19 Nisan 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara8°C

HİTİTLER

HİTİTLER

29 Eylül 2010 Çarşamba 00:00

Bolu'nun eski ailelerini tanıtmaya devam ediyoruz.

Bolu'yu, Bolu yapan değerler elbette Bolu'nun köklü ailelerinin, Bolu'nun sosyal, kültürel yaşamına vermiş olduğu katkılarla doğru orantılı. Hititler de bu bağlamda değerlendirilmesi gereken, Bolu'nun kent soylu yaşamını düzenleyen bir Cumhuriyet ailesi.

Ailede Fransız ekolü hâkim. Aile reisi Selami Hitit Galatasaray Lisesi mezunu, Fransızca öğretmeni.

Aile çevresinde de Galatasaray Lisesi mezunu kişilere rastlamak mümkün. Selami Beyin kızı Mine Hitit, o da Fransızca öğretmeni. Torun Cemil Sanbay Özel Saint Benoit Lisesi mezunu ve yüksek öğrenimini Fransa – Lyon'da tamamlamış. Kentsoylu Hitit ailesi, Garanti Bolu Şubesinin üstünde oturuyorlar. Ev ailenin değişik fertlerinin ürettiği tablolar ve resimlerle dolu.

Ev Bolu standartlarının üstünde bir müze özeni ile döşenmiş. Hititlere ziyarete gittiğimizde kent soylu bu ailenin, bütün zarafetiyle karşılanıyoruz. Süreyya Hitit'tin kendi elleri ile hazırladığı çöreklerin nefis kokusu bizi karşılıyor. İttihat Terakkiden Cumhuriyete kent soylu bir ailenin yaşam öyküsü Perşembe günü, Bolu Gündem'de sizlerle.
Röportaj Ayşegül Topcu.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.