20 Nisan 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara4°C

EVET Mİ, HAYIR MI?

EVET Mİ, HAYIR MI?

23 Ağustos 2010 Pazartesi 00:00

12 Eylül Anayasa referandumu öncesi kamuoyunun nabzını tutmaya devam ediyoruz. Hafta sonu durağımız İzzet Baysal Caddesi ve Anıtpark oldu. “Referandumdaki kararınız ne olacak” sorusunu bu kez haftanın yorgunluğunu atmak ve dinlenmek isteyen vatandaşlara sorduk. Farklı yanıtlarla karşılaştığımız bölgede, alınan kararların arkasındaki önemli tespitleri öğrendik.

EKONOMİK NEDENLER KARARIMI BELİRLEDİ

Uğur Sarıkaya-35-Emlakçı

12 Eylül'de kararım hayır olacak. Kararımı belirleyen ise ekonomik nedenler. 2002'den bu yana aldığım maaşım aynı. İktidar göreve geldiğinden bu yana şu değişecek, bu değişecek diyor. Ancak sorunlara hala bir çözüm getirilemedi. Sonuçta Türkiye ileriye gidecekken, hala geri gidiyor. Yani başta ileriye götürecek biri yok ki evet diyeyim. İktidara karşı olan tepkimi ancak bu şekilde gösterebileceğimi düşünüyorum.

***

KONUYA PARTİSEL OLARAK BAKMIYORUM

Mustafa Şahin -69-Emekli

Referandumda oyum evet olacak. Çünkü 30 senelik bir anayasa günümüzde kullanılıyor. Demokrasinin çalışıp, vatanın hürriyete kavuşabilmesi için bu değişikliği destekleyeceğim. Geleceğimiz için evet ediyorum. Konuya partisel olarak bakmıyorum. Çünkü bugünkü iktidarda gelip geçici. Maddeleri okudum, baktım ve değişmesi gereken maddelerin olduğunu gözlemledim.

***

BASINDAN ÖĞRENDİĞİM KADARIYLA BİLGİ SAHİBİYİM

Onur Bağcı-20-Üniversite Öğrencisi

Kararımı hayır olarak belirledim. Recep Tayyip Erdoğan'ın referanduma ilişkin açıklamalarını doğru bulmuyorum. Hazırlanan anayasanın içeriğine ilişkin de basından edindiğim kadarıyla bilgi sahibiyim; ancak ayrıntılı bir bilgi edinemedim.

***

HALA KARAR VERMİŞ DEĞİLİM

Süleyman Şişli-41-Kaloriferci


Kararımı hala veremedim. Bilgi eksikliğinden nereye ne atacağımı bilemiyorum. Paketin içeriğine ilişkin bilgi edinmek için siyasilere de güvenemiyorum. Güvenemediğim içinde hala bir karar veremedim.

***

HERŞEY ZATEN ORTADA

Bilal Aydın-46-İşçi


Kararımı verdim. Hayır olacak. Bu kararımı verirken ülkenin durumunu göz önünde bulundurdum. Her şey zaten ortada. Ayrıca değişiklik paketinden memnun olmadım.

***

DEĞİŞİKLİK PAKETİNDE EMEKLİLERİN DÜŞÜNÜLMEDİĞİ KANISINDAYIM

Şevket Düner-50-Aşçı

Referandumda hayır diyeceğim. Çünkü geçen süre zarfında yol yapım konusu dışında hiçbir şey yapılmadığını düşünüyorum. Emeklinin, işçinin bugüne kadar düşünülmediği kanaatindeyim. Aynı zamanda emekliyim ve değişiklik paketinde emeklilere ilişkin bir maddenin olmadığını öğrendim. Bu nedenle kararımı hayır olarak verdim.

***

HİSLERİM 'HAYIR'A DAHA YATKIN

Mehmet Çolak-45-Kaloriferci

Hayır demeyi düşünüyorum. Aklıma bu tercih daha çok yatıyor. Paketin içeriği hakkında da bilgim yok; fakat hislerim beni hayır demeye yönlendiriyor.

***

SANDIĞA GİTMEYECEĞİM

İdris Arak-21-Üniversite Öğrencisiyim

Referandum hakkında hiç bilgim yok. Bunu öne süren siyasiler tarafından da yeterince bilgilendirilemedik. Referandumun ne olduğunu bile bilemiyoruz. Bilgilendirilmediğim için, kararsız olduğum için sandığa da gitmeyeceğim.

***

MUHALEFETİ SAMİMİ BULMUYORUM

Mehmet Metin-30-İşçi

Kararım evet olacak. Hükümetin olsun, ana muhalefet partisi olsun tarafların açıklamalarını takip ediyorum. Bana ana muhalefet partisinin açıklamaları samimi gelmiyor. Bir kere dik durmuyorlar. Hükümet tarafından yapılan açıklamalar daha sıcak geliyor. Ayrıca olaya siyasal gözle de bakmıyorum, gelecek için bakıyorum. Paketin içeriği hakkında biraz internetten, biraz haberlerden edindiğim bilgiler var.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.