23 Eylül 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara23°C

BOLU AP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANLIĞINA ERMİŞ SEÇİLDİ

Bolu AP Gençlik Kolları Başkanlığına Ermiş seçildi

22 Ağustos 2010 Pazar 00:00

Bolu AP İl Gençlik Kolları Kongresi yapılmış, seçimler sonunda yeni yönetim kurulu üyeleri belirlenirken, Gençlik Kolları Başkanlığı'na Murat Ermiş getirilmiştir.

Kayseri Milletvekili Kemal Doğan, Bursa Milletvekili Ali Elverdi, Bolu Milletvekillerinden Müfit Bayraktar ve Avni Akyol'un da katıldığı kongrede Yönetim Kurullu üyeliklerine ise, Aydın Kotman, Ersin Kabadayı, Özcan Özen, Turan Emek, Tevfik Kazan, Mustafa Süren, İlhami Kesen, Zekai Tuğcu, İlyas Karaismail, Hasan Dinçer, Hüsamettin Altekin, Mehmet Atay ile İsmail Temel ve Recai Saraç getirilmiştir. (08.06.1979)

***

Bolu Ekmek Fabrikasının montajına başlanıyor

Bir süre önce yapılması kararlaştırılan ve planlanarak programa alınan Bolu Ekmek Fabrikasında montaj çalışmalarına yakında başlanacağı bildirilmiştir.

İstan Özköseoğlu sanayi ve şirketi ile belediye arasında yapılan anlaşmadan sonra fabrikada montaj çalışmalarına başlanacağı ifade edilerek kurulması planlanan fabrikanın günde on bin ekmek üretme kapasiteli olduğu belirtilmiştir. Üç milyon ikiyüz on bin liraya mal olacağı açıklanan ekmek fabrikası için belediyenin kendi binası ile temizlik işleri garajının restore edilerek şirkete verileceği bildirilmiştir. (26.01.1979)

***

Adalet Partisi Bolu Gençlik Kolları Kongresini gerçekleştirdi. Yıl 1979, Adalet Partisi Türkiye'nin en büyük partisi, ülke doludizgin 12 Eylül 1980'e doğru koşuyor. Bakalım 1979'da Gençlik Adalet Partisi gençlik kollarında kimler varmış.

***

TÜSİAD 70'li yılların sonunda Ecevit hükümetini kıskaca almak için birçok ürünün karaborsaya düşmesi konusunda inanılmaz faaliyetler organize etmiştir. Tüp, yağ, pirinç, ampul bulabilmek bir ayrıcalıktı. Amaç Ecevit hükümetine halkın desteğini azaltmaktı, bunda da başarılı oldular. İşte size o günlerden kuyruk haberi ve fotoğrafı İlhan Önder arşivinden Tercüman Gazetesi

Bolulular ithal pirinci almak için saatlerce kuyrukta bekledi

Hayat pahalılığının her geçen gün artmasından dolayı halk ucuz giyecek ve yiyecek maddelerine karşı ilgilerini giderek arttırmaktadır. Bolulular ithal pirinç için uzun kuyruklar oluşturmaktadırlar. Bu konu ile ilgili olarak Bol-Bak Gıda Sanayii A.Ş.Genel Müdürü Uğur Erçekk AKAJANS'a şu açıklamayı yapmıştır: "İthal pirincin satılmasını vilayet bize vermiş bulunuyor. Bize verilen on ton pirinci dağıtma için elli liralık paketler halinde satış yaptık, bu duruma göre pirincin kilosu on bir liradan satılmış oldu. Vilayetten bize verilen bilgilere göre, her iki ayda bir verilecek olan pirinci aynı yöntemle satışa çıkaracağız.” Uzun uğraşlar sonunda ithal pirinci alan Bolulular ise ”Pişiril-mesi iyi bilinirse lezzetli oluyor, özellikle pilav ve dolması güzel oluyor. Hem de fiyatı kesemize uygun” demişlerdir. (24.09.1978)

***

1974 yılında size üç tane belediye haberi; o günden bu güne değişen ne var üç haberi okuyalım. Otuz bir yıldır neler değişmiş neler değişmemiş siz yorumlayın biz hemen yorumları tespit ettik. Bolu ekmek fabrikası özelleştiğinde ne yapar, ne eder, kaç ekmek üretir, nerede satar pek bilenimiz yok.

Bolu caddeleri çamurdan geçilmez oldu

Bolu cadde ve sokaklarında, sürücüler çukurlara araçlarını düşürmemek için cambazlık yaparken, kış mevsimi nedeniyle kar ve yağmur sularından etkilenen halk, asfalt üzerindeki çukurların adeta bir köstebek yuvası haline dönüştüğü bildirilmiştir. Bu çukurların kapanması için yollara serpilen toprakla da yollar çamur deryası halini almıştır. Kar ve yağmur sularından sonra cadde ve sokaklarda yol üzerinde açılan çukurların trafiği önemli ölçüde aksatması üzerine, belediye ekipleri tarafından yollara mıcırlı sarı toprak serpilmiş, bu kez de yağmurların bastırması üzerine yollar çamurdan geçilmez olmuştur. Yollarda değil yürümek, vasıta ile dahi gezmenin mümkün olmadığını belirten halk da “Artık çamursuz bir elbise giymeye hasret kaldık” demeye başlamıştır. (03.03.1979 )

***

Bolu'da Modern Yapılar çoğaldıkça kiralar da artıyor

Bolu'da son zamanlarda ev kiralarının had safhaya geldiği devamlı artmakta olan kiraları katlı binaların yapılmasını dahi önleyemediği bildirilmiştir. Bolu'da tek katlı ve bahçeli evlerin yerlerini uzun bloklar alırken kiralarda buna karşın artmaktadır. Tek katlı ev sahiplerinin de evlerini bir kat karşılığı müteahhide verdiği bildirilmektedir.

Köyden kente göç ve yurt dışındaki işçilerin bir mesken edinmek amacıyla ev almalarında kira fiyatlarının artmasına neden olduğunu belirten vatandaşlar, “Kazandığımızın yarısını ev kirasına veriyoruz” diyen vatandaşlar kira fiyatlarının sabit tutulmasını istemekte, bu soruna biran önce çare bulunması gerektiğini belirtmektedir. İlgililer de kira artışları nedeniyle dar gelirli vatandaşların çok zor durumda kaldığını belirtmekte ve şehrin görünümünün taş yığını halini aldığını ifade etmektedirler. 15.02.1979

***

Aşağıdaki haber, herhalde dünyada trajikomik haberler sıralaması yapsa kesinlikle ilk 3'e girer. Düşünsenize bu haber 1979 yılında ulusal basına Tercüman'a düşmüş. Sene 2010 Bolu hala Yedigöller yolu ile uğraşıyor pes yani. Kelimenin tam anlamıyla pes…

Yedigöller yolunun yapımı devam ediyor

Bolu'nun turizm cenneti Yedigöller yolunun bu yıl içersinde bitirileceği açıklanmıştır.

Açıklama yapıldığından beri bozuk olan Yedigöller yolunun Hızırderesi mevkisinin yolları yapılmış, daha sonra asfaltlama çalışmalarına ara verilmiştir. Kısmen asfaltlama yapılmış olmasına karşın, yine de yollar bozuktur. Yedigöller yolunun bu yıl içersinde yapımının planlandığını ve bitirileceğini açıklayan Vali Macit İskenderoğlu, yolun asfaltlama işinin bu yıl Yedigöller'e kadar tamamlanacağını belirtmiştir. (09.02.1979)UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.