20 Mayıs 2019
  • Bolu18°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C

ALİ ERCOŞKUN: "MİLLETVEKİLLİĞİNE ADAY OLACAK MISINIZ?" SORUSUNA NE CEVAP VERDİ?

ALİ ERCOŞKUN: "MİLLETVEKİLLİĞİNE ADAY OLACAK MISINIZ?" SORUSUNA NE CEVAP VERDİ?

05 Ekim 2010 Salı 00:00

AK Parti İl Başkanı Ali Ercoşkun'la, yakın süreçte yaşanan gelişmeleri değerlendirmeye devam ediyoruz.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

AK Parti, 2011 yılı genel seçimlerine teşkilat yapılarında yapacağı değişikliklerle start verecek. AK Parti il ilçe teşkilatlarına taze kanın nasıl taşınacağı ile ilgili Ercoşkun, sorduğum soruları yanıtladı. Ercoşkun ayrıca 2011 yılında AK Parti'nin izleyeceği yol haritasını ve kulis arkasında konuşulanlara cevap verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem Bolu'ya geldiğinde toplantı düzenlediniz. Bu toplantının ilk bölümü basına açık olarak gerçekleşti, ikinci bölümde ise basına kapalıydı. Erdem'in Bolu'ya gelişinin arka planında, bazı ilçe yönetim-lerinde yapacağınız değişiklikler olduğu söyleniyor doğru mu?

Toplantının basına kapalı kısmında, referandum sonuçlarını değerlendirdik. Referandum çalışması bizim için bir hasat zamanı olarak değerlendirilebilir. Yani hasat zamanında da çalışanla çalışmayan ortaya çıkar. Bütün kademelerde ortaya çıkar. Dolayısıyla biz bu süreçte çalışanla çalışmayanı net bir şekilde gördük. Raporlarla bunlar ortaya kondu. Yani burada bizim kimseyi zorla çalıştırmamız mümkün değil. Burada çalışan insanlar AK Parti'ye, genel başkanımıza gönül verdikleri için görev yapıyorlar. Ama gönüllü çalışmak görevini aksatmak demek değildir. Dolayısıyla herhangi bir sebeple vaktini harcayamayan, zamanını veremeyen arkadaşlarımızla yola devam etmemiz mümkün değil. Biz bu ayrımı kimseyi kırmadan yapmak zorundayız. Biz hem gönüllü çalışıp, hem de disiplini ortaya koymak zorundayız. Eğer gönüllülük ve disiplin olmazsa ortaya başarı çıkmaz. Dolayısıyla biz burada çalışamayan, vaktini veremeyen, üzerine aldığı görev ve sorumlulukları yerine getiremeyen arkadaşlarla oturup konuşacağız ve onların yerine yedek arkadaşlarımızı görevlendireceğiz. Bunlar tek başına karar verilecek meseleler değil. 29 Mart yerel seçimlerinden sonra değişiklikler yapmıştık, referandumdan sonra da değişikliklerimizi yapıp 2011 seçimlerine dinamik bir şekilde gireceğiz.

Parti kulislerinde 2011 seçimleri için hazırlıkların başladığı söyleniyor doğru mu?

Evet, 2009'da gerçekleşen büyük kongreden sonra teşkilat ve parti içindeki çalışmaların büyük bir kısmı 2011 seçimlerine yönelikti. Bu çalışmalar 2009'daki büyük kongreden sonra başladı. Ve şu anda da devam ediyor. Çalışmalarımız aralıksız sürecek. Adaylık konusunu konuşmak için henüz erken. Siyasette bilinir ki, her şeyin zamanlaması önemli. Dolayısıyla yılbaşından sonra Ocak, Şubat aylarında bu hareketlenmeler başlar. O zamana kadar bir hareketlilik olacağını tahmin etmiyorum ben.

Sizin bir hazırlığınız var mı?

Ben AK Parti il başkanıyım ve bu görevimin gereklerini sonuna kadar yerine getirmeye çalışıyorum. Milletvekilliği noktasında herhangi bir çalışma yapmam il başkanlığı makamına aykırı olur. Dolayısıyla böyle bir çalışma içinde değilim. İl başkanlığını doğru bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Mevcut milletvekilleri seçime kadar görev başındaysa, AK Parti içinde görev yapan il başkanı ve ilçe başkanlarının bu şekilde değerlendirilmesi ve yönlendirilmesi doğru olmaz. Bunu en azından mevcut milletvekillerine saygısızlık olarak görüyorum.

Bu cevabınızdan milletvekilliği için üç isimden birinin siz olmayacağınız anlamı çıkar mı?

Burada en önemli yönlendirici genel merkezdir. Yereldeki sonuçlar ve teşkilatın görüşleri mutlaka alınır, ama sonuçta sözü genel merkez söyler. Tabiri caizse genel merkezimizin oluşturacağı komisyonlar bunu belirler. Bu işin sağlıklı olabilmesi ve yürüyebilmesi açısından da süreç başladığı zaman değerlendirilmesi daha doğru olur. Şu an parti içinde böyle bir değerlendirme süreci de başla-maz. Ancak o dönemde Yüksek Se-çim Kurulu'nun açıklayıcı takvimle bu çalışmalarda kulislerde başlar.

Geçmiş dönemlerde Milli Görüş Hareketi'nde görev alarak çalışmalar yaptınız. Numan Kurtulmuş'la ilgili Saadet Partisi bir süreç yaşıyor. Numan Kurtulmuş farklı duruş sergileyen bir siyasiydi. Bugün Saadet Partisi'nde yaşanan gelişmeleri bir dönem o çatı altında olan biri olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şimdi gelişmeleri hoş karşılamıyorum. Eskiyle bugünü kıyasladığınızda hiçbir şey gizli kalmıyor. Eskiden örneğin 10 sene önce bazı meseleler arka planda, sahne arkasında yaşanırdı. Biz sadece ön plandakileri görürdük. Fakat medyanın, internetin bu kadar gündemde olması, herkesin elinin altında olması artık birçok şeyin ortada olmasına ve net bir şekilde görülmesine yol açıyor. Dolayısıyla yaşananlar hoş değil. Yani burada iki tarafı da objektif olarak değerlendirirsek, bir Necmettin Erbakan ve çevresinin tarafı var, bir de Numan Kurtulmuş ve çevresinin tarafı var. Ben her iki tarafın da süreci iyi yönetemediği kanaatindeyim. Kurtulmuş da siyasi parti lideri olarak süreci iyi yönetemediği düşüncesindeyim. Sonuçta ortaya sağlıklı bir yapının çıkacağını düşünmüyorum.

Numan Kurtulmuş istifa açıklamasında “Bu bir son değil başlangıçtır “dedi. Siz bu siyasi mesajı nasıl yorumluyorsunuz. Kurtulmuş'un AK Parti kadrolarında yer alabilme ihtimali var mı? Yoksa yeni bir siyasi parti mesajı mıydı?

Siyasette her zaman bu tür birliktelikler konuşulabilir. Yani çok keskin konularda farklı bakışlar olmadıkça bu tür birliktelikler her zaman konuşulabilir. Ama Kurtulmuş'un son açıklamaları yeni bir parti kurmaya yönelik mesajlar içeriyordu. Benim anladığım buydu. Yeni bir partinin kurulması da kısa vadede ciddi bir netice ortaya koymaz kanaatindeyim. Ben sürecin iki taraf açısından da olumlu bir şekilde gelişmediğini düşünüyorum.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.