17 Haziran 2019
  • Bolu15°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara21°C

EVET Mİ, HAYIR MI?

EVET Mİ, HAYIR MI?

20 Ağustos 2010 Cuma 00:00

12 Eylül'de yapılacak Anayasa değişikliği referandumu öncesi Bolulu vatandaşların sesine gazetemizde yer vermeye devam ediyoruz. Bu defaki durağımız Sümer Mahallesi sakinleri oldu. Toplumun her kesiminden vatandaşlara sorduğumuz “Anayasa referandumundaki kararınız ne olacak?” sorusuna, mahalle sakinlerinden net yanıtlar geldi. Kararsız seçmen sayısının az olduğu bölgede, alınan kararların arkasında önemli nedenlerle karşılaştık.

HÜKÜMETİN BAZI KARARLARINI DESTEKLİYORUM; FAKAT KARARIM HAYIR

Vasfi Danışan  50  emekli - Kararım hayır olacak. Hükümetin bazı kararlarına katılıyorum; ancak hazırlanan anayasanın içindeki bazı maddelerden dolayı paketin tümünü reddediyorum.
Özellikle askeriyeyle ilgili, savcılarla ilgili kararları içeren maddelere karşıyım.

***

HÜKÜMETE KARŞI KARARIM HAYIR

Ramis Yalçın  62 - 12 Eylül referandumunda hayır oyu kullanacağım. Bunu hükümete karşı hükümete karşı diyeceğim. PKK ile işbirliği yapıldığını düşündüğüm için hayır diyorum. Patates fiyatları 10 kuruşa kadar düştüğü için, rençberliğin artık bittiği için hayır diyeceğim. Tüm bu nedenlerden dolayı kararımda eminim.

***

DEĞİŞİKLİĞİ AK PARTİ İSTEDİĞİ İÇİN DESTEKLEMEYECEĞİM

Kemal Kırbaş  20  Kuaför- Kararımı verdim ve hayır demeyi düşünüyorum. Bugüne kadar AK Parti hükümetinden hiçbir şekilde memnun değilim. AK Parti'ye bugüne kadar oy vermedim ve bundan sonra da vermeyi düşünmüyorum. Anayasanın içeriğine ilişkin de bilgi sahibi değilim; ancak nasıl değiştirecekler çok merak ediyorum. Hiçbir siyasi partiye üyeliğim yok ama AK Parti istediği için istemiyorum.

***

YETERİNCE BİLGİLENDİRİLMEDİĞİM İÇİN KARARSIZIM

Kadir Karademir – 23  esnaf Şu ana kadar kararsızım. Yeterince bilgilendirilmediğim için henüz karar veremedim ve paket hakkında hiçbir bilgim yok. Yoğun çalışma temposunda olduğum için de takip etme fırsatım hiç olmadı.

***

MUHALEFETİN DİKKATE ALINMADIĞI ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE HAYIR DİYECEĞİM

Barış Altıkanat  30  Satış Temsilcisi- Kararım hayır olacak. Buna gerekçe olarak da, şu anki mevcut hükümetin bu anayasayı kendi düşünceleri çerçevesinde değiştirme çabası içinde olmasını gösterebilirim. Yeni anayasanın içeriğine ilişkin de bilgi sahibiyim.Benim bu kararı almamda iktidarın değişiklik hakkında muhalefetin görüşlerinin alınmamış olması etkili oldu. Aslında seçmenlerin yüzde ellisi yeni anayasanın içeriğini bilmiyor. Bu bilmeyen kesimin de kafası basın yoluyla karıştırıldığına inanıyorum.

***

ATILAN ADIMIN GERİ ALINMASINI İSTEMİYORUM

Aysel Cızır 41 esnaf- Alınan kararların geri dönmesini istemiyorum. Hükümet bir değişiklik yapmak için bir adım atıyor; ancak bu muhalefetin tutumu nedeniyle geri dönüyor. Ben bu atılan adımların yerine getirilmesini düşünüyorum. Buna tepki olarak da kararım evet olacak. Paketin detaylarını bilmiyorum ama kararımda AK Parti'yi destekleme isteği etkili oldu.

***

DEĞİŞİKLİĞİN İÇERİĞİNİ BİLMİYORUM; FAKAT KARARIM EVET

 Mehmet Bayrak 61 yaşındayım Kuaför- Kararım evet olacak. AK Parti'yi destekliyorum ve bu destekten dolayı referandumda evet diyeceğim. Daha önceki seçimlerde de AK Parti'ye oy vermiştim. Paketin içeriğine ilişkin bilgim yok fakat kararımda eminim.

***

REFERANDUMU, MİLLETVEKİLLİĞİ SEÇİMİNİN HAZIRLIĞI OLARAK GÖRÜYORUM

 Ümit Akman 28 Ticaret  Kararımı henüz vermedim. Kimsenin de bu konuda yeterli bilgisinin olmadığı kanısındayım. Siyasi partilerin mevcut referandumu, 2011 seçimleri öncesi nabız yoklamaları olarak düşünüyorum. Çünkü gerçek bir anayasa değişikliğinin kapsamlı bir biçimde gerçekleştirileceğine inanmıyorum. Yeni hazırlanan anayasada 2 ya da 3 maddenin dışındaki maddeleri fiyasko olarak değerlendiriyorum. Çünkü önceki anayasayla aynı olduğu fikrindeyim. Kısacası bu referandum siyasi partilerin hazırlık maratonu olarak gördükleri inancındayım.

***

BAŞKAN YILMAZ'A OLAN TEPKİMDEN DOLAYI HAYIR

Mehmet Gökçe 60 emekli- Referandum kararım hayır. Şu anki durumu saltanat gibi görüyorum. Bu tavrı alma nedenim de iktidara karşı değil, Başkan Alaaddin Yılmaz'a karşı olan tepkidir. Paketin içeriğine ilişkin de bir bilgi sahibi değilim, bu konuda ayrıca basının da bizi yeterince bilgilendiremediğini düşünüyorum.

 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.