24 Mayıs 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara12°C

GENÇ ORMAN İŞÇİSİ, ORGANLARIYLA ÜÇ KİŞİYE HAYAT VERDİ

Genç orman işçisi, organlarıyla üç kişiye hayat verdi

24 Eylül 2010 Cuma 00:00

Halasının da organ bağışı ile hayatta kaldığını hatırlayıp kardeşinin organlarını bağışladı.

Mengen'de ormanda kestiği ağacın yanındaki ağacın üzerine devrilmesi sonucu kopan dalın altında kalan 22 yaşındaki Ömer Özdemir, 5 gündür kaldığı yoğun bakımdaki yaşam mücadelesini kaybetti. İki gün önce beyin ölümü gerçekleşen Ömer Özdemir'in ağabeyi 28 yaşındaki Zafer Özdemir, doktorların "Kardeşinle beraber 4 genci daha toprağa vermeyelim" sözü üzerine halasının da organ bağışı ile hayatta kaldığını hatırlayarak, kardeşinin organlarını bağışlamaya karar verdi. Ömer Özdemir'in 2 böbreği ile karaciğeri Ankara'dan gelen özel ekip tarafından ameliyatla alınırken, Zafer Özdemir organların hastaneden çıkarılışı sırasında gözyaşlarına boğuldu.

Olay, Cumartesi günü Mengen'e bağlı Akören Köyü'nde meydana geldi. Manisa'dan orman işçisi olarak çalışmak üzere Mengen'e gelen Ömer Özdemir'in ormanlık alanda kestiği ağaç, yanındaki ağacın üzerine devrildi. Ağaçtan kopan büyük bir dal parçası, kaçmaya çalışan Ömer Özdemir'in üzerine düştü. Kanlar içerisinde yere yığılan Ömer Özdemir, iş arkadaşları tarafından Mengen Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ömer Özdemir burada yapılan ilk müdahalenin ardından Bolu Köroğlu Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Kafatasında çatlak olan Ömer Özdemir, yoğun bakıma alındı. 5 gündür yaşam mücadelesi veren Ömer Özdemir'in iki gün önce beyin ölümü gerçekleşti.

Zafer Özdemir başını iki elinin arasına koyarak dakikalarca organların konulduğu kaplara baktı.

Köroğlu Devlet Hastanesi'nde görevli doktorlar Zafer Özdemir'e kardeşinin organlarının bağışlaması teklifinde bulundu. Yapılan teklifin ardından Zafer Özdemir, "Kardeşimin kalbi atıyor, onun fişini çektirmem" diyerek doktorlara tepki gösterdi. Doktorlar, Zafer Özdemir'e "Kardeşinle beraber 4 genci daha toprağa vermeyelim" dedi. Doktorların bu sözünden etkilenen Zafer Özdemir, halasının da bağışlanan bir organla hayata döndüğünü hatırlayarak, dün sabah erken saatlerde hastaneye gelerek doktorlara organ bağışını kabul ettiğini söyledi. Bunun üzerine Ömer Özdemir'in 2 böbreği ile karaciğerinin nakil edileceği uygun hasta aranmaya başlandı. Ankara'da Gazi Hastanesi, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi ile Antalya'da Medical Park Hastanesi'nde yatan 3 hastanın dokularının uyuşması üzerine Ankara'dan 3 kişilik özel ekip, dün akşam Bolu'ya geldi. Köroğlu Devlet Hastanesi'nde yapılan ameliyatın ardından Ömer Özdemir'in 2 böbreği ile karaciğeri alındı. Özel kaplara konulan organların hastaneden çıkarılışı sırasında Zafer Özdemir, gözyaşlarına boğuldu. Zafer Özdemir başını iki elinin arasına koyarak dakikalarca organların konulduğu kaplara baktı.

Köroğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin İka ve doktorlar, Zafer Özdemir'e sarılarak teşekkür etti.

Organlar Sağlık Bakanlığı'na ait bir araçla hastalara nakledilmek üzere yola çıkarken, böbreklerden biri Ankara'da bekleyen özel bir uçakla Antalya'ya gönderildi. Ömer Özdemir'in bir böbreğinin Gazi Hastanesi'nde yatan bir hastaya, karaciğerinin de Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde yatan bir hastaya nakledileceği öğrenildi. Organların yola çıkmasının ardından Köroğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin İka ve doktorlar, Zafer Özdemir'e sarılarak teşekkür ettiler. Zafer Özdemir'i ise doktorlara, "Yaptığınız herşey için teşekkür ederim" dedi.

Zafer Özdemir, "Kardeşimin ölümünden Mengen Orman İşletme Müdürlüğü sorumlu.”

Kardeşinin ölümünden Mengen Orman İşletme Müdürlüğü'nü sorumlu tutan Zafer Özdemir, "Kardeşim buraya orman işçisi olarak geldi. Ekmek parası kazanmak için geldi. Ailem için geldi ama burada hayatını kaybetti. Kardeşimin bu olayı yaşamasında en büyük suçun Mengen Orman İşletmesi olduğunu düşünüyorum. Çünkü benim kardeşimin tecrübesi olmamasına rağmen onun eline ağaç kesme makinesi veren şahısların, sigortasız olarak onu çalıştırmalarının çok büyük bir suç olduğunu düşünüyorum. Bizim ocağımızı yıktılar, bize çok büyük acı verdiler. Bunlardan sonuna kadar şikayetçiyim. Sonuna kadar kardeşimin hakkını arayacağım. Bu bizim acımızı dindirmeyecek ama bu bizim boynumuzun borcu. Daha askerden yeni gelmişti, gencecik fidandı. Hayalleri vardı yarım kaldı" dedi.

Doktorlar, "Kardeşinle beraber 4 genci daha toprağa vermeyelim " dedi.

Zafer Özdemir, doktorların kendisine kardeşinin beyin ölümünün gerçekleştiğini söylemelerinin ardından organ bağışı teklifinde bulunmalarına tepki gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu: "İlk anda acımla tepki gösterdim. Ama düşündüm benim gibi binlerce insanın şu anda acı çektiğini hissettim. Doktorlar, "Kardeşinle beraber 4 genci daha toprağa vermeyelim Zafer" dediler. Bu kelimeyi duyunca ben sabaha kadar uyuyamadım. Halamın da organ bağışı ile hayatta kaldığını hatırladım. Sabah kalkıp erkenden hastaneye koşup kararımı verdiğimi söyledim. Kardeşimin canlara can katacağını düşündüm. Çok acı bir karar. Bir yandan da sevinçliyim insanlar hayata dönecek."


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.