11 Aralık 2018
  • Bolu3°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara5°C

EVET Mİ, HAYIR MI?

EVET Mİ, HAYIR MI?

21 Ağustos 2010 Cumartesi 00:00

12 Eylül Anayasa referandumu öncesi kamuoyunun nabzını tutmaya devam ediyoruz. Bu defa ki durağımız Beşkavaklar Mahallesi oldu. “Referandumdaki kararınız ne olacak?” sorusunu bu kez Beşkavaklar Mahallesi semt pazarındaki vatandaşlara sorduk. Net yanıtlarla karşılaştığımız bölgede, vatandaşlardan birçoğunun kararlarını verdiklerini gözlemledik.
 

DARBE ANAYASASINA KARŞI EVET DİYECEĞİM

İrfan Ertürk - 55 - Manav

12 Eylül'de kararım evet olacak. Bu darbe anayasasına hayır demek için sandıkta evet diyeceğim. Paketin içeriğine ilişkin olarak meclis oylamalarını takip ettim. Bu nedenle aşağı yukarı bir milletvekili kadar bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. Anayasanın içeriğindeki maddeleri uygun bulduğum için anayasa değişikliğini destekliyorum.

İKTİDARA OLAN TEPKİMDEN DOLAYI HAYIR DİYORUM

Aysel Güler - 50 - Ev Hanımı
Seçimde kararım hayır olacak. Çünkü herkes kendi dümeninde. Ben iktidardan bir şey görmedim. Yeni hazırlanan anayasa hakkında bilgi sahibi değilim; ancak iktidara olan tepkimden dolayı kararım hayır olacak.

YENİ ANAYASANIN BANA BİR GETİRİSİNİN OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM
Burhan Çetinkaya - 55 - Manav
Kararım kesinlikle hayır. Manavlık yapıyorum ve fiyatların pahalı olduğunu düşünüyorum. Hayat şartlarının pahalı olduğu için, yeni anayasanın bana bir getirisinin olmayacağını düşündüğüm için referandumda hayır diyeceğim.

BAĞIMSIZ BİR ANAYASA MAHKEMESİ'NE EVET
Akın Özcan - 32 - Serbest Meslek
12 Eylül de kararım büyük ihtimalle evet olacak. Yeni anayasanın içeriğinde Anayasa Mahkemesi'yle ilgili bazı kararlar var ve bu kararlar sayesinde Anayasa Mahkemesi'nin daha bağımsız olacağını düşünüyorum. Bu nedenle evet demeyi düşünüyorum.

YARGININ SİYASALLAŞTIRILMA TEHLİKESİNE KARŞI KARARIM HAYIR
Mehmet Özdemir - 53 - Emekli
Referandum öncesi kararımı verdim ve hayır diyeceğim. Buna gerekçe olarak da yargının siyasallaştırılma tehlikesini gösterebilirim. Çünkü yargı mensuplarının hükümet tarafından atanmasına karşıyım. Bu yargının siyasallaşmasına neden olacağı fikrindeyim. Yani yeni anayasanın buna zemin hazırlayacağını düşünüyorum. Diğer maddeleri de biliyorum ve onların göstermelik olduğu inancındayım. Çünkü memura sendika hakkı veriliyor, grev hakkı verilmiyor ve sadece toplu sözleşme hakkı tanınıyor. Bu da fazla bir kazanım getirmiyor. Tüm bu nedenlerden dolayı kararım hayır.

SİYASİLERDEN BEKLENTİLERİMİZ GERÇEKLEŞMEDİ
Bayram Karasu - 43 - Çiftçi
Referandum öncesi hala kararsızım. Şu ana kadar hiçbir karar veremedim. Bunun nedeni de siyasiler. Çünkü şu ana kadar siyasilere ilettiğimiz isteklerimiz bir türlü yerine getirilmedi. Ne köyümüzün yolu asfalt oldu, ne de başka isteklerimiz gerçekleşti. Bu nedenle seçim de ne oy kullanacağıma karar veremedim.

HSKY ÜYELERİNİN BASKI ALTINA ALINACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM
Hayri Akayoğlu - 55 - Emekli
Referandum da hayır oyu kullanacağım. Çünkü hazırlanan anayasayla HSYK üyelerinin baskı altına alınacağını düşünüyorum. Bu maddeden dolayı diğer tüm maddelere rağmen seçimde hayır oyu kullanmayı düşünüyorum.

PAKETİN İÇERİĞİNİ BİLMİYORUM
Huriye Ulutürk - 45 - Pazarcı
12 Eylül referandumuna az bir süre kalmasına rağmen hala karar verebilmiş değilim; ancak hayır demeyi de düşünüyorum. Paketin içeriğine ilişkin çok fazla bilgi sahibi değilim. Çünkü pazarcılık yapıyorum ve haberleri takip etme fırsatım olmuyor yoğun çalıştığım için.

DARBE ACILARININ YAŞANMAMASI ADINA EVET DİYECEĞİM
Nuh Kaya - 54 - Mobilyacı
Referandum da evet oku kullanacağım. Ben kendim için evet demeyeceğim. Sonuçta 54 yaşıma geldim. Bu eveti çocuklarım için diyeceğim. 1980 darbesini yaşadığım için, o dönemdeki acıları bildiğim için bu yeni anayasayı destekleyeceğim. Çünkü darbe döneminden çok olumsuz etkilendik.

7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.