18 Kasım 2018
  • Bolu11°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara10°C

EVET Mİ, HAYIR MI?

EVET Mİ, HAYIR MI?

04 Eylül 2010 Cumartesi 00:00

12 Eylül'de yapılacak anayasa referandumuna az bir zaman kala, vatandaşlarımızla görüşmeye devam ediyoruz. Bu defaki durağımız İzzet Baysal Caddesi oldu. “Referandumdaki kararınız nedir?” sorusunu sorduğumuz vatandaşlardan aldığımız farklı yanıtların ardında önemli gerekçelerle karşılaştık.

EMEKLİLERE İYİLEŞTİRME YAPILMALIYDI

Rıza Dönmez-62-Emekli

12 Eylül'de hayır oyu kullanacağım. Emekliyim ve geçim sıkıntısı yaşıyorum. Hükümet hazırladığı anayasada biz emeklileri düşünmediği için bu değişikliği desteklemeyeceğim. Bizim adımıza çıkıp konuşan sendikaları hükümet dinlemiyor. Emeklilere verilen yüzde 3 ya da 4'lük zamlar, bize yetmiyor. Bu neye yarar ki? Bununla bir kilo et bile alamazsınız. Bence anayasada emeklilere insanca iyileştirme yapılmalıydı.

SEÇİMDE BOŞ OY KULLANABİLİRİM

Şaban Sarı-57-Emekli
 

12 Eylül'de anayasa referandumu yapılacak diye duyuyor, görüyoruz. Ama bize gelip kimse şu ana kadar bir bilgi vermedi. Siyasilerin ekranlarda çıkıp söylediklerine de inanmıyorum. Çünkü güvenim kalmadı. O nedenle evet ya da hayır konusun da karar veremedim. Seçim günü belki de boş oy da kullanabilirim.

TÜM SİYASİLER ORTAK HAREKET ETMELİ

Metin Çay-35-Marangoz

Referanduma az bir zaman kaldı ama ben hala bir karar verebilmiş değilim. Anayasa değişiklik paketini okuma-dım. Siyasi liderlerin ne konutlukları belli değil. Herkes Türkiye için çalıştı-ğını söylüyor; fakat ülke için böyle ça-lışılmaz. Siyasiler durup birbirlerini kötüleyeceklerine, bir araya gelip ortak çalışmalara imza atsalar daha iyi olur. Sonuçta hepimiz bu toprak-larda yaşıyoruz. Bu nedenle böyle bir ortamda karar veremedim henüz.

HAYIR KARARIMI TEPKİ OLARAK KULLANACAĞIM

Hakan Kaplan-19- Üniversite öğrencisi

Anayasa değişikliğinin içeriği hakkında bilgi sahibi değilim. Ama referandumda hayır oyu kullanmaya karar verdim. AKP'nin bugüne kadar yaptıklarını göz önünde bulundurarak bu kararı verdim. Bir nevi tepki olarak oyumu hayır şeklinde belirledim.

VATANDAŞIN HİÇBİR KESİMİ DÜŞÜNÜLMEMİŞ

Ahmet Akpınar-59-Emekli

Referandumda hayır diyeceğim. Anayasa hakkında haberlerden bilgi sahibiyim. 26 maddeden 24'ünde herkes hemfikir. Ama yargıyla ilgili olan 2 madde tartışmalara yol açtı. Ayrıca emekli-ye, çiftçiye, esnafa yönelik hiçbir şey yok. Vatandaşın hiçbir kesimi düşünülmemiş bu değişiklikte.

DEĞİŞİKLİKTEKİ YARGI KARARLARINI SAKINCALI BULUYORUM

Erdal Ercan-50-Emekli

Önümüzdeki referandumda hayır oyu kullanacağım. Değişiklikteki Anayasa Mahkemesi'ndeki üye sayısını yükseltmeye yönelik girişimi sakıncalı bulduğum için bu kararımı aldım.

KARARIMI SON GÜNLERDE VERECEĞİM

İsmail Özkan-59-Emekli

Ben emekli bir postacıyım. Hükümetin bazı uygulamalarına karşı tepkilerim var. Bu nedenle hayır demeyi düşünüyorum; ancak tam kararımı son günlerde vereceğim.

DAHA BİR KARAR VEREMEDİM

Ekrem Kesimce-42-İnşaat işçisi

Seçime az bir zaman kaldı ama ben hala karar veremedim. Çünkü ülkenin nereye gittiğini bilemiyoruz. Değişiklik hakkında bilgi sahibi değilim. Öğrenmek için medyayı takip ediyoruz ama orada da farklı farklı açıklamalarla karşılaşınca kafamız iyice karıştı. Bu nedenle bir karar veremedim.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.