18 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul4°C
  • Ankara0°C

EVET Mİ, HAYIR MI?

EVET Mİ, HAYIR MI?

24 Ağustos 2010 Salı 00:00

12 Eylül'de oylanacak Anayasa referandumu öncesi kamuoyunun nabzını tutmaya devam ediyoruz. “Referandumdaki kararınız nedir?” sorusunu bu kez Atatürk Orman Parkı ziyaretçilerine sorduk. Net yanıtlarla karşılaştığımız röportajlarımızda referandum öncesi birbirinden önemli yorumlarla karşılaştık.

REFERANDUMDA EVET ÇIKACAĞINA EMİNİM

Cengiz Yılmaz-21 Yaşında-Futbolcu

Kararımı verdim. Evet diyeceğim. Türkiye son 2-3 yıldır kriz içerisindeydi. Şu an ekonominin devi denilen Çin bile krizde. İşsizlik artmıştı; ancak son dönemde azaldığını düşünüyorum. İş imkânı sağlandığını düşünüyorum. Türkiye'yi krizden çıkaran hükümet olduğu kanaatindeyim. Referandumda pek çok kesim hayır denmesini istiyor ama zannetmiyorum hayır çıkacağını. Evet, çıkacağı inancındayım ve buna eminim. En basitinden kendi açımdan baktığımda askerlik 12 aya düşecek. Konuya partisel bakmıyorum; ancak iktidarın çalışmalarını da göz önünde bulundurmak gerek diye düşünüyorum.

***

HALA KARAR VEREMEDİM

Kemaletin Uzunbay-38 Yaşında-İşçi

Kararımı henüz veremedim. Şimdi anayasada neler değişecek hala bilgimiz yok. Nelerin değişeceğine ilişkin halkımıza yeteri kadar açıklama yapılmadığı kanaatindeyim. Mesela her aileye bilgi sunsalar daha iyi olur bence. Ba-sından da bilgi sahibi olamıyoruz. Çünkü farklı söylemler kullanılıyor. Efendim, Türkiye laiklikten çıkacak, Cumhuriyetten çıkacak, şeklinde ifade-lerle karşılaşıyoruz basında. Bu nedenlerden dolayı kararsız kaldım. Örneğin askeriyeyle ilgili bir madde var mevcut anayasada. Bu maddenin dahi neden değiştirileceği konusunda bilgi sahibi değilim. Askeriyeye duyulan güvensizlikten mi, yoksa askeriyeyi politika dışında bırakmaktan mı bilemiyorum. Bir taraftan da demokratik açılıma anlam veremiyorum. Tüm bunları düşündüğümde hala bir karar verebilmiş değilim. Açıkçası arada kaldım.

***

YENİ ANAYASADA HUKUKA MÜDAHALELER VAR

Sabri Değirmenci-60 yaşında-Emekli Maden şefi

Referandumda kararım hayır. Yapılan değişikliklerin tamamının hukuka yönelik müdahaleler içerdiği için bu kararı aldım. Diğer tüm maddeleri de inceledim. Ne memura, ne emekliye, ne de işçiye bir hak düşünülmemiş bu değişiklikte. Ayrıca birçok maddenin göstermelik olarak hazırlandığı kanaatindeyim. Örneğin bilgi edinme maddesi, önceden de vardı zaten. Referandumda ayrı ayrı maddeler yaparsınız, öyle olur. Mantıklı olanı budur. Bu paketin içinde her şey var. Bazı maddeleri onaylayabilirim ama bakıyorsun ki hepsi karmakarışık olmuş.

***

HAYIR DEMEYİ DÜŞÜNÜYORUM

 Serdar Gülcan-18 yaşında-Öğrenci

Kararımı verdim sayılır. Hayır, oyu kullanmayı düşünüyorum. Çünkü kamuoyunda daha çok hayır düşüncesi hâkim. Yeni anayasa hakkında bilgi sahibi olmamama rağmen çevremden edindiğim izlenimlerle hayır demeyi düşünüyorum.

***

BAŞBAKANA OLAN TUTUMUMDAN HAYIR DİYECEĞİM

Özhan Can-19 Yaşında-Öğrenci

Kararımı verdim ve hayır demeyi düşünüyorum. Paketin içeriği hakkında bilgi sahibi değilim; fakat başbakana karşı olan tutumumdan dolayı referandumda hayır diyeceğim.

***

HÜKÜMETİN ÇALIŞMALARINI BEĞENİYORUM

Ayhan Baştürk-38 yaşında-Metal İşleri

Referandumda oyum evet olacak. Buna gerekçe olarak da gözle görülebilen değişiklikleri gösterebilirim. Yani hükümetimizin gerçekleştirdiği çalışmaları beğeniyorum. Bundan dolayı da referandumda evet oyu kullanacağım.

***

SİYASİLER TARAFINDAN YETERİNCE BİLGİLENDİRİLMEDİK

 Hasan Aydoğdu-52 Yaşında-Emekli

Hayır, henüz kararımı daha veremedim. Önce ramazan ayı dolayısıyla detaylı bir şekilde konuyla ilgilenemedim. Bir de siyasilerin meydanlarda birbirleriyle boy ölçüşmeleri, soy sop tartışmalarına girerek bizleri konuyla ilgili bilgilendirmemeleri, bizi aydınlatmamış olmaları beni kararsız bıraktı. Hala düşünüyorum evet dersem ne kazanırım, hayır dersem ne kaybederim bir türlü işin içinden çıkamadım.

***

HİÇBİR HÜKÜMETİ BU KADAR BAŞARILI BULMADIM

Mustafa Çetin-67 Yaşında-Emekli

Kararım kesinlikle evet olacak. Çünkü bu hükümete kadar hiçbir hükümetin bu kadar çalışmadığını düşünüyorum. Ben Almanya'da işçiydim. Ülkeme tatile gelirken Edirne'den girdiğimde, “Nerde bana bir tuzak kurulacak?” diye düşünüyordum. Şimdi öyle bir şey yok. Yılın yarısını ülkemde diğer yarısını Almanya'da geçiriyorum ama eskisi gibi bir sıkıntıyla karşılaşmıyorum. İktidara olan bu güvenden dolayı referandumda evet diyeceğim.

***

ANAYASA MADDELERİNE KATILMIYORUM

Haskız Değirmenci-57 Yaşında-Ev Hanımı

Referandum kararımı verdim, kararım hayır olacak. Hazırlanan anayasadaki maddelerin hiçbirine katılmıyorum. Özellikle Anayasa Mahkemesi ve HSYK'yla ilgili maddelere inancım yok.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.