24 Mayıs 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara12°C

EVET Mİ, HAYIR MI?

EVET Mİ, HAYIR MI?

30 Ağustos 2010 Pazartesi 00:00

12 Eylül'de yapılacak anayasa referandumu öncesi vatandaşlarımızla görüşmeye devam ediyoruz. Hafta sonu durağımız Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Orman Parkı oldu. “Referandum kararınız nedir?” sorusunu sorduğumuz vatandaşlardan aldığımız farklı yanıtların arkasında önemli gerekçelerle karşılaştık.

DEĞİŞİKLİĞİN OLUMLU OLACAĞINA İNANMIYORUM

 Rasim Arık-19- Öğrenci

Referandumda kararım hayır olacak. Zaten ortada bir anayasa var ve yıllardır bu anayasayla yönetiliyoruz. Eğer anayasa değiştirilirse iktidar kendi savcılarını, kendi hâkimlerini görevlendireceğini düşünüyorum. Olumlu bir değişiklik olacağına inanmıyorum.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ ÖNEMLİ BİR ADIM OLARAK GÖRÜYORUM

Serhat Baki-20-Öğrenci

Referandumda kesinlikle evet oyu kullanacağım. Önceki yapılmış darbeler ve hükümetlere karşı askerin sert tavır alması, özellikle Başbakan Erdoğan'ın bu konudaki önemli çabaları ve bir şeyleri değiştirme isteği beni evet kararına yönlendirdi. Mevcut değişiklik çalışmasını Türkiye için önemli bir adım olarak görüyorum ve ileride daha da iyi olacağına inanıyorum.

KATILMADIĞIM 2 MADDE YÜZÜNDEN TÜMÜNÜ REDDEDİYORUM

 İsmail Karataş-20-Öğrenci

Referandum öncesi kararımı verdim. Seçimde hayır oyu kullanacağım. Beni bu karara yönlendiren etki, değişikliğin bana baştan savma gibi gelmesi sayılabilir. Mevcut değişikliği darbelere karşı önlem olarak gösteriyorlar; ancak bu olmayacak bir şey. Kesinlikle inandırıcı bulmuyorum. 26 maddenin tamamını okudum ama sadece desteklemediğim 2 madde var. Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili maddelerden dolayı evet oyu kullanmayacağım.

12 EYLÜL'DE EVET OYU KULLANACAĞIM

 Hüseyin Akbaş-64- Emekli

Referandumda evet oyu kullanacağım. Hazırlanan anayasanın içeriği hakkında bilgi sahibi değilim; ancak iktidarın mevcut çalışmalarını beğeniyorum. Ayrıca muhalefetin tutumunu da yadırgıyorum. Birbirlerine destek olacakları yere köstek oluyorlar. Tüm bunlardan dolayı 12 Eylül'de evet oyu kullanmayı düşünüyorum.

İKTİDARA OLAN TEPKİMDEN DOLAYI HAYIR DİYECEĞİM

Abdullah Önal-41-Nakliyeci 

Referandumda hayır oyu kullanacağım. Çünkü seçim istiyorum. Artık bu iktidarın gitmesini istiyorum. Yeni hazırlanan anayasanın içeriği hakkında çok bilgi sahibi olmasam da değişiklik hakkında fikir sahibiyim. Yani iktidara olan bir tepkiden dolayı 12 Eylül'de hayır diyeceğim.

İKTİDARA DESTEK OLMAK İÇİN KARARIM EVET

İsa Çavaş-67- Emekli

Ben bugüne kadar sol görüşlü hiçbir siyasi partiye oy vermedim. Ben 'Evet' kararını AK Parti istediği için destekleyeceğim. Hazırlanan anayasanın maddeleri hakkında hiçbir bilgi sahibi değilim; ancak iktidara destek vermek için evet oyu kullanacağım.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.