20 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

EVET Mİ, HAYIR MI?

EVET Mİ, HAYIR MI?

27 Ağustos 2010 Cuma 00:00

12 Eylül'de oylanacak olan Anayasa değişikliği referandumu öncesi kamuoyunun nabzını tutmaya devam ediyoruz. “Referandumda kararınız ne olacak?” sorusunu bugün de İzzet Baysal ve Cumhuriyet caddelerindeki vatandaşlarımıza sormaya devam ettik. Alınan kararların ardındaki önemli gerekçeleri siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

HAYIR DEMEYİ DÜŞÜNÜYORUM

Murat Sevimli- 26 Yaşında-Mağaza Sorumlusu

Tam olarak hükümetimiz bir bilgi vermediği için henüz kendimi hazırlayamadım. Sağdan soldan okuduğumuz makalelerle, gazetelerden takip ettiğimiz köşe yazarlarından ya da manşetlerden takip ettiğimiz haberlerle ben hayır demeyi düşünüyorum.

EVET DİYECEĞİM

Sami Sarı 27 Aşçı

Referandum kararım evet. Değişikliğin içeriği hakkında pek bir bilgi sahibi değilim; fakat AK Parti'ye olumlu baktığım için evet diyeceğim.

BENCE MİLLETİMİZİN DEĞİŞİKLİĞE İHTİYACI YOK

 Eren Özyiğit-18 Yaşında-Öğrenci

Referandum kararımı verdim. Hem de değişiklik ilk gündeme geldiği gün kararımı verdim ve seçimde hayır oyu kullanacağım. Bizim milletimizin bence bu şekildeki bir değişikliğe ihtiyacı yok. Şu an 26 maddelik bir değişiklik gündemde ama belki yarın madde sayısını arttırarak yeni bir değişikliği gündeme getirilebileceğini düşünüyorum. Ve bu değişikliği tehlikeli olarak yorumluyorum. Değişikliğin içeriğine gelince tama hakkında bilgi sahibiyim. Örneğin bir madde dikkatimi çekti. Bir parti kapatıldığında partisi kapatılan milletvekilinin milletvekilliği düşürülemeyecek. Bu nedenle hayır demeyi düşünüyorum.

UZLAŞMAYLA HAZIRLANMAYAN ANAYASAYI DESTEKLEMEYECEĞİM

Vahap Şen-65 Yaşında-Emekli

Kararımı referandum gündeme geldiği gün vermiştim. Kararım kesinlikle hayır. Zaten değiştirilmek istenen maddeler mevcut anayasadada bulunuyor. Sadece bir iki değişiklik var. Ayrıca başbakanımız meclisteki diğer partilerle el ele verip, birlikte hareket etmedi. Halkın gönderdiği diğer milletvekilleriyle konuşmadığı ve uzlaşı yolunu tercih etmediği için bu değişikliği desteklemiyorum.

DEĞİŞİKLİĞİ TATMİN EDİCİ BULMADIM

Yasin Özer-22 Yaşında - Öğrenci

Ben hayır demeyi tercih ediyorum. Nedeni ise Ak Parti'nin tek başına hazırladığı bir anayasa olması. Bundan dolayı tercihimi bu yönde kullanacağım. Ayrıca deği-şikliği pek tatmin edici bulmadığım için desteklemeyeceğim.

DEĞİŞİKLİK HAKKINDA BİLGİM YOK

Ramazan Kurt-21 Yaşında-Çiftçi

12 Eylül'de nasıl bir oy kullanacağım konusunda henüz kararsızım. Yeni askerden geldim ve değişiklik hakkında yeterince bilgi sahibi değilim. Basından da takip edebilme imkânım şu ana kadar olmadığı için henüz karar sahibi değilim.

HAYIR OYU VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM

Fahri Sarıkaya-22 Yaşında-Bilgisayarcı

Referandum öncesi kararımı hemen hemen verdim sayılır ve hayırı düşünüyorum. Şu anki hükümetin tamamen kendi çıkarlarını gerçekleştirmeye çalıştığından dolayı bu düşüncedeyim. Değişiklik maddelerine gelince, sayın başbakan sanırım yüce divanda yargılanmamak için böyle bir değişikliği düşünmüş.

DEĞİŞİKLİK HAKKINDA YETERLİ BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİM

Zafer Çetinkaya-37 Yaşında-Serbest Meslek

Şu an kararsızım. Kararımı veremedim, çünkü değişiklik hakkında biraz bilgi yetersizliği içerisindeyim. Ama diğer yandan da basından takip ettiğim kadarıyla hayır oyu kullanmayı da düşünüyorum.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.