19 Temmuz 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara26°C

ÖRNEK KANTİN İŞLETMECİSİ BÜLENT AKFİDAN: “BİRLİK OLALIM, USULSÜZ YAPTIRIMLARA KARŞI KOYALIM”

Örnek kantin işletmecisi Bülent Akfidan: “Birlik olalım, usulsüz yaptırımlara karşı koyalım”

01 Ekim 2010 Cuma 00:00

Örgütlenmenin bir hak arama yöntemi olduğunu belirten okul kantini işletmecisi Bülent Akfidan, “Yönetmeliğin dışında bizlere uygulanan yaptırımlarla ancak bu şekilde mücadele edebiliriz” diyerek, meslektaşlarına dernekleşme çağrısında bulundu. Örgütlenmenin ekonomik getirilerinin olduğunu savunan Akfidan, ulusal firmalarla sürdürülecek pazarlıklarda alınacak indirimlerin okul öğrencilerinin de yararına olacağını söyledi.

RÖPORTAJ: MEHMET KORKUSUZ

Dün yayınladığımız röportajımızın ilk bölümünde “Örgütsüz çalıştığımız için haklarımızı savunamıyoruz” diyen 60'ıncı Yıl İlk Öğretim Okulu kantin işletmecisi Bülent Akfidan, röportajımızın ikinci bölümünde de önemli açıklamalarda bulundu. Örgütlenmenin hem meslektaşlarına, hem de okul kantinlerinden alışveriş yapan öğrencilere büyük kazançlar sağlayacağını savunan Akfidan, meslektaşlarına önemli mesajlar gönderdi. Örnek kantin işletmecisi Akfidan'la yaptığımız röportajın devamı şöyle:

Kantin işletmecileri, okul idarecileriyle daha çok hangi konularda görüş ayrılıkları yaşıyor? Yönetmeliklerin dışında okul idarelerinden birtakım yaptırımlarla karşılaşıyor musunuz?

Bazı okullarda kantin işletmecileri ile okul idarecileri arasında görüş ayrılıklarının yaşandığı şeklinde ve okul idarecilerinin işletmecilere yönetmelik dışında yaptırım uyguladıkları şeklinde duyumlar alıyoruz. Bazı idareciler, “Yok, şu ürünü satmayacaksın. Şu şu markaları kantininde bulunduracaksın” şeklinde telkinde bulunuyorlarmış. Ben böyle bir şey yaşamadım ama bu tür sıkıntılarla karşılaşan arkadaşlarım var.

Bunun yanı sıra yaşanan sıkıntılardan biri de, meslektaşlarımdan bazılarının ihalelerde sıkıntı yaşamaları. Bir kantinin değeri vardır. Buranın kira değeri eğer bin lira ise ancak bin lirayı kaldırır, iki bin lirayı kaldırmaz. Kira bedeli bilinçsiz bir şekilde yükseltiliyor. İhaleyi alan kişinin iş yapacağı dönem taş çatlasa yarım dönemdir. Yarım dönemde bu işletmeci kendisine de zarar veriyor, artı çevresine de. Ve kira da yüksek olduğu zaman kalite düşüyor. Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Özel İdare Müdürlüğü ya da Milli Emlak Müdürlüğü ve Okul Aile Birliği'nden oluşan bir heyet tarafından ihaleler gerçekleşiyor. İhalelerde bizim oda temsilcimizin de bulunması gerekiyor ama, şu zamana kadar hiç böyle bir katılım olmamış. Kantinci esnafı yalnız kalıyor. Arkasında kimse yok. Şu an ihalelerin süresi 5 yıl. Gerçi bir süre uzatıldı. Ortada net bir şey yok ama 10 yıllığına çıkacak sanırım.

2003 yılında Zonguldak'ta ZOKADER adı altında kantin işletmecileri bir örgütlenme oluşturdu ve başarı sağladılar. Aynı şekilde bu tür oluşuma Bolu çevresindeki tüm illerde gidildi. Sistemli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar ve amaçlarına ulaşmış vaziyetteler.

Örgütlenmenin ekonomik getirileri nelerdir?

Örgütlenmeye giden şehirlerde dernek üyesi kantinciler, ulusal markalı ürünleri bizden çok çok ucuza satın alıyorlar ve piyasanın altındaki fiyatlarla da tüketiciye sunuyorlar. Eğer bizler de örgütlenme yoluna gidersek, toplu alımlarda markalı ürünleri daha ucuza almanın ve öğrencilerimize daha ucuza satmanın önü açılmış olacak. Örneğin, İstanbul'daki 23 bin kişilik okulların kantinlerinin ulusal markalardan almış olduğu iskontoyu biz alamıyoruz. Dernekleştiğimiz takdirde bu indirimlerden yararlanmış olacağız. Çünkü o zaman pazarlığı bizim adımıza kantinciler federasyonu yapacak. Böylelikle markalı ürünler kantinlerimize daha da ağırlıklı girecek ve satışlardaki ürün kalitesi de artacak. Bu sayede elde edilecek ekstradan yüzde 10'luk bir iskonto zaten bizim kantin kiralarımızı da bedavaya gelmiş olacaktır.

Bugünkü gibi gelecekte de Bolu'da örgütlenmeye gidilmezse öğrenci kantinlerinde fiyatlar ister istemez yüksek kalacak. Biz örgütlenip, firmalardan toplu alımlar yaptığımızda, toplu alımlar derken kantinciliğin olmazsa olmaz ürünlerinde ortaklaşa hareket edildiğinde, bu kantinci ve öğrenciyi ekonomik olarak rahatlatacaktır.

Meslektaşlarınıza aracılığımızla iletmek istediğiniz mesajlarınız nelerdir?

Bu örgütlenmenin oluşumu için kim gönüllü olursa, ben arkasındayım. Hayalini kurduğum oluşum için hiçbir zaman başkanlık konusunda bir düşünceye kapılmadım. Örgütlendiğimiz takdirde kantin işletmecilerinin daha güçlü olacaklarını ve haklarını daha iyi arayabileceklerini düşünüyorum. Kantinci arkadaşların, örgütlenmeyle başarısız olunacağı yönündeki dışarıdan gelen telkinlere aldırış etmemelerini özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü örgütlü olmak her zaman bir güçtür. Yaptığım incelemelerde,kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu'na bağlı İstanbul'da 33 derneğin olduğunu, bu rakamın her geçen gün arttığını ve tamamının başarıya ulaştığını gördüm.Biz neden olmayalım?UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.