21 Temmuz 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara26°C

KENE KORKUSU TARİH OLUYOR

KENE KORKUSU  TARİH OLUYOR

30 Ağustos 2010 Pazartesi 00:00

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına yakalanan bir hasta, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gördüğü yeni bir tedavi yöntemiyle hayatta kalmayı başardı. Bu yeni yöntem tıp dünyasında kene kâbusunun sonu olarak gösterildi.

Kene tutunması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalanan bir kişi, kanı temizlenerek tedavi edildi.

Kanı, iki ayrı filtrasyon işlemine tabi tutularak kene mikrobundan arındırılan yoğun bakım hastası, tekrar sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Oral, 44 yaşındaki erkek hastanın kene tutunmasından 5 gün sonra, yüksek ateş, burun ve bağırsak kanaması, karaciğerde enzim bozukluğu ve trombosit eksikliğiyle hastaneye başvurduğunu anlattı.

YENİ YÖNTEM RUTİN TEDAVİ OLARAK UYGULANACAK

Çok geç dönemde başvurduğu için organ yetmezliği gelişme riski olan hastaya ancak destek tedavisi uygulanabildiğini kaydeden Oral, “Uyguladığımız destek tedavisinden olumlu sonuç alamayınca aferez yöntemiyle hastanın kanını ayrıştırarak KKKA'nın neden olduğu mikroorganizmalardan temizlenmesine karar verdik” dedi.

Bu işlemin yanı sıra antiviral tedavinin de devam ettiğini ifade eden Oral, “Kanın ayrıştırılması, son dönemdeki bir hasta için etkin bir tedavi yöntemi oldu. Kandaki mikroorganizmaların temizlenmesiyle ana tedaviye olanak sağlandı. Böylece hasta organ yetmezliği gelişmeden ölüm riski çok yüksek olan hastamız sağlığına kavuşup taburcu oldu” şeklinde konuştu. Bu yöntemin rutin bir tedavi olarak uygulanabilmesi ilgili birimler tarafından bir proje hazırlandığını anlatan İlhan, bu projede kullanılacak malzemelerin üretici firma tarafından ücretsiz karşılanacağını söyledi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.