çok demokrasiye hayır demek, zorla hayır dedittirilmek yakışmaz.

Sonuç olarak unutulmaması gereken 12 Eylül 2010 yılında önümüze gelecek sandık bir seçim sandığı değil. Bir referandum anayasadaki bazı maddelerin değişip değişmemesine ilişkin bir referandum. Evet çıksa da, hayır çıksa da Temmuz 2011'e kadar iktidar değişmeyecek. Çünkü bu seçim değil. Lütfen bunu unutmayalım ve referandumla önümüze konulan şeyin ne olduğunu, hangi değişikliklerin öngörüldüğünü öğrenmeye çalışalım. Göreceğiz ki bu değişikliklerin her biri bizi medeni aleme biraz daha yaklaştıracak değişiklikler. İncelendiğinde göreceğiz ki bunlara hayır demek akıl karı değil.

Saygılarımla.

17.08.2010


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.