19 Eylül 2019
  • Bolu25°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara31°C

BAŞKAN DEVASA PROJELERİNİ ANLATTI

BAŞKAN DEVASA PROJELERİNİ ANLATTI

01 Ekim 2010 Cuma 00:00

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'la birlikte belediyenin gerçekleştirdiği proje ve çalışma alanlarında kısa bir gezi düzenledik. Başkan Yılmaz yapılan projelerin Bolu için öneminden söz etti.

HABER: ZEKİ ERCİVAN

Onun üslubunu artık sokaktaki vatandaştan bürokratlara kadar herkes biliyor. Zaman zaman kavgacı tutumuyla, bazen de yaptığı eleştirilerle gündeme geliyor.
Başkan Yılmaz'ın en büyük şikayeti ise basında sadece bu tip konularla gündeme gelmesi. Başkan Yılmaz Belediye olarak çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi. Bu çalışmaların basın aracılığı ile yeteri kadar kamuoyuna duyurulmadığını söyleyince, birlikte çalışma alanlarını gezmeye karar verdik. Başkan Yılmaz gittiğimiz yerde yapılan çalışmanın teknik ayrıntıları ile ilgili bilgi aldı ve yerinde kontroller yaptı. Tabi gittiğimiz her yerde Başkan Yılmaz'ın etrafını çocuklar sardı. Yılmaz da çocuklara makam aracından hiçbir zaman eksik etmediği şekerlerini dağıttı.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL VATANDAŞLARIMIZ MAĞDUR OLMAYACAK

Başkan Yılmaz'la ilk olarak özelikle yoğun yağmur yağışının olduğu günlerde ortaya çıkan su baskınlarının önüne geçmek için oluşturulan yağmur suyu hatlarını gezdik. Başkan Yılmaz yapılan çalışmalarla ilgili “Kanalizasyon hatlarında değişiklik yapıyoruz, yağmur suyu hatlarını sıfırdan çekiyoruz ve bu şebekeleri Büyük Su'ya doğru bağlantılarını yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl yoğun yağmur yağışında vatandaşlarımızın su baskınlarında mağdur olmalarının önüne geçeceğiz. Bu çalışmaları yapmak kolay değil. Geçenlerde bu çalışmaları gerçekleştirirken göçük altında kalan işçilerimiz oldu, onun için yer altı çalışmaları kazı yapıldığı için zor çalışmalar. Bir de yol güzergahlarını bozduğu için herkesin nefret ettiği çalışmalardır ama bir şehir için olmazsa olmaz çalışmalardır. Belediye başkanları yer altı çalışmalarını pek sevmezler. Biz ise Bolu'yu geleceğe taşımakla ilgili iddiamız olduğu için bu işi çözmek zorundayız” dedi.

GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ

Büyüksu kenarında yapılan sanayi kanalizasyon hattı çalışmalarıyla ilgili alanda yaptığımız gezide açıklama yapan Yılmaz, “Şuan yaptığımız bu hattın bize hiç faydası yok. Bu şebeke tamamen geleceğe yönelik bir yatırımdır. Buradaki kanalizasyon hattı ilerleyen yıllarda bu bölgede kanalizasyon hatlarında ortaya çıkacak sıkışmayı alacak” dedi.

BİZ BU SORUNU ÇÖZDÜK

Kanalizasyon hattı çalışmalarının yapıldığı alandan Büyüksu kenarında Bolu Belediyesi tarafından yapılan pis su arıtma tesisine gittik. Pis Arıtma Tesisi'nde yaptığımız gezide Yılmaz, pis su arıtma tesisindeki bütün ünitelerin çalışma prensiplerini anlattı. Yılmaz önce pis su arıtma tesisinde su tahlil laboratuarında alınan numuneler ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Yılmaz yaptığı açıklamada, “Bu laboratuarda sürekli su örnekleri alınmaktadır. Bu işlemi her gün düzenli olarak gerçekleştiriyoruz. Böylelikle tesisin yaptığı işlemi ve denetimimizi gerçekleştirmiş oluyoruz. Pis su arıtma tesisi ve diğer yaptığımız çalışmalar çok önemli projeler. Pis su arıtma işlemi büyük şehirlerin büyük çoğunluğunun bile çözemediği bir problem. Ama biz bu sorunu çözdük. Yapılan bu sistem Avrupa'daki sistemle hiçbir farkı yok. Bu sistemde Avrupa'dan uygulanan sistemle tek farkımız Avrupa'da çıkan çamurdan elektrik enerjisi üretiliyor. Bizde bir tek bu tesis eksik. Biz de bu alanda çalışmalara başladık. Arıtma işleminden sonra elde edilen çamurun bu enerjiyi üretmekte yeterli olup olmadığını araştırıyoruz. Eğer olumlu bir sonuç çıkar ve bu projeyi gerçekleştirebilirsek tesisin elektrik ihtiyacının yüzde altmışını bu yolla elde etmiş olacağız. Kendi kendine amorti etmiş olacağız. Temiz su ve pis su ile ilgili yaptığımız projeler devasa projelerdir, olmazsa olmaz projelerdir. Temiz su arıtma tesisimiz yaklaşık üç aydır faaliyette. Pis su arıtma tesisimiz ise yaklaşık on aydır faaliyet gösteriyor” dedi.

İNSANSIZ ÜRETİM YAPACAĞIZ

Başkan Yılmaz'la yaptığımız gezinin son durağı ise belediyenin yol yapım çalışmalarında kullanmak üzere kurulan tesis oldu. Tamamen teknolojik donanımla ve çok az insanın müdahalesiyle otomatik olarak çalışacak sistemle ilgili ayrıntılı bilgiler veren Yılmaz, tesisin çalışma mantığını ve Bolu'ya sağlayacağı katkılardan söz etti. Yılmaz, “Bu tesisimizde yollarda kullanılacak asfalt malzemesinin üretimi sağlayacağız. Gördüğünüz gibi alanda geniş bir çalışma var. Ayrıca bu tesisimizden çıkan mamulleri doğal taş yapımında da kullanabiliyoruz. Bu tesise ek üniteler yapılacak. Burada tamamen son teknoloji ile kurulmuş bir sistem var. Burada insansız tamamen sistemin kendi kontrolüyle bu üretimleri gerçekleştirmiş olacağız. Ayrıca bu çalışmalar yapılırken toz çıkmıyor ve çevreye zararı olmuyor” dedi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.