26 Haziran 2019
  • Bolu18°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara23°C

KOÇ: İDDİALAR GERÇEK OLSAYDI, BOLU BİR HAFTADA YOK OLURDU

Koç: İddialar gerçek olsaydı, Bolu bir haftada yok olurdu

18 Ağustos 2010 Çarşamba 00:00

Belediye'nin su şebekesinden kaynaklı olarak ishal vakalarının arttığına ilişkin ortaya atılan iddiaları, İl Sağlık Müdürü Dursun Koç yanıtladı. Yapılan laboratuar incelemelerinde bugüne kadar iddialardaki gibi mikro organik ve enfeksiyona ilişkin hiçbir veri tespit edilmediğini belirten Koç, ishal vakalarının mevsimsel nedenlerle olduğunu söyledi.

Bolu Belediyesi'nin su şebekesinden kaynaklı olarak ishal vakalarının arttığına ilişkin iddiaları İl Sağlık Müdürü Dursun Koç yanıtladı. Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Koç, bu dönemde artış gösteren ishal vakalarının mevsimsel nedenlere dayandığını ifade etti.

İNCELEMELERDE HİÇBİR ENFEKSİYON VE MİKRO ORGANİZMAYA RASTLAMADIK

Bolu'da hafta sonları dahil olmak üzere günübirlik su incelemeleri yaptıklarını ifade eden Koç, “Biz Bolu'da suyun sağlık şartlarına uygun olup olmadığını günübirlik kontrol ediyor, laboratuar incelemeleri yaptırıyoruz. Tüm uç noktalardan dahi aldığımız numunelerde mikro organik yada enfeksiyon içeren hiçbir veriyle karşılaşmadık. Elimizdeki bilgilere baktığımızda şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Bolu'da su bazlı ishal verilerine rastlanılmadı ve Bolu'da kullanılan şebeke suyunda iddialardaki gibi bir veriyle karşılaşılmadı” diye konuştu.

ŞEBEKE SUYU SAĞLIĞA ELVERİŞLİ ŞARTLARA SAHİP

Belediye'nin şu anki su şebekesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Koç, “Belediye'nin arıtma su şebekesi devreye girdi. Aralıklı olarak bazı yaşanan sorunlar nedeniyle sürekli arıtılmış su gelmiyor. Önceki kullanılan sudan da aralıklı olarak kullanılabiliyor. Orada su sertliğinin değişmesi nedeniyle bir miktar su borularından eskiden kalan kireç artıklarının çıkması nedeniyle bir miktar erozyon var. Biz Bolu'da günübirlik her gün suyun sağlık şartlarına uygun olup olmadığını kontrol ediyor, laboratuar incelemeleri yaptırıyoruz. Bireysel apartman bazında ya da ev bazında sıkıntılarla karşılaşılabiliyor. Normal eski şebekelerde demir borulardaki paslanma nedeniyle demir miktarının artmış olduğu biliniyor. Ancak mikro organizma anlamda herhangi bir belediyenin hitap ettiği bölgede bir kirlenmenin olmadığı, artı klor bakiye dediğimiz sürekli klorlandığı için suyun sağlık açısından elverişli şartlara sahip olduğunu görüyoruz."

ÖLÜM VAKALARI GERÇEKLEŞİRDİ

Şebeke suyunun sağlıklı olmadığına ve suyun enfeksiyon içerdiğine ilişkin iddialara yönelik açıklamalarını sürdüren Koç, “İddialarda yer verildiği gibi eğer su borularında bir enfeksiyon olmuş olsa, bir hafta içerisinde emin olun Bolu'da ciddi oranda ölüm vakaları gerçekleşirdi. Hem bu bahsettiğimiz durum belki bir hafta bile sürmezdi ve Bolu yok olurdu” diye konuştu.

İSHAL RAHATSIZLIĞININ NEDENİ BU DÖNEMDE MEVSİMSEL KOŞULLARA BAĞLI

Bu dönemde ishal vakalarının artışının normal karşılanabileceğini dile getiren Koç, açıklamalarının devamında şunları söyledi: “İshal rahatsızlıkları bizde genellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde sıklıkla karşılaşılan bir durum. Bunun birinci nedeni yüksek sıcaklıklar. İkincisi; meyve ve sebzelerin daha çok tüketilmesi, özellikle çocukların gıda maddelerini doğrudan ağza götürmeleri, belki iyi bir yıkamanın yapılmamış olması ishal rahatsızlıklarını tetikleyebiliyor. Üçüncü etken ise, besin zehirlenmesi kaynaklı. Çünkü çiğ tüketilen birçok meyve var ve bunların bir kısmı hazırlanıp sofraya getirilme süresinde havanın sıcak olması, ortamın sıcak olması bu gıdalarda mikro organizmaların rahatlıkla üremelerine ortam sağlıyor. Dışarıdan alınan limonata, su, özellikle süt ürünleri ve tatlıların satış alanları uygun şartlarda değil ise, bunların hepsi gıda zehirlenmelerini tetikleyebilen ve ishal rahatsızlıklarına yol açabilecek etkenlerdir."

İSHALDEN KORUNMA YOLLARI

Bu dönemdeki yüksek sıcaklıklar nedeniyle ishale karşı tedbirlerin arttırılması gereğinin altını çizen Koç, şu uyarılarda bulundu: “Yüksek sıcaklıklar nedeniyle mikro organizmaların rahatlıkla üreyebildiği bu dönemde gıdaların uygun koşullarda muhafaza edilmesi ve uygun şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda açık ortamlarda satılan gıdalarında çok iyi kontrollerinin yapılması gerekmektedir, hatta vatandaşlarımıza açık ortamlardan gıda almamalarını öneriyoruz. Meyve ve sebzeler sirkeli su ilave edilen suda yada sadece suyla uzun bir süre yıkanarak tüketilmelidir. Pişirilmesinden 1 günden fazla geçmiş yiyeceklerin tüketilmemesine bu dönem özellikle dikkat edilmelidir."

KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR VE ÇOCUKLAR DİKKAT ETMELİ

İshal salgının bazı gruplarda tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini dile getiren Koç, son olarak şunları söyledi: “Özellikle kanser, tansiyon, böbrek, şeker, akciğer hastalığı ve kalp yetmezliği bulunan hastaların vücut sağlığı yeterli değildir ve ishal karşısında daha çok zarar görebilirler. Aynı zamanda ishal karşısında çocuklar da risk grubunda yer almaktadırlar. Bu nedenle kronik rahatsızlığı olanların ve küçük yaştaki çocukların bu dönem daha fazla korunmaya ihtiyaçları vardır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.