17 Şubat 2019
  • Bolu6°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara8°C

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ EKONOMİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF.DR. BURHAN ŞENATALAR: İKİ RESMİ DİL MANTIKLI DEĞİL

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Burhan Şenatalar: İKİ RESMİ DİL MANTIKLI DEĞİL

18 Eylül 2010 Cumartesi 00:00

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde Toplum Gönüllüleri Vakfı'nca düzenlenen panelde konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Burhan Şenatalar, iki resmi dil isteğine karşı çıkarak, "Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir. İki dili olması bence mantıklı değil ve yanlıştır" dedi.

Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın 16'ncı Gençlik Konseyi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde toplandı. Yılda iki kez yapılan ve Türkiye'nin farklı üniversitelerinden Toplum Gönüllüsü yaklaşık 300 kişinin katıldığı konsey toplantısında bir araya gelen üniversite öğrencileri, 3 gün sürecek panel ve atölyelerle 'Özgürlük ve Demokrasi' konusunu tartışacak. Dün açılış töreniyle başlayan etkinlikler, bugün 'Özgür ve Demokratik Üniversite' konulu panelle devam etti. Panele konuşmacı olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Burhan Şenatalar ile Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Fatma Gök katıldı. İzzet Baysal Kültür Merkezi'nde düzenlenen paneli yaklaşık 200 öğrenci dinledi.

'81 İLE ÜNİVERSİTE SİYASİ'

Prof.Dr. Burhan Şenatalar, rektör atamalarını eleştirerek, şunları söyledi: "Seçimler yaygınlaştıkça sağlıklı sonuçlar çıkmıyor. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi mesela. Bu çok yanlış. Önümüzdeki seçimde bunun çok yanlış olduğunu göreceğiz. Her şeyi en geniş kitleye sormak doğru değildir. Rektörlük konusunda da bugünkü sistemimiz yanlıştır. Şu an Cumhurbaşkanı'mız birkaç tane atama yaptı ve gazetecilere 'Bu YÖK ile rektör ataması konusunda cumhurbaşkanına çok fazla yetkiler verildi. Çok geniş yetki verilmesinden huzursuzluk duyuyorum' dedi. O zaman rahatsıklık duyuyorsan, 'Ben birinci sıradaki kişiyi birinci olarak atıyorum' dersin, hiçbir problem kalmaz. Bu kadar basit. Her ilde bir üniversite açılması da yanlış bir uygulamadır. 81 ilimizin nüfusunun önemli bir kısmının nüfusu zaten çok azdır. Sosyal ve kültürel ortamı zaten zayıftır. Birçok akademisyen oraya hocalık için gitmeyecektir. Eğer bir ortam üniversiteyi besleyecek kadar sosyal ve kültürel zenginliğe sahip değilse, üniversite orayı aydınlatacağına, orası üniversitenin gelişmesine engel yaratabilir. Türkiye'de üniversiteyi taşıyabilecek 25 30 merkez vardır ama 81 değildir. Bunun nedeni akademik değildir, siyasidir."

'TÜRKİYE'NİN RESMİ DİLİ TÜRKÇE'DİR'

Dicle Üniversitesi'nden gelen bir öğrencinin, "Kampüste polis var, Mobese kamerası var. Rektör o bölgede AK Parti'den aday olmuştu ve daha sonra rektör oldu. Ötekileştirme politikaları izleniyor. Ana dilde eğitim sorunları var" sözleri üzerine, Prof. Dr. Şenatalar şunları kaydetti:"Dicle Üniversitesi çok zor bir ortam. Öğrenciler ve hocalar için de zor. Van'ın bir rektörü vardı. Çok değerli bir insan. Prof.Dr. Yücel Aşkın'ın siyasi nedenlerle başına gelmeyen kalmadı. Kıymetli eser kaçakçısı dediler, evini bastılar ama hiç bir şey tutturamadılar. Ama hapis yattı tutuklu olarak. Üniversitenin genel sekreterini de içeri attılar, o da dayanamadı; intihar etti. Yüzde yüz eminim Dicle Üniversitesi'nde Mobese de vardır, polis de vardır. 2010 Türkiye'sinden geleceğe baktığımız zaman bunu şiddetle çözemeyiz. Şiddetle, baskıyla görmezden gelmek mümkün değil. 1 ay içinde tüm sorunları çözmek mümkün değil. Alışkanlıklar var, önyargılar var. Türkiye, Kürt sorunu altında ezilmeye mahkum bir ülke değil. Benim çalıştığım üniversitede seçmeli Kürtçe dersi var. Yarın Türkiye'de, Kürtçe eğitim ile ilgili bazı esneklikler, bazı adımlar atılacaktır. Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir. İki dili olması bence mantıklı değil ve yanlıştır. İki tane resmi dil olması yanlıştır. Ama herhangi bir Güneydoğu belediyesinin otobüslerindeki, 'Merdivende durma otomatik kapı çarpar' yazısını iki dilde yazsanız dünya mı yıkılır. Bu konuda kendi şartlarımızı aşmamız lazım.”UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.