19 Eylül 2019
  • Bolu25°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara27°C

İŞTE ACI GERÇEĞİMİZ!

İŞTE ACI GERÇEĞİMİZ!

26 Ağustos 2010 Perşembe 00:00

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün yoksul ailelerle yaptığı anket çalışması, Türkiye'nin acı gerçeklerini ortaya koydu. Ankete katılan ailelerin yüzde 85'inin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından (SYDV) yardım aldığı ortaya çıkarken, birçok ailenin ise “Yardımsız hiç yaşayamayız” dediği öğrenildi. Konunun Bolu boyutunu değerlendirmek ve bilgi almak üzere SYDV İl Müdürü Turgut Ergül'le görüştük. Ergül, yapılan yardımlar konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün yaklaşık 2 milyon yoksul aileyle yaptığı anket çalışması, Türkiye'nin çarpıcı ve acı gerçeklerini ortaya koydu. Anket yapılan vatandaşlardan yüzde 85'inin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından (SYDV), bir kısmının ise belediyelerden yardım aldığı açıklandı. Ailelerin çoğunun ise “Yardımsız hiç yaşayamayız” dediği öğrenildi. 2 bin 32 denek ile yüz yüze yapılan anket yoksullarla ilgili çarpıcı gerçekler ortaya koydu. Ankete katılan yoksul ailelerin yüzde 43'ü 3 ila 4 yıldır yardım alırken; yüzde 23'ü 7 yıl ve daha uzun süredir yardım alıyor. 2 yıldan beri yardım alanların oranı ise yüzde 23. Konuyu ilimiz açısından değerlendirmek ve bilgi edinmek üzere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Bolu İl Müdürü Turgut Ergül'le bir araya geldik.

7 AYDA 760 BİN TL YARDIM YAPTIK

Kurumun Bolu'da yaptığı yardımlar hakkında bilgiler veren Ergül, 2010 yılının ilk 7 ayında 2 bin 901 aileye toplamda 760 Bin TL tutarında yardım yapıldığını açıkladı. Yardımların daha çok nakdi olarak gerçekleştirildiğini ifade eden Ergül, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında şunları söyledi: “Hiçbir sosyal güvencesi olmayan, yani sigorta, Bağ-Kur ve emekli sandığı mensubu olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar kurumumuzun hedef kitlesidir. 2010 yılı Ağustos ayı yardım verileri henüz elimizde yok. 2010 yılının ilk 7 ayında 2 bin 901 aileye toplamda 760 bin TL yardım yaptık. Bu yardımların içinde geçtiğimiz yıldan bu yıla sarkan yakacak yardımları da mevcut.”

ÇEŞİTLİ YARDIMLARLA İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK OLUYORUZ

Yardım çalışmalarını çeşitli şekillerde sürdürdüklerini ifade eden Ergül, açıklamalarının devamında şunları söyledi: “Yıl içinde bugüne kadar 47 aileye 50 bin TL'lik yakacak yardımı yaptık. Yine bir ailemize barınma yardımı için 5 bin TL'lik yardım yaptık. 6 ailemize 9 bin TL'lik yangın afet yardımı yaptık. Eğitim yardımları kapsamında bin 408 öğrencimize 238 bin 450 TL'lik nakdi öğrenim yardımı yaptık. Biz şehir olarak geçiş güzergahı üzerindeyiz ve bu nedenle kurumumuza sık sık yol parası talepleri gelir. Bu kapsamda 67 kişiye de 4 bin 602 TL tutarında yol parası yardımı yaptık. Yine bizim sicilimize kayıtlı periyodik yardım dediğimiz ve geçmiş yıllardan beri yardım yaptığımız bin 372 kişiye de 452 bin 830 TL yardımda bulunduk. Kısacası 2 bin 854 kişiye nakdi olmak üzere 709 bin 882 bin TL yardım yaptık ve ayni yardım dediğimiz yakacak yardımı kapsamında da 47 vatandaşımıza 50 bin 17 TL yardım gerçekleştirdik. 2010 yılının ilk 7 ayında yaptığımız bütün yardımlarımızı topladığımızda ise 2 bin 901 kişiye toplamda 759 bin 899 bin TL'lik yardımlar gerçekleştirdik."

RAMAZANIN İLK 15 GÜNÜNDE 190 BİN TL'LİK YARDIM

Ramazan Ayı'na özel olarak yardımlar gerçekleştirdiklerini ve bu yardım bedelinin Ramazan Ayı'nın ilk 15 gününde 190 bin TL'ye ulaştığını ifade eden Ergül, bu yardımları 610 aileye ulaştırdıklarını söyledi. Ergül açıklamalarında, “Başbakanlıktan her yıl olduğu gibi bu yıl da gelen bir payımız var. Mütevelli heyetimiz tarafından verilen karar gereği, bu yılki Ramazan Ayı'nda 610 aileye toplamda 190 bin TL nakdi gıda yardımı yapıldı ve hesaplarına bu para yatırıldı. Bu verdiğimiz miktar sadece Bolu merkeze ait bilgileri kapsamaktadır. Ramazan Ayı'ndaki yardımlarımız genellikle gıda ağırlıklı; ancak vatandaşlarımız barınma yardımı ya da afet yardımı için gelmişse tabii ki bu yardımlarımızı da yapıyoruz. Ramazan Ayı yardımlarımız önümüzdeki günlerde de devam edecek. Biz bu yardımların Ramazan ayı sonuna kadar 250 bin TL civarında olacağını tahmin ediyoruz. Ramazan Ayı'ndan sonra yakacak yardımlarımızın dağıtımları ve eğitim yardımlarımız başlayacak” diye konuştu.

2009 YILINDA 5 BİN 186 KİŞİYE YARDIM YAPILDI

2009 yılına ilişkin yardım istatistikleri hakkında da bilgiler veren Ergül, 2009 yılında ihtiyaç sahibi 5 bin 186 kişiye toplamda 1 milyon 906 bin TL yardım yapıldığı bilgisini verdi. Ergül, 2009 yılında yapılan yardımlara ilişkin verdiği bilgide şunları söyledi: “2008 yılından devreden yakacak yardımlarımızın yüksek olması nedeniyle 2009 yılında 5 bin 186 kişiye 1 milyon 906 TL yardım yaptık. Bu rakamın 700 bin TL'lik tutarını yakacak yardımları oluşturuyor.”

YARDIMLARIMIZI NAKDİ OLARAK YAPIYORUZ

Ergül açıklamalarının sonunda şu ifadeleri kullandı: “Kurum olarak genellikle yardımlarımızı nakdi olarak gerçekleştiriyoruz. Bunu yapmaktaki amacımız ise ailelerimizin karşılanamayan diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı olmaktır. Örneğin vatandaşlarımızın evinde tüp yoktur, belki vatandaşımız elektrik faturasını yatıramamıştır. Bu ve buna benzer konularda ailelerin ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak sağlıyoruz. Bu amaçla yardımlarımızı nakdi olarak gerçekleştiriyoruz.”

 

 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.