18 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara17°C

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN GELİŞİ KİRALARI NASIL ETKİLEYECEK?

Üniversite öğrencilerinin gelişi kiraları nasıl etkileyecek?

27 Eylül 2010 Pazartesi 00:00

Üniversite öğrencilerinin ilimize gelişi sonrası emlak sektöründe oluşacak arz talep dengesini değerlendiren Emlakçılar Derneği Başkanı Ekrem Olacakoğlu, ilerleyen günlerde kiralık daire fiyatlarında yaşanması beklenen değişikliği yorumladı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde 2010-2011 akademik yılının başlamasına sayılı günler kala ilimize gelmeye başlayan öğrencilerin, şehir merkezinde bulunan konutlarda kiraların yükselmesine neden olacağı yönündeki beklentiyi, Bolu Emlakçılar Derneği Başkanı Ekrem Olacakoğlu'na sorduk.

Bolu'da ihtiyacı karşılayacak sayıda konutun bulunduğu bilgisini veren Olacakoğlu, “Şu an Bolu'da konut sıkıntısı yaşanmıyor. Yeteri kadar konut ilimizde mevcut. Yapılmakta olan epeyce de daire var. Zannediyorum ki, ilimizde Kasım ayında inşaat mevsiminin sona ermesiyle daha çok daire kullanıma geçecek. Tüm bunları düşündüğümüzde Bolu'da önümüzdeki dönemde kiralık daire konusunda sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum.” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN GELİŞİ FİYATLARI YÜKSELTMEZ

Binlerce üniversite öğrencisinin Bolu'ya gelişi sonrası konut sıkıntısı yaşanmasını ve fiyatlarda artış meydana gelmesini beklemediklerini belirten Olacakoğlu, “Üniversite öğrencilerinin ilimize gelişiyle konut konusunda arz talep dengesinde bir değişim beklemiyoruz. Yani bu önümüzdeki dönemde talebin çok olması kiralara yansımayacak. Çünkü talebi karşılayacak miktarda konut Bolu'da mevcut. Yaklaşık 13-14 yıldır bu işi yapıyorum. 3 yıl öncesinde konut sıkıntısı yaşıyorduk. Ama bu sıkıntılar günümüzde artık yok.” diye konuştu.

HER FİYAT ARALIĞINDA DAİRE MEVCUT

Olacakoğlu açıklamalarının devamında, “Bolu, Ankara ve İstanbul arasında önemli bir şehir olduğu için puanı yüksek ve ekonomik düzeyi iyi olan öğrenciler son dönemde Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ni daha çok tercih etmeye başladı. Bu tür öğrenciler için para sorun olmuyor. Tabiri caizse bu öğrenciler barınma konusunda cömert harcama yapabiliyorlar. Şimdi birçok emlakçı yakıt dâhil 450 TL'ye daireler kiralıyor. Ama bunun yanında 500 TL kira, artı 200 TL yakıt fiyatıyla kiralık daire tutan öğrencilerde var. İlla ki emlakçıya gidilmesi de şart değil, ilimizde şu an çok sayıda ve her fiyat aralığında kiralık daire mevcut.” dedi.

EV ARAYANLAR BU HABER SİZE

Kent merkezinde kiralık daire arayan vatandaşlara önerilerde bulunan Olacakoğlu açıklamalarının devamında, “Bahçelievler, Tabaklar, Karamanlı mahalleri, Kalıcı Konutlar ve belirli sitelerde kiralar biraz daha yüksek seviyelerde. Kalıcı konutlar yolu üzeri, şehirde yeni yapılmakta olan villalar, müstakil 3 katlı binalar da fiyatı yüksek seviyelerde olan yerleri oluşturuyor.

Bolu'da alt gelir grubuna hitap eden bölgeler ise, Sümer, Karaçayır, Akpınar, İhsaniye, Gölyüzü mahalleleri ve 500 Evler.Bu bölgeler de kiralar, diğer yerlere nazaran biraz daha düşük.” ifadelerini kullandı.

AİLELER, MERKEZE UZAK BÖLGELERİ TERCİH ETMELİ

Üniversite öğrencilerinin kiralık daire konusunda tercihlerini belirli bölgelerden yana kullandıklarını belirten Olacakoğlu, “Üniversite öğrencileri daha çok üniversite servislerinin geçiş güzergâhlarını tercih ediyorlar. Buralar ise, Tabaklar, Sümer'in bir kısmı, Karamanlı, Bahçelievler. Öğrencilerin bu bölgeleri tercih etmeleri nedeniyle ailelerin şehrin kıyı bölgelerinde rahatlıkla ev bulabileceklerini söyleyebiliriz. Yani aileler, merkeze uzak bölgeleri tercih ederlerse, cazip fiyatlarla daha rahat kolay bulabilirler.” diyerek açıklamalarını tamamladı.

 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.