20 Ağustos 2019
  • Bolu20°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara26°C

FATİH METİN: “MİLLETVEKİLLİĞİ MAKAMI KİMSENİN BABASININ YERİ DEĞİL”

Fatih Metin: “Milletvekilliği makamı kimsenin babasının yeri değil”

29 Eylül 2010 Çarşamba 00:00

AK Parti Milletvekili Fatih Metin, 2011 yılı genel seçimlerinde AK Parti'de siyasi kulislerde merak edilenlere cevap verdi.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

AK Parti referandum sürecinde yaptığı çalışmalarda sürekli birlik beraberlik mesajları verildi. 2011 yılı genel seçimleri için geri sayımın başladığı şu günlerde AK Parti içindeki bu bütünlük nasıl devam edecek? AK Parti'de siyasi kulislerde hareketlilik başladı mı? İşte merak edilen bütün bu sorulara AK Parti milletvekili Fatih Metin cevap verdi. Fatih Metin'e ayrıca geçtiğimiz günlerde Tarım İl Müdürü Mehmet Altun hakkında yaptığı sert eleştirilerin ardından yaşanan gelişmeleri sordum.

Tarım İl Müdürü Mehmet Altun'la ilgili çok sert eleştiriler yapmıştınız. Altun'un görevini gerektiği şekilde yerine getirmediğini söylediniz. Tarım İl Müdürü hakkında yasal işlem başlatacağınızı söylediniz. Bu konuda son durum nedir?

Ben bu konuda değerlendirme yapmak istemiyorum. Çünkü ben çözüm makamıyım. Dolayısıyla bürokratik zafiyetler noktasında tabi ki tespitlerimiz var. Bu tespitlerle ilgili gerekenleri yaptık bundan öncede yaptık bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla Tarım İl Müdürüyle ilgili çok ciddi sıkıntılar halen var. Kamuoyu'nun büyük çoğunluğu da bu konuda bizimle aynı görüşte ama netice itibariyle şuan hukuki bir süreç söz konusu. İnşallah bu durumu Bolu açısından olumlu bir şekilde neticelendirmeye çalışacağız. Aslında bizim bu konuda ki temel bakışımız kişilerle ilgili değil. Bizim buradaki bakış açımız sadece koltuğunda oturup yer işgal eden bürokrattan çok halkın dertleriyle dertlenen onların sıkıntılarına çözüm arayan yetkililerin görev yapması. Burada bürokrat siyasi ilişkisinde bizim esas aldığımız husus halka hizmet kalitesi. Halka hizmet kalitesinde problem olan her idari makam bu anlamda bizim için yeterli bir makam değil. Dolayısıyla bu yetersizliği gidermek siyasi olarak bize düşüyor. Siyasetin bürokrasi ile ilişkilerine baktığınızda bu konuda en önemli olaylardan bir tanesi hangi siyasi görüşte olursa olsun halkın derdiyle dertlenen halkın sorunlarının çözümü noktasında gayret sarf eden bir bürokrat anlayışını esas almamız lazım. Yoksa bizim isimlerle makamlarla işimiz yok.

2011 yılında gerçekleşecek genel seçimler için geri sayım başladı. AK Parti kulislerinde genel seçimlerde aday olmak isteyen ya da aday olacak kişilerin siyasi idmanlara başladığı söyleniyor. AK Parti içinde bu tip bir çalışma var mı?

Şu an benim bu konuda aldığım herhangi bir duyum yok. Ama bu çalışmalar 2011 yılının ilk yarısından itibaren başlar çünkü olaya mantıken baktığınızda hemen tarihsel bir kronoloji yapacak olursa 2011 yılında gerçekleşecek seçimleri Sayın Başbakanımız 9-10 aylık bir zaman diliminde olacağını söyledi. Bu hesaba göre seçimin haziran ayında yapılacağını düşünelim seçim hazırlıkları üç ay önceden başlar dolayısıyla Mart'ta çalışmalar başlar. Bu duruma göre Ocak ayından itibaren kulislerin hareketleneceğini düşünüyorum. AK Parti bolu teşkilatında şuan böyle bir hareketliliği görmüyorum.

Milletvekilleri arasında bu tip bir çalışma var mı? Seçimin parti çalışmalarını etkileyeceğini düşünüyor musunuz? Seçim atmosferi siyasi anlamda çalışma barışını bozar mı?

Hayır, şuan yok. Çok ciddi anlamda ortaklaşa bir heyecanla teşkilatlarımızla birlikte çalıştığımız bir süreçten çıktık. Dolayısıyla bu tip durumlar şuan gündemimizde değil zaten olmaması da lazım. Bu durumda esasa olan düşünce şu olmalı bu gün böyle bir çalışmanın ve bir hareketliliğin olduğunu varsayalım. Böyle bir durumun olması da demokrasinin gelişmesi için benim desteklediğim bir hadisedir. Dolayısıyla burada esas olan bir parti içerisinde kader birliği yapıyorsanız bu partinin taşıdığı hedeflediği misyonu kabul ediyorsanız ve o misyonun belli noktada iktidar olmasını istiyorsanız dolayısıyla bu kadre birliği içerisinde yürüdüğünüz insanları rakip olarak görmemek lazım. Rakip olarak görüp ayak oyunları yapmamak lazım. Hiçbir zaman başkasının üzerinden bir siyasi ikbal peşinde de koşulmaması gerekiyor. Bu esaslar ilkesel olarak olduğu müddetçe doğru hareket edildiği müddetçe hesapçı olunmadığı müddetçe bu hususları taşıyan ve bu hususlarda hareket eden her türlü arkadaşımla birlikte bu vasıfları taşıyan arkadaşlarımızla el ele kol kola hareket ederiz. Ancak hesapçı olan siyasi rakibinin kişiliğini başkalarının üzerinden yıpratmaya çalışan parti içersinde huzursuzluk çıkartarak hizipçilik oluşturan kişileri ise bu yarışın dışına atmak gereklidir. Dolayısıyla bunları ayıklamak gerekir. Milletvekilliği kimsenin babasının yeri değil. Dolayısıyla buraya herkes talip olabilir. Ben bu ülkeye milletvekili olarak hizmet etmek istiyorsam bu konuda kendimi yeterli görüyorum, gayret sarf edeceğim diyen herkesin başımız üstünde yeri var. Bu konuda hizmet kalitesinin çok daha üst seviyelere çıkacağına inanıyorum. Adayların çok olması hiçbir zaman sıkıntı değildir. Bu durum kendine güvenemeyen adaylar için sıkıntıdır özgüveni olmayanlar için bir sıkıntıdır. Dolayısıyla ben şahsım adına cevaplayacak olursam ben böyle bir kaygıyı ne dün duydum ne bugün duyuyorum nede yarın duyacağım. Bu makamları vebal makamları olarak görüyoruz. Çünkü bizim yetişme tarzımız taşıdığımız sorumluluğun bize yüklediği görev ve dünyaya bakış açımız aldığımız eğitimimiz bütün bunarlın hepsi bize bu makamları hizmet makamları olarak görmemiz gerektiğini öğretmiştir. Dolayısıyla yaptığımız her hizmetteki asıl hesap verilecek makamın Cenab-ı Allah'ın katı olduğunu esas almaktır. Ben bu duruma göre hareket etmeye çalışıyorum. AK Parti bu esas üzerine kurulmuştur. Halkın bu anlamda beklentilerine cevap verecek halka esas alacak şekilde hizmet anlayışını ortaya koyacak çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Arkadaşlarımızın bu durumu göz önünde bulundurmaları lazım. Bu görevlere bu gözle bakan herkesin bu parti içersinde yeri vardır. Dolayısıyla bu gün yok ama yarın oluşacak siyasi kulislerin bu bakış açınsa göre oluşması en büyük temennimdir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.