24 Eylül 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara20°C

BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ: BOLU BELEDİYESİ,CHP'Lİ SİYASİLER DÖNEMİNDE 650 BİN TL KAYBA UĞRATILMIŞTIR

BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ: Bolu Belediyesi,CHP'li  siyasiler döneminde 650 bin TL kayba uğratılmıştır

07 Eylül 2010 Salı 00:00

CHP'li Yüksel Ceylan'ın belediye başkanlığı yaptığı dönemde ihale edilen Kent Bilgi Sistemi, yolsuzluk iddialarıyla 8 yıl aradan sonra yeniden gündeme geldi. 2002 yılında gerçekleşen ve yükümlülükleri bir türlü yerine getirilmeyen ihale hakkında açıklamada bulunan Başkan Yılmaz, CHP'li siyasilerin imzalarıyla gerçekleşen ihale nedeniyle Bolu Belediyesi'nin bugünkü faiziyle birlikte toplamda 650 bin TL dolandırıldığını tespit ettiklerini açıkladı.

CHP'li Yüksel Ceylan'ın belediye başkanı olduğu 2002 yılında ihale edilen Kent Bilgi Sistemi, aradan geçen 8 yıl sonra dolandırıcılık iddialarıyla gündeme geldi. Kent Bilgi Sistemi'nin kurulması için ihalenin o dönem 385 bin TL'ye BORAT firmasına verildiğini hatırlatan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yüklenici firmanın sorumluluklarını yerine getirmediğini ve Bolu Belediyesi'nin bugünkü faizle toplamda 650 bin TL kayba uğratıldığını belirtti.

YÜKLENİCİ FİRMA SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEDİ

Belediye Meclis Toplantı Salonu'nda konuya ilişkin basın açıklaması düzenleyen Başkan Yılmaz, “Kent Bilgi Sistemi'nin kurulması işi 2002 yılında 385 bin TL'ye Borat Harita İmar Taahhüt Bilgisayar ve Elektrik Malzemeleri Pazarlama Ticaret Limited Şirketi'ne ihale edilmiştir. Sözleşme hükümlerine uygun olarak işin 30 Haziran 2003 tarihine kadar tamamlanması taahhüt edilmiştir. Ancak işin sonunda yüklenici Borat şirketi tarafından taahhüt edilen sözleşme konusu Kent Bilgi Sistemi kurulmamış, yapılması gereken işlerin büyük bir kısmı yapılmamış, yapılan kısımların ise sözleşme ve şartname hükümlerine uygun olmadığı anlaşılmıştır” diye konuştu.

ÖDEMELERİN TAMAMI YAPILMIŞ, İCRAAT YOK

O dönem CHP'li siyasi Yüksel Ceylan'ın görev yaptığı Bolu Belediyesi'nde yapılan ihaleyle ilgili açıklamalarını sürdüren Başkan Yılmaz, belediye tarafından ödemelerin tamamının iş tamamlanmadan Borat firmasına ödendiğini açıkladı. Ödemelerin yapılmasına rağmen yüklenici firmanın sorumluluklarını yerine getirmediğini belirten Başkan Yılmaz, tüm araştırmalara rağmen Borat firmasından hiçbir yetkiliye ulaşamadıklarını söyledi.

YARGI KARARI MAĞDURİYETİ GİDEREMEDİ

Bolu Belediyesi'nin yaşadığı mağduri yeti yargıya taşı dıklarını aktaran Başkan Alaaddin Yılmaz, açıklamala rını şöyle sürdürdü: “Sözleşme konusu iş yapılmadığı halde, sözleşme bedelinin tamamını ödemek suretiyle kurumu zarara uğratanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuş, sorumlular hakkında yargılanabilmesi için İçişleri Bakanlığı'nca 24.11.2004 tarihli soruşturma izni verilmiştir. Ancak verilen soruşturma izni Danıştay 1'inci Dairesince 2005 /449 sayılı kararı ile iptal edilince, sorumluların cezalandırılması ve tahsili kapanmıştır. Bunun üzerine Borat şirketi aleyhine Bolu mahkemelerinde alacak davası açılmıştır. Bolu 2'nci Asliye hukuk mahkemesi 26.05. 2010 tarihli kararı ile davayı sonuçlandırmıştır. Mahkeme sonucunda belediye tarafından firmaya fazladan 225 bin 573 lira ödendiği ve bunun 31.05.2007 tarihinden itibaren işleyecek ticari faizi ile birlikte Borat şirketinden tahsiline karar verilmiştir. Alacağın tahsili için icra takibi başlatılmış ise de, firmanın adresi ve sahipleri ortada olmadığından bu paranın alınması mümkün değildir.”

VURGUNUN SORUMLULARI CHP'Lİ SİYASİLERDİR

İhalenin yapıldığı tarihte CHP'li Yüksel Ceylan'ın Bolu Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan ve iş yapılmadan yüklenici firmaya ödeme emirlerinin Ceylan ve bugünkü bir CHP'li meclis üyesinin imzalarıyla hazırlandığını belirten Başkan Yılmaz, açıklamalarını söyle sürdürdü: “İhale dosyalarına ve o ödeme emirlerine imza atan CHP'li siyasiler, Borat firmasından bu parayı alıp Bolu Belediyesi'ne olan borçlarını ödemeleri lazım. Çünkü burada 120 bin insanın vebali var. Bolu bu vurgunla büyük bir kayba uğratılmıştır. Oysa bugüne kadar o imzaları atanlar bizi yolsuzlukla ve usulsüzlükle suçladılar. Yaşanan mağduriyetten CHP'li siyasiler sorumludur. Bu vurgunun sorumluları bu siyasilerdir. Bu konuyu siyaset üstü bir mesele olarak görüyorum ve arkasını bırakmayacağım.”

Bundan sonraki süreçte konunun bizzat takipçisi olacağını belirten Başkan Yılmaz, CHP'li siyasilerin bu konuya ilişkin açıklamalarını merakla beklediğini söyleyerek, açıklamalarını tamamladı.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.