26 Mart 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara4°C

TÜRKİYE'NİN ENERJİ DEVRİMİ BOLU'DA MI BAŞLAYACAK?

Türkiye'nin enerji devrimi Bolu'da mı başlayacak?

27 Eylül 2010 Pazartesi 00:00

Türkiye'de ilk defa Bolu'da uygulanacak bu proje, akışkan su kaynaklarından faydalanarak elektrik enerjisi elde etmeyi amaçlıyor. Gerçekleşecek bu projeyle birlikte çevreye zarar vermeden temiz elektrik enerjisi üretilmiş olacak. Türkiye'de ilk kez Bolu'da uygulanacak bu projenin ayrıntılarını, AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin'e sordum.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

O aslında bir Bolu sevdalısı. Belki Bolu'yu bu kadar çok seviyor olmasının ardında, küçük yaşta gittiği Fransa'nın da etkisi vardır. Halk dilinde hangi ülkeye gidilirse gidilsin “Alamancı” sınıfına dahil edilmiş ve memleketini sürekli özleyen bir bilim adamı Fikret Gülen. Makine Mühendisi. Uluslar arası bir enerji şirketinde şantiye sorumlusu ve proje koordinatörü olarak görev yapıyor. Gülen her gurbet dönüşü hasret gidermek için geldiği memleketi Bolu'da su kaynaklarının giderek kirlendiğini görünce, Fransa'da gerçekleştirilmiş bir projenin uygulanıp uygulanmayacağını düşünmeye başlamış. Bu fikrini eski AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Mühendisi İsmail Yerlikaya ile paylaşmış. İsmail Yerlikaya projenin uygulanabilir olup olmadığını tespit edebilmek için AK Parti Milletvekili Fatih Metin'le görüşmüş ve Fikret Gülen'le Fatih Metin'i bir araya getirmiş. Fatih Metin proje ayrıntılarını Gülen'den aldıktan sonra, bu fikri geçtiğimiz günlerde Bolu'yu ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'la paylaşmış. Yıldız projeyi olumlu karşılamış ve bu projenin çok önemli olduğunu ifade etmiş. Yıldız, Bolu Valisi İbrahim Özçimen'e bu projenin uygulanabile-ceği bir yerin tespit edilmesi için talimat vermiş. Şimdi bu proje Seben Taşlıyayla Göleti'nde uygulanıp uygulanamayacağı araştırılıyor. Bir fikirden yola çıkarak ortaya konulacak bu proje Bolu'yu bir enerji üretim merkezi haline dönüştürebilir. Bu çok kritik proje ayrıntılarını Fatih Metin'e sordum. Metin ayrıca Saadet Partisi'nde son günlerde yaşananları, referandum sonrası TBMM'de son gelişmeleri, 2011 yılı genel seçimleri için AK Parti kulislerinde konuşulanları ve Başkanlık sistemi hakkında sorduğum sorulara cevap verdi.

Bolu'da uygulanması planlanan temiz enerji projesi nedir? Bu projenin ayrıntılarından biraz bahseder misiniz?

Yaşadığımız çağda en çok enerji alanı ön plana çıkıyor. Çağımızın en önemli enerji kaynağı petrol. Ama petrol yataklarının kapasitesi belli. İlerleyen yıllarda petrol kaynaklarının enerji ihtiyacını karşımla noktasında sıkıntılar var. Ayrıca petrol kaynaklarının kullanılmasında çok ciddi maliyet hesabı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla daha ucuz ve sürdürülebilir bir enerji politikası, bütün dünya devletlerinin en önemli gündemi. Hatta bu iş bu kadar önemli hale geldi ki, dünya devletlerinin geleceği ile alakalı ve çok önemli bir başlık olarak ön plana çıkıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili çeşitli araştırmalar yapılıyor. Alternatif enerji kaynakları ile ilgili Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik, eldeki potansiyelleri değerlendirmeye yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda su kaynakları ile ilgili çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi. Bu güne kadar yapılan barajların çok daha fazlası AK Parti döneminde yapıldı. AK Parti döneminde hidroelektrik santrallerin sayısı Cumhuriyet tarihinde yapılan hidroelektrik santrallerin kat be kat üstündedir. Diğer taraftan rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve diğer madenlerden elde edilebilecek enerji kaynakları ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bildiğiniz gibi nükleer santrallerle ilgili de mecliste bir kanun çıkardık. O konuyla ilgili çalışmalarda hızla devam ediyor.

Bu çalışmaların çevreye verdiği zarar da göz önünde bulunduruluyor değil mi?

Elbette zaten bu çalışmaların çevreye olumsuz etkileri göz önünde bulunduruluyor. Dünya'nın bu konuda en önemli göz önünde bulundurduğu nokta alternatif enerji kaynaklarının çevreye zarar vermemesi. Bu konuda su çok ön plana çıkan bir enerji kaynağı. Allah'a çok şükür ülkemiz su kaynakları konusunda çok zengin bir ülke. Bu konuda Devlet Su İşleri bünyesinde yapılan çalışmalar hızla devam ediyor. Biz de bu konuda değişen Dünya değerlerini göz önünde bulundurarak ülkemizin ön plana çıkması için AK Parti hükümeti olarak çalışmalar gerçekleştiriyoruz ve bu konuda yasaları peşi peşine yürürlüğe koyuyoruz. Bu çalışmalar gerçekleşirken Bolulu, Fransa'da yetişmiş çok değerli bir bilim adamımız ve kardeşimiz Fikret Gülen Bey projesinden bahsetti. Fikret Bey aynı zamanda uluslararası bir enerji firmasında çalışma yapıyor. Fransa bu anlamda çok önemli bir dünya ülkesi. Fikret Bey'le Fransa'da uygulanan bir projenin Türkiye'de ilk defa Bolu'da uygulanıp uygulanamayacağı konusunda bir istişaremiz oldu. Bu konuda çeşitli incelemeler gerçekleştirdim ve Sayın Bakanımızla bu konuda görüşme yaptık. Ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ile yaptığımız görüşmelerde çok olumlu mesafeler aldık. İnşallah Bolu'da bir pilot uygulamayla bir çalışma gerçekleştireceğiz. Bu proje kapsamında çok küçük bir yatırımla çok büyük oranda bir enerji üretimini sağlayan bu projenin uygulanmasını İnşallah sağlayacağız ve takip edeceğiz.

Peki, bu proje hangi prensiple çalışacak?

Fransa'da gerçekleştirilen projelerde su kaynaklarının yanına kurularak bu çalışma yapılmış ve Bolu'da ilk olarak Seben Taşlıyayla Göleti'nde uygulanmaya çalışacak. Akan suyun üzerine kurulan yel değirmenine benzeyen bir sistemle elektrik enerjisi üretilecek. Su kaynağının yıllık bazda akıntı ortalaması alınarak ne kadar elektrik üretilebileceği hesaplanıyor. Bu projenin bir diğer özelliği ise su kaynağına hiç zarar vermemesi. Proje hakkında detaylı açıklamaları İnşallah pilot bölgede alacağımız mesafeden sonra yine sizin aracılığınızla vatandaşlarımızla paylaşacağız.

Bu proje uygulanabilirse çok büyük yatırım maliyetleri ortaya çıkmadan elektrik enerjisi elde edilebileceğini ifade ediyorsunuz. Bu proje hayata geçerse elektriksiz köy ve yayla kalmayacak diyebilir miyiz?

Tabi ki bu projeyle elektriksiz köy ve yayla kalmayacak. Ayrıca Bolu'nun beyaz et sektöründe çok önemli bir noktada olduğunu düşünürsek, bu proje çok önemli bir yerde duruyor. Bu projenin en önemli özelliklerinden biri de benzer yatırımlara bakıldığında yatırım maliyetinin düşük olması ve üretim maliyetinin hiç olmaması. Bu durum şu alternatifi beraberinde getiriyor. Bu projeyle mevcut su kaynaklarının tamamında kullanılabilir bir durumda. Bu konuda hem Bolu'da yaşayan vatandaşımıza köylerimize yeni bir gelir kaynağı ortaya çıkmış olacak. Bu işin bu konuda sosyo ekonomik yönü çok önemli. Bu kadar önemli bir projeyi önümüzdeki günlerde inşallah neticelendireceğiz.

Röportajımız devam edecek…UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.