18 Nisan 2019
  • Bolu6°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara10°C

TERMOMETRE SATICILARI YAŞADI

Termometre satıcıları yaşadı

07 Ekim 2010 Perşembe 00:00

Bolu Valiliği'nden yapılan uyarı, termometre satıcılarını sevindirecek. Valilikten yapılan duyuruya göre, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılan genelgeyle 15 derecenin üstü hava sıcaklıklarında evlerde soba yakmak yasak. Özellikle ev hanımlarının hava sıcaklığını nasıl tespit edip tedbir alacağı ve yurdum insanının bu yasağı nasıl karşılayacağı ise merak ediliyor.

Devlet büyüklerimiz bizim adımıza her ayrıntıyı bizim yerimize düşünüyor ve gerekli tedbirleri alıyor. Bolu'nun hava kirliliğinin bir türlü çözülememesi herkesçe bilinen bir gerçek. İşte bu sorunun çözümü için Bolu Valiliği kanalıyla Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle vatandaşlar uyarıldı. Genelgede 15 derecenin üstü hava sıcaklıklarında soba yakılması yasaklandı. Hava kirliliği açısından düşünülen bu uygulamaya vatandaşın vereceği tepki merak ediliyor. Ev hanımlarının 15 derecenin altı ve üstü hava sıcaklıklarını nasıl tespit edeceği ise merak edilen diğer konulardan.

15 EKİM'DEN ÖNCE YAKILMASININ YASAK

Bolu Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bolu İl genelinde soba ve kaloriferlerin 15 Ekim'den önce yakılmasının yasaktır. Dış ortam sıcaklığı gece ve gündüz 15 derecenin altında olduğu günlerde kalorifer ve sobalar yakılabilecektir. Kalorifer ve sobalar, işyerlerinde bina içi ortam sıcaklığı 18 derece, konutlarda ise 20 dereceden yukarı olmayacak şekilde yakılacaktır. Hastaneler, yatılı veya gündüzlü okullar, öğrenci yurtları, yaşlılar ve güçsüzler yurtları, kreşler, terminaller ve kolluk binalarında kalorifer ve sobalar iç ortam sıcaklığı 20 dereceden yukarı olmayacak şekilde devamlı olarak; ancak hava kirliliğine neden olmayacak şekilde yakılacaktır. Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde sönmüş sobalar ve kaloriferler 3 üncü maddede belirtilen istisnalar dışında sabah saat 10.00'dan sonra akşam en geç saat 16.00'dan önce yakılacaktır.”

BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİ

Yapılan açıklamada ayrıca, soba ve kaloriferler kullanımında şu hususlara dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuldu: “Kalorifer tesisatları iyi izole edilerek ısı kayıplarının önlenmesi sağlanmalı, tüm ısıtma tesisatının bakımı ve temizliği gereği gibi yapılmalı, kazan daireleri yeterince havalandırılmalı ve işletme talimatlarına uygun olarak işletilmelidir. Ayrıca bacaların periyodik temizliği mutlaka yapılmalıdır. Soba ve kalorifer kazanlarının kış gelmeden önce temizlenmesi gereklidir. Bacası temizlenmeyen soba ve kazanlarda yanma verimi sağlanamamakta ve buna paralel olarak yakıt tüketimi ve bacadan atılan kirletici emisyonlar artmaktadır. Bu çerçevede, bacaların ve sobaların periyodik temizliği mutlaka yapılmalıdır. Yanlış yere soba kurulması ve fazla miktarda dirsek kullanılması yakıt tüketimini artırdığı için soba kurarken bu hususlara dikkat edilmelidir. Yakıtların daha verimli yakılması için soba ve kalorifer kazanları TSE standartlarına uygun olmalıdır.”

KAÇAK KÖMÜR SATICILARINA DİKKAT

Açıklamada kaçak kömür satıcılarından yakıt alınmaması konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan valilik yetkilileri, “İl Çevre ve Orman Müdürlüğümüzden Satış İzin Belgesi almış kömürler haricinde kullanılan tüm kömürler kaçak kömür niteliği taşıdığından kömür alırken bu hususa özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.