19 Mart 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara4°C

NE ERBAKANCI OLDUM, NE NUMANCI OLDUM

Ne Erbakancı oldum, ne Numancı oldum

25 Eylül 2010 Cumartesi 00:00

Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Uzun, son dönemde Saadet Partisi içinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Uzun idealler üzerine siyaset yaptığını,hiçbir zaman kişiler üzerinden siyaset yapmadığını belirterek;“Ne Erbakancı oldum,ne Numancı oldum” dedi.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

Saadet Partisi içinde gelenekçi, yenilikçi taraflaşması partiyi hangi noktaya götürecek? Numan Kurtulmuş gerçekleşecek kongrede yeniden Erbakan kurmaylarına karşı adaylığını açıklayıp kazanırsa, Saadet Partisi'nde Erbakan dönemi biter mi? Numan Kurtulmuş kazanırsa Saadet Partisi, AK Parti'nin kaderini paylaşır mı? Saadet Partisi'nin “Ak saçlı” ağabeylerinin yargıya başvurmaları ve kongreyi iptal ettirmeleri, Saadet Partisi'nde geri dönülmeyen bir yolun başlangıcı mı? İşte bütün bu soruların cevapları, gerçekleşecek kongrenin ardından gün ışığına çıkacak. Tam da bu kritik süreçte Uzun'la sohbetimiz sürüyor.

Mehmet Bekaroğlu Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demecinin devamında Necmettin Erbakan için şunları söylüyor: “Hoca ne yapmak istiyor anlamakta zorlanıyorum. İlk seçimlerde çok rahat barajı geçecek bir parti konumunda olan bir partiyi neden sabote ediyorlar, kimlere hizmet ediyorlar, başka güçlere mi hizmet ediyorlar anlayamıyorum.” Bu söylem bugüne kadar Bekaroğlu'nun alışkın olduğumuz siyasi yönetiminden çok uzak. Geçmişten beri Erbakan'ın en yakınında olmuş bir ismin (Numan Kurtulmuş göreve gelene kadar) bu kadar sert bir eleştiri yapmış olması, bence altının çizilmesi gereken bir durum ve Bekaroğlu verdiği demecin sonunda “Birkaç hafta içinde kongre toplanacak. Bu imzaları verenler gider kendi başlarına kongre yaparlar” diyor. Gerçekten süreç bu şekilde mi işler, kongrenin iptali için imza verenlere parti içinden bu şekilde bir tepki doğabilir mi?

Mehmet Bey'in Erbakan Hoca ile ilgili söylediklerini ikisi bilir. Mehmet Bey psikiyatrist. Dolayısıyla kullandığı cümlelerden üç dört mana çıkarabilir. Bu konuda en doğru yorumu kendisi yapar. Benim bu konuda bir yorum yapmam doğru olmaz. Ama bu bir gerçek iki kere iki dört ediyor. Numan Bey'in bu gelinen süreçte yeni bir yüz olarak kavga etmeyen uzlaşmacı insanlara huzur veren bir yüz olarak yapmış olduğu çalışmaların karşısında ağabeylerin yapması gerekenin bu olmaması lazımdı. Eğer bu olduysa, iyi niyetli olarak düşünürsek, ağabeylerimizin yaşlılığına vereceğiz bu davranışlarını. Ama kötü yönden neler olabilir onu bilmiyoruz. Görünen duruma göre, Numan Bey'e yapılan şey yanlıştır. Milli görüş hareketine karşı bu yapılanlar yanlıştır. Bir de bu konuda şunları eklemek istiyorum bu kongre gerçekleştirilirken delegelerin tavrı ne olur? Numan Bey tekrar Genel Başkan adayı olur mu? Bütün bunları Türkiye kamuoyu da Bolu kamuoyu da öğrenecek. Genel Başkan bizimle de istişare yapacak ben de il ve ilçede istişarelerimi yaptıktan sonra Ankara'da genel başkanımıza Bolu'nun ve halkın kanaatlerini ileteceğiz. Kendisi değerlendirip en geç Pazartesi günü Milli Görüş çizgisinde kalmak kaydı ile bu konuda kararını verecektir. Bu kararı verirken 'Saadet Partisi'nde tekrar adayım' da diyebilir, kendisi ben virgül koyup 'Aday değilim kavgadan taraf değilim ben bu kavganın içinde olmak istemiyorum' da diyebilir. Ama ne diyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Siz bu güne kadar yaptığınız bütün açıklamalarda Numan Kurtulmuş'un Türkiye siyasetinin kalitesi açısından bir şans olduğunu söylediniz ve bütün söylemlerini desteklediniz. Kongrede Numan Kurtulmuş aday olmazsa siz Saadet Partisi ile yolunuza devam edecek misiniz?

Benim bu konuda bir açıklama yapmam için erken. Ama en başta söyledim, ben hiçbir zaman kişilerle beraber olmadım. Ben hep bir takım idealar doğrultusunda oldum şucu bucu olmadım. Ne Erbakancı oldum ne Numancı oldum. Ben prensip sahibi bir insan olarak siyaseti değerler üzerinden yapılması gerektiğine inandım ve o şekilde davrandım. Bu güne kadar şu kişi Saadet Partisi'nde olursa devam ederim şu kişi olmazsa devam etmem noktasında bir değerlendirme yaparsam o zaman ben kişici olurum. Şahısçı olmuş olurum. Bu konuda bizim kararımız genel başkanımızın kararından sonra olacaktır. Ama ben şunu söyleyebilirim benim kararım Numan Bey'in kararı ile paralellik ifade edecek.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.