20 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C

TANJU ÖZCAN: TÜRKİYE'DEN VE BOLU'DAN 'EVET' ÇIKACAĞINI BİLİYORDUK

Tanju Özcan: Türkiye'den ve Bolu'dan 'Evet' çıkacağını biliyorduk

14 Eylül 2010 Salı 00:00

Referandum bitti ama hesaplamaları hala devam ediyor. Ülke genelinde ve Bolu genelinde çıkan sürpriz oy oranları, özellikle ana muhalefet partisi CHP'de yeni bir sürecin başlayacağını gösteriyor. Referandum sonrası sandıklarda sayım sürerken, Tanju Özcan'la Bolu'da ve ülke genelinde çıkan rakamları değerlendirdik. Özcan tüm sorduğum sorulara bütün açıklığı ile cevap verdi.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

İlk bakıldığında göze çarpan duygu moral bozukluğuydu. Referandum sonrası sandıkların büyük çoğunluğu açıldıktan sonra ortaya çıkan sürpriz rakamlar, CHP'de tam anlamıyla bu duyguyu yarattı. CHP İl Başkanı Tanju Özcan tam da bu dakikalarda referandumun ülke genelinde ortaya çıkartacağı sonuçlarla ilgili sorularıma cevap verdi.

Referandum sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Öncelikli olarak halkın tercihlerine saygı duyacağımızı ifade etmiştik. Bu şekilde bir tercihte bulundu vatandaşımız. Bu netice beni tatmin etmedi ama, halkın tercihi ne olursa olsun biz siyasiler olarak saygı göstermek durumundayız. Bizim için şaşırtıcı olan, kırsal kesimde ve ilçelerde AKP'ye verilen destek oldu. Bolu merkez belediye sınırları içerisinde aşağı yukarı 'Evet' ve 'Hayır' oyları neredeyse eşit ilk tespitlerimize göre. İlk oylar açıklanınca yüzde elli beşe yüzde kırk beş gibi bir netice ortaya çıkıyor. Seben, Mengen, Kıbrıscık ilçelerimizde bir de Mudurnu ilçelerimizde yaklaşık yüzde kırka yüzde altmış gibi oran var ama Gerede, Göynük Yeniçağa ve Dörtdivan ilçelerimizden ortaya çıkan sonuç ki biz zaten bu ilçelerimizden çekiniyorduk, yüzde doksan üçlere varan bir 'Evet' oyu çıktı. Tabi oylar il genelinde yüzde altmış beşe yüzde otuz beş oranlarına getirdi. Bu oranlara bakılınca Bolu'da yaşayan üç insandan iki tanesi merkezde ise neredeyse her iki kişiden biri referanduma 'Evet' dedi. Tabi bu durumu arkadaşlarımızla yapacağımız toplantıda ayrıntılı değerlendireceğiz. Genel merkezimizin Türkiye genelinde değerlendirmelerini merak ediyoruz. Bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra daha sağlıklı bir çalışma gerçekleştireceğimizi düşünüyorum.

Türkiye genelinde ve il genelinde çıkan rakamlar tahmin ettiğiniz oranlarda mı çıktı?

Hayır değildi tabi ki. Neredeyse yüzde elli dokuza yüzde kırk birlik bir oran çıktı ortaya. Bu sonucu elbette beklemiyorduk. Bu arada şu durumu da dile getirmek gerekiyor. Doğu ve Güneydoğu'da çok ciddi bir boykot yapıldı. Bu durumu da görmek lazım. Sandığa gitmiş olan insanların yüzde doksan oranlarda 'Evet' oyu kullandığını görüyoruz. Bu sonuçlara bakarak akla şu soru geliyor, boykot olmasaydı oralarda da Türkiye ortalaması gibi yüzde yetmiş beş yüzde seksen oranlarında katılım olsaydı, oralarda da genel ortalamalar yüzde altmışlarda olacaktı. Bu sonucu da siyaseten değerlendiriyoruz. Referandum sürecinde Türkiye genelinde bazı durumları tam olarak ifade edemedik ya da 'AKP kötü malı iyi sattı' diyelim. Ben bu konuda vicdanen çok rahatım. Arkadaşlarımla birlikte Türkiye açısından doğru olmadığına inandığımız Anayasa değişikliğine 'Hayır' oyu vererek tarihe bir şerh düşmüş olduk. Her zaman bir şeyin halk tarafından kabul ediliyor olması onun çok doğru olduğunu göstermez. Bugün çok eleştirilen 1982 Anayasasına yüzde doksan iki oranında Türkiye'de 'Evet' oyu çıkmıştır. Bugün Türkiye'de reddedilen bir anayasaya yüzde doksan iki oranında 'Evet' oyu çıkmıştır. Ben şu konuda müsterihim, ben CHP İl Başkanı olarak, Tanju Özcan olarak arkadaşlarımla birlikte bu süreci boş geçirmedik, dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Yalnız bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. AKP Bolu'da Türkiye genelinden yüzde sekiz dokuz fazla oy alıyordu. Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi de ülke genelinde alınan oy ortalamasının iki katı seviyelerinde oy alıyordu. Şöyle bir hesap yaptığımızda AKP, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi'nin son seçimde bile Bolu genelinde aldıkları oylar yüzde altmışların üzerindeydi. Bu durumu net bir şekilde görüyoruz. Ben bu durumu bir spekülasyon olarak değerlendirmiyorum ama araştırıyoruz. Başbakan MHP tabanından bir oy beklentisi içerisindeydi. Bu beklentisini de büyük oranda karşılandığını da görüyoruz. Ne kadar MHP'linin 'Evet' oyunu kullandığının araştırılması gerekiyor. Bu durumu MHP'nin de araştırması gerekiyor. Ama ben şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sosyal demokrat seçmen, sol seçmen yüzde doksan oranında partinin kurumsal görüşünü benimsedi ve o şekilde hareket etti.

Yapılan çalışmalarda eksikliğinizin olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet, eksikliklerimiz oldu. Her şey çok mükemmel gitmedi. Emek yoğunluklu bir çalışma ortaya koyduk. En büyük sıkıntımız parasal konulardı. Dikkat etmişsinizdir belki, Bolu'da bir tek billboard kiralayamadık. Bolu'da gazetelere ilan veremedik, televizyonda paralı ilanlar yayınlatamadık. AKP hem Bolu'da, hem Türkiye genelinde her yeri parselledi. Çok temiz bir çalışma da yürütmediler onu da söylemeliyim. Ancak ortaya çıkan bu sonuç beni ve arkadaşlarımı tatmin etmedi.

Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi AK Parti'ye destek vermeseydi bu oranlarda bir sonuç çıkarır mıydı sizce?

Türkiye'de her zaman iki kere iki dört etmiyor. Türkiye genelinde yüzde almış oy aldılar. Bu oranın içinde AKP'nin oyu ne kadar, Saadet'in oyu ne kadar, Büyük Birliğin oyu ne kadar, MHP'den ne kadar 'Evet' denildi ve diğer partilerden ne kadar 'Evet'e yönelindi, tabi bunları tespit edebilmek mümkün değil bu tip iki cepheli seçimlerde. Ama tabi Türkiye'de de verilen ret oylarının çok büyük bir kısmının Cumhuriyet Halk Partisi'nin verdiğini herkes biliyor. Ama bu sonuçlar yetmez tabi ki genel başkanımız Türkiye genelinde yüzde kırk oy almalıyız dedi. Bu amaç doğrultusunda çalışmalıyız dedi. Ama Türkiye genelinde bakıldığında yüzde kırklık orana çok yakın olmadığımız görülüyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak daha çok çalışmamız gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi çok büyük başarılara imza attığı gibi, bir çok seçimde umduğunu bulamamış bir parti. Zaten Cumhuriyet Halk Partilileri bir arada tutan seçim sonuçlarından daha çok ilkesel birliktelik. Burada insanlar inandığı dava uğruna cebinden para harcayarak hiçbir menfaat gütmeden bu çalışmanın içinde yer alıyor. Bu çalışmanın içinde yer alan insanlara baktığınızda, bu insanların dedikleri 'Ben çocuklarıma karşı, ülkeme karşı görevimi yaptım. Bundan dolayı da müsterihim' diyor. Biz bu süreç sonrasında önümüzdeki günlerde değerlendirmelerimizi yapacağız parti içerisinde.

Bu sonuç sizce CHP tabanında olumsuz bir etki oluşturur mu? Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkan olarak göreve başlamasının ardından ülke genelinde CHP yükselen bir trend izledi. Referandum sonucu bu grafik tersine döner mi?

Bu durumu zamanla göreceğiz. Ben bu konuda şunu açıklıkla ifade etmem gerekiyor. Alınan neticede kimsenin genel başkanı suçlamaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Çünkü genel başkan iyi niyetli bir çalışma ortaya koydu, dişini tırnağını kattı gerçekten özverili bir çalışma gerçekleştirdi. Her zaman yoğun emek ve mesai size her zaman olumlu bir sonuç getiremeyebiliyor. Bu tür referandumlarda etken olan başka hususlar da ortaya çıkabiliyor. Seçmen tercihini siyaset bilimciler dahi net olarak tahmin edemiyorlar.

Her seçim sürecinde mutlaka sürprizler oluyor. Ama biz siyasetçi olarak şunu söylemiştik ülke genelinde ve Bolu genelinde 'Evet' çıkacağını biliyorduk. Bunu görmeyecek kadar siyasetten uzak insanlar değiliz. Ama oranlara baktığımızda gerek Bolu gerek Türkiye açısından bir hayal kırıklığı oluşturdu. Bu durumu bir yenilmişlik duygusu içinde değerlendirmiyoruz. Ben bugüne kadar arkadaşlarımızla birlikte bir mücadele ortaya koydum bundan sonra da koymaya devam edeceğiz. 2007 seçimlerinden sonra belli bir yılgınlık küskünlük oluşmuştu ama bugün şu saat itibariyle bu yılgınlığı görmüyorum.

Röportajımız devam edecek.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.