24 Mart 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara6°C

EVET Mİ, HAYIR MI?

EVET Mİ, HAYIR MI?

01 Eylül 2010 Çarşamba 00:00

12 Eylül'de yapılacak anayasa referandumu öncesi vatandaşlarımızla görüşmeye devam ediyoruz. Atatürk Orman Parkı'nda günün yorgunluğunu atmak isteyen vatandaşlarımızla bir araya gelmeye bugün de devam ettik. “Referandum kararınız nedir?” sorusunu sorduğumuz vatandaşlardan aldığımız farklı yanıtların ardında önemli gerekçelerle karşılaştık.

DEĞİŞİKLİK ÖNEMLİ BİR ADIM

Deniz Kış-40-İnşaat

Referandumda evet diyeceğim. Buna gerekçe olarak da Türkiye'deki tekelciliğin kırılmasını gösterebilirim. Türkiye'deki ağam paşam döneminin kapanması. Belki çok yeterli değişiklikler olmasa da, değişiklikteki HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nde gerçekleşmesi düşünülen demokratikleşmeyi yerinde görüyorum. Ve bu maddeler beni referandumda evet demeye yönlendirdi. Eksikleri var yeni anayasanın; ancak bu önemli bir adımdır. Daha sonraki hükümetler daha iyisini yapabilir. Ama bu hükümet bu kadarını yaptı. Bence bu da bir cesarettir. Yeni gelecek hükümetler daha iyisini yaparlar umarım.

EMEKLİLER DÜŞÜNÜLMEMİŞ

İsmail Meşe-55-Emekli

Kararımı verdim ve hayır oyu kullanacağım. Başbakan Erdoğan'ın her hareketi, iktidarı beni bu kararı almamda etkiledi. Mevcut iktidar gelmeden önce zengin sayısı azdı, ama bu iktidar geldikten sonra zengin sayısında büyük artış oldu. Bunlar nereden geldi? Uygulamalarından memnun olmadığım için hayır diyeceğim. Yani iktidara bir tepki olarak kullanacağım hayır oyunu. İçeriği hakkında ayrıntılı bir bilgi sahibi değilim ama emeklilerle ilgili bir tek madde koyulmayışı beni çok üzdü.

BİRÇOK İNSAN GİBİ BİLGİM YOK

Selahattin Koçan-67-Emekli

Şu anda karar veremedim. Hala kararsızım. Çünkü değişiklik hakkında tek bir bilgi sahibi değilim. Evet dersem ne olur, hayır dersem ne olur? Bu konuda hiçbir bilgim yok. Sadece ben değil, benim gibi birçok insanın da benle aynı fikirde olduklarını düşünüyorum.

KARARIM EVET OLACAK

Abdullah Işıkyıldız

Referandumda evet oyu kullanacağım. Geçtiğimiz günlerde iktidar partisi köyümüzü ziyaret etti. Bende evet kararının doğru olacağına inanıyorum. Bu nedenle seçimde evet diyeceğim.

KARARIMI SON HAFTA VERECEĞİM

Satılmış Uçaroğlu-65

Henüz kararsızım. Daha bir karar veremedim. Ayrıca değişikliğin içeriği hakkında yeterli bilgi sahibi değilim. O nedenle kararımı son hafta vereceğim.

BEN HAYIR DİYORUM

Kazım Kaya-48-Aşçı

Ben hayırı tercih ediyorum. Değişikliği, iktidarın kendisini korumaya yönelik bir girişim olarak görüyorum. Bu nedenle hayır diyorum ve hayır demekte hayır olacağına inanıyorum.

MEVCUT İKTİDARIN KREDİSİNİ KULLANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Cemalettin Geçkin-43-Serbest Meslek

Referandumda oyum hayır olacak. İki dönemdir mevcut iktidara oy verdim. İktidarın kredisini kullandığına ve değişikliğin artık yerinde bir karar olacağına inanıyorum. Bu nedenle anayasa referandumunda hayır oyu kullanacağım.

TEPKİMİ GÖSTERMEK ADINA OY KULLANMAYACAĞIM

 Yeliz Demir-22-Büro Yönetimi

Referandumda oy kullanmama kararı aldım. İktidarın anayasa değişikliği konusundaki tutumuna katılmadığım için bu kararı aldım. Yani bir tepki olarak oy kullanmayacağım.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.