24 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul1°C
  • Ankara5°C

EVET Mİ, HAYIR MI?

EVET Mİ, HAYIR MI?

06 Eylül 2010 Pazartesi 00:00

12 Eylül'de yapılacak referanduma az bir zaman kala, vatandaşlarımızla görüşmeye devam ediyoruz. Bu defaki durağımız İzzet Baysal Caddesi oldu. “Referandumdaki kararınız nedir?” sorusunu sorduğumuz vatandaşlardan aldığımız farklı yanıtların ardında önemli gerekçelerle karşılaştık.

EVET OYU KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORUM

Murat Karkuş-19-İşçi

Referandum öncesi tam bir karar vermiş değilim ama evet oyu kullanmayı düşünüyorum. Bugüne kadar gazetelerden bilgi sahibi oldum. Değişiklik maddelerine bakışım olumlu. Sanırım sandıkta kararım evet olacak.

EVET KARARININ DOĞRULUĞUNA GÜVENİYORUM

Eyüp Karakuş-32-İşçi

Yüzde 90 ihtimalle evet oyu kullanmayı düşünüyorum. Bu kararı hem Türkiye için, hem de geleceğimiz için aldım. Çünkü evet kararının en doğru karar oldu inancını taşıyorum.

KARARIMI SON GÜNLERDE VERECEĞİM

Mahmut Koçak-39-İnşaat

Ben hala bir karar veremedim. Bir vatandaş olarak orta-da kaldım. Anayasa maddeleri hakkında da bilgi sahibiyim. Ancak evet mi desem, hayır mı desem daha doğru olur, net bir karar sahibi değilim. Seçime de çok az bir zaman kaldı. Bu nedenle en doğru kararı ilerleyen günlerde vereceğim.

EVET DEME İSTEĞİM DAHA AĞIR BASIYOR

Sefa Aydınalp-18-Öğrenci

12 Eylül'de evet oyu kullanacağım. Çünkü muha-lefete tepkiliyim. Değişiklikte hayır denilecek maddeler de var, evet denilecek maddeler de var. Yani evet deme isteği daha ağır bastığı için kararım bu yönde olacak.

ANAYASAYI ÖZGÜRLÜKÇÜ BULDUM

Adnan Tuncer-18-Öğrenci

Büyük ihtimalle kararım evet olacak. Değişiklik maddelerin tamamını okudum. Eveti düşünmemdeki neden ise, hazırlanan anayasanın daha özgürlükçü olmasıdır. Bu kararımda biraz da iktidara verdiğim destek etkili oldu.

YÜKSEK YARGIYA İLİŞKİN MADDELERE BAKIŞIM OLUMLU

Mehmet Doğramacı-60-Emekli

Referandumda evet oyu kullanacağım. Bu kararımdaki gerekçe ise, yargı sisteminde yapılan değişiklikleri yerinde ve doğru buluyorum. Diğer maddelerde de faydalı konular işlenmiş ama beni en çok mutlu eden HSYK ve Anayasa Mahkemesi'ne yeni düzenleme getiren maddeler oldu.

BASINDAKİ FARKLI GÖRÜŞLER SONRASI KARARSIZ KALDIM

 Tayfur Köksal-24-Asansörcü

Referandumda nasıl bir oy kullanacağım konusunda son haftaya girmemize rağmen kararsızım. Eminim ki birçok vatandaşımız da benim gibi düşünüyor. Değişiklikteki 2-3 maddeyle ilgili şu ana kadar bilgi sahibi oldum. Diğerleri hakkında bilgim yok. Bu kadar kararsız kalmamda biraz da basında çıkan farklı görüşler etkili oldu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.