20 Temmuz 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara29°C

EVET'TE HAYIR VARDIR

EVET'TE HAYIR VARDIR

13 Eylül 2010 Pazartesi 00:00

Kıymetli okuyucularım, öncelikle hepinizin geçmiş Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyorum. Her ne kadar bu yazı 13.09.2010 tarihinde yayınlandı ise de, bu yazı 12.09.2010 tarihinde hiçbir sandık açılmadan saat:16.45'te kaleme alındı.

Yazıyı kaleme almak için gazeteye geldiğimde, beni her zamanki gibi Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Süha Alparslan Abi karşıladı. Yanında Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyelerinden ve aynı zamanda gazete yazarlarından Yrd. Doçent Fevzi Engin Bey vardı. Hasbihalden sonra konu referandum sonuçlarına geldi.

Hararetli bir tartışmadan sonra, herkes referandumla ilgili kendi tahmini seçim sonuçlarını açıkladı. Bunları hiçbir sandık açılmadan kaleme alıp yazı işlerine teslim ettim. Bu tahmini sonuçların doğruluğu ya da yanlışlığı tabii ki hiçbir şeyi değiştirmeyecek, etkilemeyecek. Belki önem de arz etmeyecek. Fakat, bir konuda bir sonuç gösterecek bence.

Bu sonuç da, kampanya boyunca özellikle röportajlarda benim ısrarla tek yanlı yayın yaptığını düşündüğüm ve bu manipülasyonu asla tasvip etmediğimi söylediğim, kendisi de ısrarla hiçbir şekilde manipülasyonun olmadığını röportajların tamamen sokağın gerçeğini yansıttığını söyleyen Süha Alparslan Bey'in ne kadar doğru söylediğinin göstergesi olacak.

Ayrıca, her konuşmamızda kendisine Üniversite Öğretim Görevlisi olarak şahsının ve meslektaşlarının halktan kopuk, gerçeklerden uzak bir dünyada yaşadıklarını söylediğim ve bu nedenle sık sık farklı görüşlerde kesiştiğimiz kıymetli Fevzi Hocamın da ne kadar Bolu ve memleket gerçekleriyle alakalı olduğunu tespit açısından da bu sonuç önemli olacak.

Bence buradaki en önemli tahmin, Fevzi Hocamın tahmini. Çünkü kendisi bu dünya bakışıyla, bu hayat felsefesiyle ve memleket gerçeklerine bu yakınlığıyla ve bu gerçekleri tahlil edişiyle, yüzlerce gencin hayatına etki etmekte. Çok kötü bir tahmin yaptığını ve memleket gerçeklerinden maalesef çok uzak olduğunu tahmin etmeme rağmen, gönlüm onun tahmininin çok da kötü çıkmamasını arzu ediyor. Bir ilim adamının, bir iktisat hocasının bilimsel bir tahminde yanılması, sosyal olayları çok kötü tahlil etmesi bizi üzer.

Kendi tahminime gelince: Her iki tahminden farklı olarak, aziz Bolulular'ın ve aziz Türk milletinin sağduyusundan hiç şüphem yok. Hissiyatım, tahminimden de öte bir sonuçla hem Bolu'da, hem de Türkiye'de evet çıkacağını söylüyor. Çünkü bu aziz millet, prangaları ve yasakları sevmez. Özgürlük, bağımsızlık ve demokrasi, bu aziz milletin karakteridir. Fakat yine de tahmin yaparken itidalli davranmaya gayret ettim. Dediğim gibi, hissiyatım bu tahminimden de müsbet bir sonucun, yani evetin çıkacağı konusunda.

Şimdi gelelim tahminlere:

Süha Alparslan (Bolu Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Solcu-hayırcı)

                            EVET                 HAYIR

Bolu Merkez         %47-48             %53-52

Bolu Genel          %55-56             %45-44

Türkiye             %53-52                 %47-48

Fevzi Engin (AİBÜ İktisat Fakültesi Öğretim üyesi Yrd.Doç.-Hayırcı)

                            EVET             HAYIR

Bolu Merkez         %47-48         %53-52

Bolu Genel         %55-56             %45-44

Türkiye Hem evet, hem hayır çıkabilir. Fakat oran yüzde 48'e yüzde 52 olur.

Yüksel Gültekin (Köşe Yazarı, evetçi)

                                EVET         HAYIR

Bolu Merkez             %55         %45

Bolu Genel             %65-70     %30-35

Türkiye                %55-60      %40-45

Bakalım, sandıklar açıldığında nasıl bir sonuç ortaya çıkacak. Hangimiz memleket gerçeklerinden uzağız, hangimiz memleket gerçeklerine daha yakınız. Umarım sonuç ne çıkarsa çıksın memleketimizin ve milletimizin hayrına olur.

Saygılarımla.

13.09.2010
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.