24 Nisan 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C

MEYVE-SEBZE FİYATLARI ATEŞ PAHASI

Meyve-sebze fiyatları ateş pahası

31 Ağustos 2010 Salı 00:00

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, pazarda satılan meyve ve sebze fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Ramazan Ayı'nda fiyatların tavan yaptığı pazarda, durumdan ne alıcı ne de satıcı memnun.

Pazartesi günü Bolu pazarında ne alıcı ne de satıcı fiyatlardan memnun değildi. Yaz mevsiminin ilk aylarında yağan aşırı yağmur ve ardından gelen kavurucu yaz sıcaklıkları, üretimi olumsuz etkiledi. Hal böyle olup meyve ve sebze fiyatları yükselince, Bolulu vatandaşların cüzdanına ateş düştü. Meyve ve sebze fiyatları hakkında bilgi almak üzere bir araya geldiğimiz Hilal Meyve Sebze işletmesinin sahibi Celal Teke, yüksek fiyat artışlarını kavurucu yaz sıcaklarına bağladı. Erken olgunlaşan sebze ve meyvelerin sıcaklıklar nedeniyle tarlada zarar gördüğünü ve piyasaya sürülmediği için tezgâhlarda gözle görülür bir daralmanın gerçekleştiğini kaydeden Teke, arzın talep karşısında geri kalması neticesinde fiyatların astronomik düzeylere ulaştığını söyledi. Konuyla ilgili bilgiler veren Teke, “Yaz mevsiminin ilk döneminde yağan aşırı yağmurlar sonrası meyve ve sebzeler tarladayken hastalandı. Ardından buna kavurucu yaz sıcakları eklenince, bitkiler döl tutmadı ve üretimde ciddi boyutta azalma meydana geldi. Kavun ve karpuzda da yaz sıcaklıkları nedeniyle yanma oluştu. Açıkçası arz talebin çok çok gerisinde kaldı ve bu nedenle fiyatlarda yüksek artışlar gerçekleşti” dedi.

BİZ DE MEMNUN DEĞİLİZ

Şu an Bolulu üreticilerin elinde daha çok patates ve sivri biber olduğunu ve bu nedenle vatandaşların köylü üreticilerden pazar fiyatının 25 kuruş altında temin ettiklerini dile getiren Teke, diğer ürünleri köylü vatandaşların üretemediğini belirtti. Durumdan kendilerinin de memnun olmadıklarını kaydeden Teke, fiyat artışlarının satışlarda ciddi oranda azalmaya neden olduğunu dile getirdi. Bu hafta Bolu pazarında satılan meyve ve sebzeler şu fiyatlardan alıcı buldu: Domates: 1 – 1.25 TL,salatalık: 2 TL, Patlıcan: 1,5 – 2 TL, Kabak:1,5 TL, Fasulye: 4 TL, Boncuk Ayşe: 5 TL, Barbunya: 3 TL, Bamya: 5 TL, Çarliston Biber: 1,25 – 1,5 TL, Patates: 0,5 TL, Soğan: 0,75 – 1 TL, Mantar: 4 TL, Armut: 2 – 2,5 TL, Çekirdeksiz Üzüm: 1,5 – 2 TL, Şeftali: 2,5 – 3 TL, İncir: 2,5 – 3TL, Kavun: 1,5 TL, Karpuz: 1,5 TL, Elma: 2 TL, Muz: 3,5 TL, Kivi (adet): 0, 75.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.