22 Mart 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara1°C

HAKİM KARŞISINA ÇIKTILAR

HAKİM KARŞISINA ÇIKTILAR

18 Eylül 2010 Cumartesi 00:00

Kamu İhalelerine fesat karıştırdıkları iddiasıyla açılan ve aralarında Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın da bulunduğu 14 kişinin yargılanmasına başlandı. Duruşma 2 Aralık tarihine ertelendi. Ayrıca duruşmada mağdur sıfatıyla bulunan Durmuş Erdinç, Cengiz Çavuşoğlu, Erdal Yılmaz, Hacer Kabadayı, Mustafa Gökdemir, Kemal Mülayim'den de mahkeme hâkimi mağduriyetleri hakkında bilgilerine başvurdu.

Mağdurlardan Durmuş Erdinç, “Benim kimseden bir şikâyetim yoktur. Benim otokar firmasından araç almam için kimse baskı ya da yönlendirme yapmadı” dedi.

Diğer mağdur Hacer Kabadayı ise, “İkinci ihalede 2 adet hat ihalesini satın aldım. Ve araçları da Isuzu firmasından almış olduğum için bana araçların uygun olmadığı söylenerek, araçlarım çalıştırılmadı. Bana uygun olmadığını söyleyenler İsmail Civelek ve İhsan Ağcan idi. O arada 2 ay geçti. Ve ben 2 ay çalışamadım. Isuzu firmasına araçlar ise geri gitti. Ben şikâyetçiyim.

Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum ve davaya katılmak istiyorum” dedi. Duruşmaya katılan diğer mağdurlardan Bolu Isuzu yetkili servisi Erdal Yılmaz ise, “Isuzu marka araçların satılamaması nedeniyle benim de servis olarak zararım bulunmaktadır. Ancak şu aşamada kimseden şikâyetçi değilim” dedi.

Bir diğer mağdur ise Bolu'da işçi ve öğrenci servislerini çalıştıran Çavuşoğlu firmasının ortağı Cengiz Çavuşoğlu idi. Cengiz Çavuşoğlu, “Isuzu marka araçlar daha ucuz olması nedeniyle tercih ediliyordu. Ancak Isuzu marka aracın engelli vatandaşlar için hazırlanmış rampası bulunmamakta idi. Bu yüzden biz de firma olarak Isuzu marka araç kullanmaktayız. Ama şartnameye uygun olmadığı için ihaleye girmedik. Benim herhangi bir şikâyetim yoktur” ifadelerini kullandı.

Abant Birlik Kooperatif Başkanı Mustafa Gökdemir ise, “Kooperatif olarak ihaleye girmeme kararı aldık. Bu nedenle teminatımızı yakarak sözleşmeyi imzalamadık. Sonuç olarak kimseden şikâyetçi değiliz. Bir diğer mağdur Kemal Mülayim, “İhalede benim teminatım yandı. Üç ay çalışamadım. Bu nedenle şikâyetçiyim. Davaya da katılmak istiyorum. Çünkü ben 150 bin TL'ye 2010 model Isuzu marka aracı satın aldım. Ama çalıştırmadılar. Firma otobüsü benden geri aldı. Üç ay çalışamadım. Zararım var. Duruşmanın sonunda mağdurlardan Hacer Kabadayı,“Her ne kadar Isuzu marka araçlar yönünden verilen karara saygı duyuyorsam da, BMC marka kiraladığım otobüsleri de çalıştırmadılar. Mağdurum” dedi. Hâkim Şenol Demir, duruşmayı 2 Aralık 2010 tarihi saat 09.00'a erteledi.

ALAADDİN YILMAZ: “ŞAHSIMA YÖNELİK İDDİALARI KABUL ETMİYORUM”

Bolu Adliyesi Ağır Ceza mahkemesinde dün başlayan duruşmaya, aralarında Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın da bulunduğu 12 kişi katıldı. Davada tutuklu bulunan Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan ve Etimesgut Belediyesi eski Başkanı Serhat Kemal Yılmaz da katıldı. Sabah saatlerinde başlayan duruşmada Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz, Cumhuriyet Savcılığında verdiği ifadeyi tekrarladı. Alaaddin Yılmaz, “Yüklenen eylem yönünden şahsıma yönelik iddiaları kabul etmiyorum” dedi. İhalede zorlananın söz konusu olmadığının altını çizen Alaaddin Yılmaz, “Herhangi bir şekilde Otokar isimli firmanın araçlarını ihaleyi alanlara satın almaları için zorlanmaları ve benzeri eylemler söz konusu değildir. Diğer taraftan ben ihale komisyonu başkanı olarak görev yapsam da işlemleri benim adıma yazılı olarak görevlendirme olmaksızın belediye başkan yardımcısı olarak görev yapan İhsan Ağcan yürütür" dedi.

Alaaddin Yılmaz, ihale sürecinde Otokar firmasına ait araçların alınması yolunda kendilerine baskı yapıldığı iddiasıyla gelen ya da şikâyette bulunan olmadığını söyleyerek, “İhale öncesinde ya da sırasında benim belediye önünde Otokar firmasına ait araçların sergilendiği yolunda bilgim bulunmamaktadır. Bizim böyle bir talebimiz de olmadı. Bu şekilde bir şey olsa belediyeye girip çıkarken benim de görmem gerekirdir. Öte yandan ihaleyi alan şahıslardan araç satın alanlar, teşhir amaçlı araçlarını getirmiş olabilirler. İhale sürecinde bana Otokar firmasına ait araçların alınması yolunda kendilerine baskı yapıldığı iddiasıyla gelen ya da şikâyette bulunan olmadı. Sonuç olarak ben yüklenen suçlamaları kabul etmiyorum" diye konuştu.

İHSAN AĞCAN'LA 2 KEZ GÖRÜŞTÜM

Tutuklu bulunan Etimesgut Belediyesi eski Başkanı Serhat Kemal Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan'la iki kez telefon görüşmesi yaptığını söyleyerek, “Bana yüklenen suçlamayla ilgili olarak mahkemenizce iddianame tebliğ edildikten sonra bilgi sahibi oldum. Bu nedenle önceki savunmalarımda iddialar yönünden bir beyanda bulunamadım.

Bana yüklenen eylemler yönünden telefon görüşmeleri dosya kapsamında mevcuttur. Benim 2 defa Talip bey ile bir defa İhsan bey ile görüşmem mevcuttur. Her ne kadar bana Bolu Belediyesinde
yapılan ihale nedeniyle ihaleye fesat karıştırdığım yolunda suçlama yapılmakta ise de, ifade ettiğim gibi ben ihale ve aşamalarından iddianamenin bana gelmesinden sonra haberdar oldum” şeklinde konuştu.

SUÇSUZUM

Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, ihalede doğrudan görev yapmadığını söyleyerek, “Bolu Belediyesine 2009 yılı ortalarında gelerek bürokrat belediye başkanı olarak göreve başladım. Ben gelmeden önce Bolu Belediyesi yönünden ulaşım master planı sonuca ulaştırılmış idi. Benim gelmemle birlikte biz altı tane sunum yaptık ve işin sonuçlandığını öngörmem üzerine, bu aşamadan sonra ulaşım yönünden olaylara taraf olmadım. Yine arkadaşlarımız tarafından özel halk otobüsleri yönetmeliği ve teknik şartname hazırlandı. Bu aşamada yine benim bir görevim ve dahilim söz konusu değildir. Bolu Belediye Başkanlığı yardımcılığım görevim sırasında belediye meclis ve encümen üyesi olmadığımdan ihalede doğrudan üye olarak görev yapmadım. Ancak belediye başkanımızın talimatları doğrultusunda onun olmadığı dönemlerde zaman zaman ihaleye katıldım ve sonucundan başkanıma bilgi verdim. İhale tamamıyla yasal prosedüre uygun olarak başladı ve sonuçlandırıldı. Yapılan ihale Bolu'daki 11 hattın 5 yıl süreyle kiraya verilmesi olup, herhangi bir otobüs ihalesi değildir. İhale sonucunda ancak 22 hat kiraya verilebildi. İhalenin tamamlanmasından sonra ihaleyi alan özel kişiler ya da firmalar taşıma yapacakları otobüs yönünden teknik şartname doğrultusunda inceleme istemişler. Benim bu aşamada herhangi bir dahilim, yönlendirmem söz konusu değildir" diye konuştu. Duruşma 2 Aralık tarihine ertelendi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.