21 Mart 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara14°C

BOLU ÇİKOLATASI DİYE KOKOLİN Mİ YİYORUZ?

BOLU ÇİKOLATASI DİYE KOKOLİN Mİ YİYORUZ?

17 Ağustos 2010 Salı 00:00

Tarım İl Müdürü Mehmet Altun Bolu Çikolatası firma Üreticileriyle bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Altun Bolu Çikolatası olarak birçok firma tarafından üretilen ürünlerden Sadece İmren firmasının ürettikleri hariç, diğerlerinin hiçbirinin içinde çikolata bulunmadığı açıkladı.

21 Temmuz İşte Hayat dizisiyle İmren Şekerlemelerin ropörtajını sizlerle paylaşmıştık röportajımızın ilgilileri harekete geçirdiğini görüyoruz. Toplantıda Tarım İl Mü-dürlüğü olarak alınan numuneler üzerinde yaptıkları inceleme ve analizlerde Altun, Bolu Çikolatası olarak birçok firma tarafından üretilen ürünlerden; İmren firmasının ürettikleri hariç, diğerlerinin hiçbirinin içinde çikolata bulunmadığını Bolu Çikolatası olarak piyasaya sürülen ve bir dünya reklâmı yapılan ürünlerin birçoğunun içinde çikolata yerine kokolin kullanıldığını açıkladı. Altun, açıklamasının devamında, “Önceden şehir dışından Bolu'ya gelenler köy tarhanası, köy ekmeği vb. ürünleri alıp çevrelerine hediye olarak götürürlerdi. Ama artık bunlara Bolu Çikolatası da eklendi. Bolu Çikolatası'nın yaygınlaşması konusunda üreticilerimiz gerçekten takdire şayan çalışmalar yapıyorlar. Ancak bu üretimleri yaparken Tarım Bakanlığı'nın kriterlerine uymak zorundasınız. Bir ürün ilk olarak çıkarken sorunlar yaşanabilir ama bu sorunlar acemilik atıldıkça giderilmelidir. Bolu adıyla çıkan ürünlerin Bolu'nun şanına uymasına daha çok özen göstermelisiniz” dedi.

BU İSİMİ TAŞIMAK BİZİM ÜZERİMİZDE BÜYÜK BİR SORUMLULUK

İmren Şekerlemesinin röportajından bir bölüm,

”Pastanelerin ürettiği gibi bizim çikolatamız fabrikasyon değil seri üretim yapma planımız vardı. Mabel fabrikası ile çalışıyoruz, oradan bize yöneticiler geldi. “Aynı tadı seri üretimde tutturamazsınız” dediler. Bu yüzden el üretime devam ediyoruz. Butik olarak çalışıyoruz. Bolu çikolatasını elle, sadece bitter çikolatadan yapıyoruz. Çikolatanın içersine sadece kakao yağı koyuyoruz bitkisel margarin veya başka koruyucu maddeler koymuyoruz. Bu isimi taşımak bizim üzerimizde büyük bir sorumluluk.”


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.