18 Nisan 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara10°C

HASTANEDEN ERKEN AYRILAN BEBEKLER ÖLÜYOR

HASTANEDEN ERKEN AYRILAN BEBEKLER ÖLÜYOR

13 Eylül 2010 Pazartesi 00:00

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, ailenin isteğiyle hastaneden erken ayrılan bebekler ölüyor.

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada, anne adaylarını uyardı. “Doğum sonrası dönemde, annelerin ve bebeklerin sağlıkları güven altında olmalıdır. Sağlık hizmeti sunucuları olarak bizler Bolu'da hastanelerimizde annelerimize ve bebeklerimize en iyi, en kaliteli ve güvenli hizmeti sunarak, onların sağlıklarını garanti altına almaktayız. Hayatın ilk 24 saatlik döneminde bebekler için kritik dönem olarak tanımlanır ve bu hassas dönem özel ilgi ve bakım gerektirir. Doğumla birlikte gerçekleşen uyum sürecinde yapılacak hatalar, yaşamsal problemlere yol açabilir. Bunun için anne ve bebek mutlaka ilk 24 saat sağlık kuruluşunda gözetim altında olmalıdır.”

24 SAAT DOLMADAN YAPILAN ERKEN TABURCULAR ANNE VE BEBEK SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATMAKTADIR

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Müdürlüğü yaptığı açıklamanın devamında, "Anne ve bebeğin, hastane yönetimlerince ısrarla hastanede kalmaları istenmesine rağmen, çeşitli nedenlerle hastaneden ayrılmaktadırlar. Doğumdan sonraki ilk 24 saat dolmadan ailenin isteği ile yapılan erken taburcular, anne ve bebek sağlığını tehlikeye atmaktadır. Anne ölümlerinin % 63'ü lohusalık döneminde meydana gelmektedir. Bu ölümlerin çok büyük bir kısmı da ilk 24 saatte olmaktadır. Aynı durum bebek sağlığı için de söz konusudur. Her yıl dünyaya gelen bebeklerin 6 milyonu ilk 1 yılda kaybedilmektedir. Bunların da yaklaşık % 30'u ilk 24 saatte kaybedilen gruptur. İlk 24 saatteki anne ve bebek ölümlerini önlemek, oluşabilecek sağlık sorunlarına erken müdahale edebilmek için anne ve bebeğin bu süreyi hastanede geçirmeleri gerekmektedir.”
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.