21 Mart 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara4°C

ATATÜRK'ÜN SİLAH ARKADAŞINDAN TÜRKAN SAYLAN'A...

ATATÜRK'ÜN SİLAH ARKADAŞINDAN TÜRKAN SAYLAN'A...

01 Ekim 2010 Cuma 00:00

Hitit Ailesi ile röportajımızın son bölümüne geldik. Bu bölümde size Atatürk'ün Silah Arkadaşı Cevat Abbas'tan ve yakın bir tarihte kaybettiğimiz Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan'dan, Hitit Ailesine verilen hediyelerden bahsedeceğim.

Aileyle Sohbetimiz akıp gidiyor. Hititler'i oldukça istekli ve heyecanlı görüyorum. Beraber geçmişe yaptığımız yolculukta Cumhuriyet'in ilk yıllarına dair öyle hikâyeler, öyle anekdotlar saptıyorum ki, düşünüyorum. Kim bilir diyorum belki ileride hikâyeleri bir şekilde kitaba bile dönüştürülebilir.

Süreyya Hanım'ın ellerinden çıkmış ikramları, nefis çörekleri yedikten sonra evin içinde gezintiye çıkıyoruz.

Ev bir müze özeni ile döşenmiş. Bakalım evde sizlerle paylaşacağım neler bulacağım. Çok fazla yağlı boya tabloyla karşılaşıyorum. Aile de iki ressam var. Süreyya Hanım'ın ağabeyinin(Turgut Hitit- Filiz Hitit) çocukları oğlu Murat ve kızı Fidan . Murat Hitit yurt dışında yaşıyor. Ressam olarak sanat çevrelerinde tanınan, bilinen bir isim. Resim galerisini andıran evde gözüme hilal motifini pembe çiçeklerin sarmaladığı,oval hatlara sahip sekizgen bir tabak dikkatimi çekiyor.Tabağın hikayesini sorduğumda.

Bu işlemeli özel tabağın Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşların-dan Cevat Abbas'ın Manisa Milletvekili Tahir Hitit'e hediyesi olduğunu öğreniyorum. Tabağın antika ve manevi değeri var.

Artık veda vakti geldi. Ayrılırken değerli eğitimci Selami Hitit, Bolu Gündem aracılı ile genç öğretmen meslektaşlarına bakın ne mesajlar iletiyor.

“İstanbul'da büyümeme rağmen hayatın gerçeklerini görmek istedim. Ülkemin değişik bölgelerinde görev duygusunun verdiği hazla çalıştım. Tüm öğretmen arkadaşlarıma tavsiyem; idealleriniz olsun, onun erişilmez büyüklüğü karşısında uğraşın, didinin. Yurdumun değişik bölgelerinde istek ve arzuyla görev duygusunu benimseyin. Unutmayın ideallerin peşinden koşarak ülkenizi yüceltiniz… Fransız Edebiyatı'nın tanınmış şairi Paul Vale'ry'nin ölürken söylediği bir söz var, “Yai fait ce que y'ai pu.”

“Elimden gelen her şeyi yaptım… Vicdani huzurun, değişmez kurallarını bu cümlede araştırıp bulunuz. Bundan eminim. Tüm saygı ve sevgilerle.”

İçimde bir boşluk var. Evden ayrılırken ülkemi düşünüyorum. Cumhuriyetin modern kent yaşamını, aileyi, aileyi aile yapan bileşkeleri; ülkemin karma karışık hale gelen sorunlarını…

Böyle bir röportajı gerçekleştirip sizlerle paylaştığım için mutluyum. Hitit Ailesi'ne gazetem adına teşekkür ederim.

Oturma odasındaki fotoğrafları incelediğimde tanıdık bir isme rastlıyorum. Türkan Saylan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı (ÇYDD) Başkanı. Eğitime ve çağdaş yaşama adanmış bir yaşam. Türkan Saylan Bolu Yardımseverler Derneği Başkanı Süreyya Hitit'e çağdaş yaşama dernek olarak yaptıkları katkılardan ötürü plaket takdim ediyor.

Bu bir Ayşegül Topcu röportajıdır.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.