18 Temmuz 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara25°C

KUZEYİN OĞLU'NUN BOLU YORUMU;"BOLU HAKETTİĞİ YERDE DEĞİL"

Kuzeyin Oğlu'nun Bolu yorumu;
"Bolu Hakettiği yerde değil"

18 Ağustos 2010 Çarşamba 00:00

Onu milyonlarca insan seviyor ve dinliyor. Volkan Konak'la biraz nefes almak,biraz dinlenmek için geldiği Yedigöller'de görüştük.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN - FOTOĞRAF: SERKAN ERKAN

O bir sevgi havarisi gibi dolaşıyor yeryüzünde. Bir bakıyorsunuz televizyonlarda boy gösteriyor. Hangi şarkıyı söylerse söylesin önce sevgi diyor, aşk diyor. Konserlerinde dinleyenlerinin gözünün içine bakarak şarkılarını söylüyor. Bir emanetçi gibi onların gözlerinin içine bakarak aldığını zihninde söze dönüştürüp müzikle harmanlayıp yine kutsal bir emanet gibi dinleyicilerine teslim ediyor. Tam bir Karadeniz “Uşağı” muzip, haylaz ve çocuksu. Ama içi dışı insan. Onu yakından tanıyınca insan bunu daha iyi anlıyor. Onun Yedigöller'e gittiğini öğrenince Serkan Ağabey'le (Erkan) hemen yollara düştük. Kuzeyin Oğlu Bolu'ya gelir de biz iki çift laf etmek için hiç onun yanına gitmemezlik eder miyiz.

Hocam Türkiye'deki müzikal kaliteyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce kaliteli işler yapılıyor mu?

Her on yılda bir müzikte bir değişim olur. Güzel arkadaşlarımız geliyor. Yeni soundlar çıkıyor. Ben müzikteki kabuk değişimini olumlu buluyorum. Mesela Candan Erçetin olsun, Funda Arar olsun bizler çok güzel bir kadro olarak geldik beş yıldır. Ama müzik tüketimi ve ortamını iyi bulmuyorum. Yani müzik çok fazla tüketilmiyor. Ülkede negatif bir enerji var. Bir sevgisizlik moralsizlik var. Dolayısıyla ülke olarak çok beklediğimiz performansta değiliz. Ama sanatçı ve meslektaşlarım açısından baktığımda iyi şarkıcılar, iyi müzisyenler yetişti. Çok güzel bir dönem yaşıyoruz. Ülkede negatif bir enerji var sevgisizlik var. Tabi bu durumun sorumlusu biz değiliz. Bu durumu yaratanlarda belli. Kendi ikballeri için ülkeyi geren siyasetçiler ve diğer alanlarda çalışan insanlar. Bu duruma sebep olanlar sanatçılar değil, müzisyenler hiç değil. Ülkeyi bu duruma düşürenler herhalde çıkaracaklardır. Çünkü şuan müzik lüks gibi oldu. Mayıs ayından bu yana 50 konser yaptım ve buraya dinlenmek için geldim. İnsanların gözünün içine bakarak müzik yapıyoruz. Belediye festivallerinde ve diğer organizasyonlarda insanları alanda görüyoruz. İnsanların üzerinde müthiş bir negatif enerji var. Ama demin de söylediğim gibi sanatçı arkadaşla-rımla güzel bir dönemdeyiz sanatçılar ve müzisyenler olarak.

Peki, korsan ve korsanla mücadele…

Korsanla mücadele devam ediyor. Benim bu konuda şanslı olduğum bir taraf var. Bizim dinleyicimiz bilinçli ve kendisine saygısı olduğu için ve bize kıymet verdiği için albümlerimizi raftan satın alıyor. Daha çok D&R gibi benzin istasyonları gibi firmalardan alıyor. Benim korsanım olsa dahi bu konuda en az hasar alanlardan biriyim. Bazı müzik türleri bu konuda daha şanssız bu anlamda. Ama bilinçli ve kaliteli bir dinleyici kitlemiz olduğu için şanslıyız. Çünkü dinleyicilerimiz çok seçici oluyor. Bize bu dönemde daha çok internet hasar veriyor. Mesela geçenlerde iki yüz binin üzerinde albüm satışı gerçekleştiğimiz için en çok satan albüm ödülünü aldık. Ama internetten indirilme oranı dört buçuk milyon. Dolayısıyla bize korsan olarak en çok zarar veren internet. İstese engellenebilir. Ama neden bilmiyorum sanata mı saygısızlık? Bize mi kıymet verilmiyor? Çocuklar için sakıncalı siteler engelleniyor da bunlar neden engellenmiyor? Gerçekten çok enteresan.

Peki, yeni bir albüm çalışması var mı hocam?

En son yaptığımız albüm amacına ulaştı. Hala daha da yoluna devam ediyor. Yavaş yavaş yumurtlama dönemine geçiyoruz. Kafada bazı şeyler şekillenmeye başladı. Sonbahar döneminde çalışmaya başlayacağım. Herhalde 2011'in Mart ayına yetiştirebilirsek yetiştireceğiz, yetiştiremezsek acele etmeyeceğiz. Çünkü bu çıtayı düşürmek istemiyorum. Bu şampiyonluğu biraz sürdürmek istiyorum. O yüzden Eylül ayına sarkabilir ama 2011 yılında olacağı kesin. Dinlenmek için dün Abant'a geldiniz bugün de Yedigöller'desiniz…Evet, geldim baya meşakkatli bir yolmuş. Yedigöller'e yıllar önce gelmiştim. O zaman arabayla gelmiştim. Karavanla gelmek biraz zor oldu ama olsun.

Nasıl buluyorsunuz Bolu'yu? Bolu'nun doğasını?

Bolu aslında hak ettiği yerde değil. Bolu çok gizemli ve tabiat olarak çok zengin bir şehir. Belgesellerde izliyorum irili ufaklı 30'a yakın gölü var. Bolu'da yaşayanların bile bilmediği göller var. Türkiye'de Bolu bölgesi, Kastamonu bölgesi, Doğu Karadeniz bölgesi doğa olarak çok zengin. Ama Bolu hak ettiği yerde değil. Belki denizi olmadığı için mi bilmiyorum. Belki gerekli şekilde sahiplenilmiyor. Bir sahipsizlik var ortada. Belki insanlara yeteri kadar sesini duyurmuyor. Belki turizm ve sanat alanında temsilcileri az. Bilmiyorum. Kastamonu bu konuda biraz daha iyi. Kastamonu'nun sahil kesimleri Abana Cide bölgesini Kastamonu duyurdu. Ama Bolu hak ettiği yerde değil. Bolu'nun coğrafyası muhteşem.

Röportajımız devam edecek…


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.