24 Nisan 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara13°C

KOKOLİN-ÇİKOLATA TARTIŞMASINDA SON NOKTA

KOKOLiN-ÇiKOLATA TARTIŞMASINDA SON NOKTA

19 Ağustos 2010 Perşembe 00:00

Bolçi'nin imalathanesine gittim. Her yer tertemiz, hijyen kurallarına göre üretim yapılıyor nasıl yapılmasın? Çikolata ilimizi temsil ediyor, artık Bolu dediğimizde akla gelen, Boluyla özdeşleşen bir ürün Bolu Çikolatası. Bu ürünün isim babası Bolçi'nin sahibi Hasan Aksoy ile görüştüm. Hasan Aksoy kamuoyunu meşgul eden kokolin tartışmasına da son noktayı koydu.

ROPÖRTAJ:AYŞEGÜL TOPCU

Tarım İl Müdürlüğü'nde geçtiğimiz günlerde Bolu Çikolatası üreten yaklaşık on altı kişinin katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantının amacı; ticari hacmi giderek büyüyen Türkiye'de yeni bir lezzet olarak aranılan Bolu Çikolatasının standartlarının Türk Gıda Kodeksine uygunluğunu sağlamak ve üretimine çeki düzen vermekti. Toplantıda konuşulan konular ve detaylar elbette basın kuruluşlarının dikkatinden kaçmadı. Bilindiği gibi Temmuz ayında da Fondon Çikolatasının 1927'den beri üreticisi olan İmren Şekerleme ile röportaj yapmış ve ilgi ile okunmuştu. Ancak, Tarım İl Müdürlüğü'nde yapılan değerlendirme toplantısından sonra Bolu gündeminde “Kokolin-Çikolata” tartışması başladı. Biz de,”Bolu Çikolatasının seri üretimini ve pazarlamasını yapan, tabiri caizse Bolu çikolatasının isim babası Bolçi'nin patronu Hasan Aksoy'la görüştük. İsabetli ticari yatırımları ve başarıları ile dikkatleri üzerine çeken Hasan Aksoy'la: "Kokolin maddesi nedir? Türk Gıda Kodeksine uygun mu? Bolçi'nin ürünlerinde kokolin kullanılıyor mu? Kullanılıyorsa neden kullanılıyor?" şeklindeki gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kokolin Türk Gıda Kodeksine uygun, sağlıklı bir üründür

Son günlerde gündeme gelen tartışmanın ana nedeni bilgi eksikliği ve kamuoyunun bilerek ya da bilmeyerek yanlış bilgilendirilmesidir.

Öncelikle Bolçi'de kullanmış olduğumuz ve birçok büyük firmanın da kullandığı kokolin, Türk Gıda Kodeksine uygun sağlıklı bir üründür ve çikolata ile arasındaki tek fark çikolatadaki kakao yağıdır.

Hatta bitter kokolinde kakao yağı da bulunmaktadır. Sütlü ve beyaz kokolinle arasındaki fark ise sadece bitkisel yağ bulunmasıdır.

Dört yıl öncesine kadar kokolin ya da çikolata ayrımı Türkiye'de yoktu…

Kokolin, Türkiye'de kaplamalı olarak yapılan bütün ürünlerde, Kestane şekeri, lokum, pişmaniye, Bolu Çikolatasında kullanabilen bir kaplama üründür. Bundan dört yıl öncesine kadar kokolin ya da çikolata ayrımı Türkiye'de yoktu. Avrupa Birliği uyum yasalarında içine kakao yağı giren ürün çikolatadır. Nebati yağ giren ürün kokolindir, şeklinde bir saptama yapıldı.

Depolama ve satışta kokolin kaplama muhafaza şartlarına daha dayanıklı…

Firmamızın bir kısım ürünlerinde çikolata yerine kokolin kullanmasının nedeni üretimde, depolama ve satışta kokolinin kaplamanın muhafaza şartlarına daha dayanıklı olmasıdır. Yaygın olarak kullanılan ve Türk Gıda Kodeksine uygun bir üründür. Üretim mali-yeti açısından da çikolata ile arasında ciddi bir fark yoktur. Kokolin ile yapılan ürün ile çikolata ile yapılan ürün arasında kutu başına en fazla 2 TL fark vardır. Belirttiğim gibi ana neden daha dayanaklı bir ürün olmasıdır. Kaldı ki kullanmış olduğumuz çikolata ve kokolin, Türkiye'nin en büyük çikolata üreticilerinden olan Pelit çikolata firması-nın ürünleridir. Firmamız tarafından hem çikolata hem de kokolin kaplamalı ürünler üretilmektedir ve bu ürünlerin ambalajlarında ürün tanımları çikolatalı ve kokolinli olarak ayrı ayrı açıkca belirtilmiştir.

İnsanlar çikolatayı alırken üzerindeki yazılara dikkat etsinler…

Gerçek çikolata ile ürün kaplamak gerçekten büyük bir yatırım isteyen teknoloji ile yapılabilecek bir iş, bu iş çok zordur. Elle tek tek yapılır. Eski ustalar bilir bu yöntemi, bu yöntemle de günde on kilo yaparsın. İşçilik maliyeti çok yüksek olur. Biz kendi mağazamızı açtığımızdan bugüne iki yıldır, gerçek çikolatalı üründe yapıyoruz. İnsanlar çikolatayı alırken kutulardaki yazılara dikkat edecekler. Gerçek çikolatalı üretmek için biz konveyör hattı da kurduk. Benim sekiz, on kilo yapma şansım yok. Benim bin üçyüz adet satış yerim var. Yetiştiremem günlük 2.200 kg üretebiliyoruz. Yapmış olduğumuz fındıklı, fıstıklı şekerin üzerine o çikolatayı kaplıyoruz. Çikolata üretmek çok maliyetli iş, 5 milyon dolarlık yatırım ister.

Tarım Bakanlığı kokolin kullanılmasına karşı değil, kendi mağazalarımda hem kokolinli hem gerçek çikolatalı Bolu Çikolatası satıyorum… Kendi mağazamda ısıyı kontrol edebildiğim için hem kokolinli, hem gerçek çikolatalı ürün satıyorum. Akmerkeze, İstinye Park'a daha birçok yere gerçek çikolatalı ürün veriyorum. Yeni kutulara kocaman yazdırdım kokolin mi yoksa gerçek çikolatalı mı kaplı olduğunu müşteri görsün, biz müşteriyi kandırmıyoruz ki. Kötü, uyduruk, merdiven altı ürün olarak düşünülmesin kokolinli ürün. Tarım Bakanlığı kokolin kullanılmasına karşı değil. Kokolin kullanıp da önüne Bolu Çikolatası yazma diyor. Bolu Çikolatası hızlı büyüyor, üretici çoğalıyor. Ticaret Odası'na gidip dedim ki Bolu Çikolatasının coğrafi işaretlemesini alalım dedim. Adana kebabını nasıl aldıysa biz de öyle yapalım, Bolu Çikolatası yapacak olan üreticinin kriterlerini belirleyelim bu kalitede, bu kriterlerde ürün yapacağım diye gelsinler taahhüt verip Ticaret Odasına başvursunlar ve izin alıp üretim yapsınlar dedim. Bunu şöyle karar verdim. Ticaret Odasına Bolu Çikolatası'nın kriterlerini belirledik. Bu kadar fındık olmalı, bu kadar birinci sınıf çikolata olmalı, tereyağı olmalı diye gerçek Bolu Çikolatasının tarifini verdik. Türk patente müracaat ettik. Bolu Çikolatasını, Bolu Ticaret Odasına tescilliyoruz.

Bolçi ISO–22000, HACCP güvenlik sertifikalarına sahip bir tesiste üretilmektedir

"Bolçi" 28.08.2002 yılında, "Bolu çikolatası” ise 05.12.2007 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından firmamız adına tescillenmiştir. Bu marka tescili ve üretim izinlerimiz doğrultusunda üretim yapmaktayız. Ayrıca Bolçi ISO–22000, HACCP güvenlik sertifikalarına sahip bir tesiste üretilmektedir.

Ne zaman ki bir ulusal marka haline geldik işte o zaman taklitler başladı. Bolu Çikolatasını ulusal bir marka haline getirme çalışmalarına, yatırımlarına, reklâmlarına başladığımızda yalnızdık. Hiçbir firma buna destek vermediği gibi, bu konuya yatırım yapmadı

Ambalajlarımızın ve markamızın Bolu ve diğer illerde kalite gözetilmeksizin taklit edilmesinden dolayı, 7 ay önce Bolçi nin taklit edilmesini zorlaştıracak yeni logo ve ambalaj değişikliği çalışmalarına başladık. Şu an Türkiye'de markayı, ambalajı ve ürünü taklit eden otuzu aşkın firma bulunmakta. Bunlardan birçoğu kalitesiz ürün imalatı yaptıklarından, Bolu Çikolatası imajı zedelenmektedir. Bunun önüne geçmek için ciddi araştırma ve yatırımlar yapmaktayız. On iki yıl önce Bolu Çikolatasını ulusal bir marka haline getirme çalışmalarına, yatırımlarına, reklâmlarına başladığımızda yalnızdık. Hiçbir firma buna destek vermediği gibi, bu konuya yatırım yapmadı. Ne zaman ki bir ulusal marka haline geldik işte o zaman taklitler başladı. 7 ay önce başlattığımız kurumsal kimlik ve değişim çalışmaları çerçevesinde İtalya'dan ve Hollanda'dan getirttiğimiz makinelerle bölgenin en büyük çikolata üretim tesisini oluşturduk ve üretime başladık. Şu an oluşturduğumuz üretim tesisi bölgenin en büyük tesisidir. Bizim üretimimizdeki fark, kaliteli malzemelerle daha sağlıklı ürünler yaratılmasıdır. Burada önemle belirtmem gereken bir husus daha var. Biz bu ürünleri sağlıklı ürünler konusunda hassas Belçika, Almanya, Bulgaristan ve İtalya gibi AB ülkelerine dahi satıyoruz. Bununla birlikte ülke içinde 1300 noktada ve ülke dışında ise yukarıda belirttiklerimin dışında Kanada, Özbekistan, Tunus gibi ülkelere de ürün gönderiyoruz. On iki yıl önce yalnız çıktığımız bu yolda, aynı ciddiyet, özen ve azimle kurumsal yapı içinde devam ediyoruz.

Bolçi- Bolu Çikolataları doğuşu ve ihracat noktasına kadar gelişinin hikayesi benim ilgimi çok çekti. İlerleyen günlerde “Bolçi'nin hikayesi”ni sizlerle paylaşacağım…UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.