24 Ağustos 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara29°C

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DURSUN KOÇ: KENE BİLİNÇLENMİŞ, HALKA TUTUNAMIYOR

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DURSUN KOÇ: Kene bilinçlenmiş, halka tutunamıyor

01 Eylül 2010 Çarşamba 00:00

Kene tutunması sonucu KKKA virüsü nedeniyle ilimizde 2010 yılının ilk 8 ayında 1 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. İstatistiklere göre, kene tutunma vakaları geçtiğimiz yıla nazaran üçte iki oranında azaldı.

İl Sağlık Müdürü Dursun Koç yazılı açıklama yaparak, kene tutunması vakaları ile ilgili hazırlanan istatistiki verileri açıkladı. Koç yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bolu ilindeki kene tutunmaları, daha önceki yıllara göre istatistiki olarak değerlendirildiğinde üçte iki oranında bir azalma tespit edilmiştir. 2009 yılı itibarıyla en çok kene tutunması görülen ilçelerimiz Merkez ve Mengen olurken, 2010 yılı Ağustos ayına kadar en çok kene tutunması görülen ilçelerimiz Merkez ve Mudurnu olmuştur. 2010 yılı Haziran ayında Gerede ilçemizden bir vatandaşımız Ankara Numune Hastanesi'ne sevk edilmiş Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nedeniyle yaşamını yitirmiştir.”

KENE VAKALARI BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARIYLA AZALDI

Koç açıklamalarının devamında, ilimizde kene tutunma oranlarındaki azalmada Sağlık Bakanlığı'nın talimatları doğrultusunda gerçekleştirilen programın etkili olduğunu kaydetti. Koç açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Program çerçevesinde Aile Hekimlikleri tarafından 12 bin 825 haneye ulaşılarak 48 bin 822 nüfusa Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hakkında eğitim verilmiştir. Ayrıca Mayıs ve Haziran döneminde okul eğitimleri de tamamlanmıştır. 15 bin kene çıkarma kartı ve broşür dağıtılmış toplu yaşam ve hizmet alanlarına pek çok bilgilendirme afişleri asılmıştır.”

EĞİTİMLER İŞE YARADI

Amaç, vatandaşın kendisinin gecikmeksizin keneyi çıkarmasını sağlayabilmek olduğunu belirten Koç verilen eğitimlerin etkili olduğunu, kene tutunur tutunmaz ilerlemeden kişilerin kendi müdahalesinin artmasıyla, kene vakalarında azalma olduğunu kaydetti. Koç son olarak, “Halkımız verilen eğitimlerle daha da bilinçlenmiş, kene tutunmalarındaki erken müdahale uygulamalarını yaşama geçirmiştir” ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.