23 Eylül 2019
  • Bolu7°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara13°C

OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE BÜTÜN EVRAKLAR SAKLANACAK

Osmanlı'dan günümüze bütün evraklar saklanacak

28 Ağustos 2010 Cumartesi 00:00

Bolu Belediyesi tarafından kurum arşivi oluşturma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Alanında uzman kadrolarla sürdürülen çalışma kapsamında, Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşan binlerce evrak dijital ortama aktarılıyor. Bir ay sonra devreye girmesi hedeflenen sistem sayesinde,kullanıcılar internet üzerinden Bolu Belediyesi arşivine ulaşabilecekler.

Bolu Belediyesi, kurum arşivi oluşturma çalışmalarını hızlandırdı. Belediye yönetimi, kurum bünyesinde onlarca yıldır var olan; ancak yok olmaya yüz tutmuş binlerce evrakı dijital kayıt ortamına aktarmak için başlattığı çalışmalarda olumlu sonuçlar aldı. Arşiv alanında uzman kadroların oluşturduğu 25 kişilik ekiple çalışmaların sürdürüldüğü bilgisini veren Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu'da birçok arşivin bulunduğunu; ancak bu arşivlerin günümüze kadar sistemleştirilmediğini söyledi.

TÜRKİYE'DE ARŞİVİNİ SİSTEMLİ HALE GETİREN 4'ÜNCÜ BELEDİYEYİZ

Türkiye'de bugüne kadar bu çalışmayı sadece 3 belediyenin sistemli bir şekilde gerçekleştirebildiğini ifade eden Başkan Yılmaz, bu çalışmayı gerçekleştiren 4'üncü belediye olabilmek için aylardır yoğun bir tempoyla çalıştıklarını söyledi. Başkan Yılmaz konuyla ilgili olarak, “Bolu'da birçok yerde arşivler var. Ve bu arşivler günümüze kadar sistemli bir şekilde oluşturulmamış. Oluşturduğumuz uzman bir ekiple, Belediye'nin elinde bulunan geçmişe dair tüm belgelerin tertipli bir biçimde düzenlenmesi için çalışıyoruz. Ve bunların hepsinin sistemli hale getirilmesini amaçlıyoruz. Şu ana kadar bu çalışmayla ilgili verileri devlet arşivine sadece 3 belediye teslim etti. 4'üncü belediye ise Bolu Belediyesi olacak. Yani büyükşehir belediyeleriyle yarışır bir konuma gelmiştir bugün Bolu Belediyesi. Bununla bir Bolulu olarak gurur duymamız lazım. Hazırlayacağımız arşivden herhangi bir konuda bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız, gerekli bilgileri bu birimden 1 ya da 2 dakika içerisinde temin edebilecekler” diye konuştu.

BU ÇALIŞMA SAYESİNDE DÜNYAYLA ENTEGRASYONA GİRECEĞİZ

Çalışmaların bitmesiyle Bolu Belediyesi arşivine vatandaşların internet ortamı sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun ulaşılabileceklerini belirten Başkan Yılmaz, “Üzerinde çalıştığımız sistem devreye girdiği zaman, elinde yetki olan bir kişi, bilgisayar ortamına yüklediğimiz arşiv bilgilerine isterse Amerika'dan dahi olsa ulaşabilecek. Yani artık dünyayla entegrasyona giren bir sisteme geçiyoruz. Bolu Belediyesi bilgilerine bu sayede vatandaşlarımız istedikleri zaman, istedikleri yerden ulaşabilecekler” ifadelerini kullandı.

KURUMDA ARŞİV PROBLEMİ BİR DAHA YAŞANMAYACAK

Arşiv düzenlemelerinde görevli uzman personel Ömer Türkmen ise çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çalışmalarımızı 25 kişilik bir ekiple, Başbakanlık mevzuatlarına uygun olarak sürdürüyoruz. Çalışmalarımızda fiziksel düzenlenmesi bugüne kadar yapılmamış, indekslenmesi ve dijital ortama aktarımı gerçekleştirilmemiş evrakları bilgisayar ortamına aktarıyoruz. Bu esnada hem evrakların düzenlemelerini yapıyoruz hem de indeks bilgilerini sisteme giriyoruz. Ayrıca aradan uzun yıllar geçmiş evraklar için restorasyon çalışmalarımız var; ancak hiçbir müdahaleyle geri döndürülemeyecek evraklar imha ediliyor. Zaten imha edilen evraklar da fonksiyonlarını yitirmiş ve artık yararlanılamayacak düzeydeki evraklardan oluşuyor. Osmanlı döneminde kalan evraklarla da karşılaşıyoruz çalışmalarımızda. Ve bu evraklara da sistemimizde yer veriyoruz. Çünkü Bolu'yla ilgili o dönemden günümüze ulaşabilmiş haritalar var. Tüm bu bilgileri kurum arşivinde sistemli hale getirmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.”

Açıklamalarının sonunda haftalardır aralıksız sürdürülen çalışmaların yaklaşık 1 ay daha süreceği bilgisini veren Türkmen, Bolu Belediyesi'nin çalışma sayesinde bir daha arşiv sıkıntısı yaşamayacağını dile getirdi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.