24 Mayıs 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara14°C

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI REHA DENEMEÇ: YETERLİ OLMADIĞININ FARKINDAYIZ

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI REHA DENEMEÇ: YETERLİ OLMADIĞININ FARKINDAYIZ

04 Eylül 2010 Cumartesi 00:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, referandum turları için Bolu'ya geldi. 12 Eylül'de yapılacak referandumla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Denemeç, “Hazırlanan 26 maddelik anayasanın yeterli olmadığının farkındayız. Türkiye 1924 yılında bu yana sivil bir anayasaya sahip olamadı. Eğer 12 Eylül'de evet sonucu çıkarsa, Türkiye'de yeniden sivil anayasaların oluşmasının önündeki engeller kalkacaktır” dedi.

Referandum öncesi gezilerini sürdüren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, hazırlanan anayasanın içeriğine ilişkin bilgiler vermek üzere Bolu'ya geldi. Köroğlu Otel'de sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelen Denemeç,düzenlenen basın toplantısında evet kararının gerekçelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

EVET'LE SİVİL ANAYASALARIN ÖNÜ AÇILACAK

12 Eylül'de yapılacak referandumda çok önemli bir toplumsal metnin oylanacağını belirten Denemeç, sonucun “Evet” çıkması halinde gelecekte hazırlanacak sivil anayasaların önündeki tüm engellerin ortadan kalkacağını söyledi. Türkiye'nin son sivil anayasasının 1924 yılında hayata geçen anayasa olduğuna dikkat çeken Denemeç, “Hazırlanan 26 maddelik anayasanın yeterli olmadığının farkındayız. Türkiye 1924 yılında hayata geçirilen anayasadan bu yana sivil bir anayasaya sahip olamadı. Eğer 12 Eylül'de evet sonucu çıkarsa, Türkiye'de yeniden sivil anayasaların oluşmasının önündeki engeller kalkacaktır” diye konuştu.

MUHALEFETİN TUTUMUNU ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Referandum sürecinde muhalefetin tutumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Denemeç açıklamalarının devamında şöyle konuştu: “Değişikliği gündeme getirdikleri günden bu yana muhalefetin akıl almaz propagandalarıyla karşılaşıyoruz. Bizleri yüksek yargıyı arka bahçemiz yapmaya kalkmakla suçluyorlar. Yüce divanda yargılanma korkusundan dolayı bu değişikliği gündeme getirdiğimizi söylüyorlar. Akıl almaz iftiralarla siyaset yapıp, halkın hayır oyunu istiyorlar. Oysa ki yapmak istediklerimiz açık ve net. Ve bu yapmak istediklerimize, değişiklikte kendisiyle ilgili değişiklikler olan Anayasa Mahkemesi bile onay verdi. Yüksek yargının onay verdiği bir konuda muhalefet nasıl halkın karşısına çıkıp da hayır oyu istiyor, anlamak mümkün değil.”

 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.