15 Eylül 2019
  • Bolu20°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara22°C

UZUN VE EKİBİ İSTİFA ETTİ

Uzun ve ekibi istifa etti

08 Ekim 2010 Cuma 00:00

Saadet Partisi (SP) Bolu İl Başkanı Abdullah Uzun düzenlediği basın toplantısında il başkanlığı görevinden ve partisinden istifa ettiğini açıkladı. Uzun, SP eski Genel Başkanı Kurtulmuş'un hazırlıklarını sürdürdüğü oluşumda bundan sonraki siyasi yaşamını sürdüreceğini açıkladı. Uzun'un istifa açıklaması sonrası Milli Görüş'ün Bolu'daki önde gelen siyasi isimlerinden bir olan Ali Sarıgül gözyaşlarına boğuldu.

SP'de birbiri ardına gelen istifa depremi Bolu'yu da vurdu. Uzun bir süredir SP İl Başkanlığı görevini sürdüren Abdullah Uzun, dün partisinin il başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısıyla il başkanlığı görevinden ve partisinden istifa etti.

Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda istifa kararını açıklayan Abdullah Uzun, “11 Temmuz kongresinden sonra yaşadığımız bazı olaylar karşısında cevap veremediğim gelişmeler olmuştur. Bu gelişmeleri tüm halkımız ve teşkilatlarımız izlemişlerdir. Ben bu olaylarda haklı veya haksız aramıyorum. Neticede olan olmuştur. Bu olaylar beni derinden üzmüş ve bazı şeylerin sorgulamasına itmiştir. Uzun değerlendirmeler ve istişareler neticesinde almış olduğum karar, Saadet Partisinden ve İl başkanlığı görevinden ayrılmaktır.” dedi

SARIGÜL GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Milli Görüş'ün Bolu'da önde gelen isimlerinden biri olan Ali Sarıgül, Uzun'un istifa açıklaması sonrası gözyaşlarını tutamadı. Toplantıda gözyaşları içerisinde konuşan Sarıgül, “Bugüne kadar inandığımız doğrultuda siyaset yaptık. Maalesef kardeşi kardeşten ayırdılar. Biz hocamıza bir şey demiyoruz. Her kim olursa olsun onun adına hareket edip bizi bölmüştür. Bizlerin üzüldüğü nokta ise, bu partiye gönül veren kişiler bugüne kadar dişinden tırnağından arttırarak bizlere maddi manevi destek verdiler. Ama gelinen noktada bizler kendimizi dışlanmış gibi gösterilmeyi hazmedemiyoruz. Kongrede aleyhimize yapılan saldırıları kaldıramıyoruz. Oysaki biz Türkiye'de en kalıcı misyonduk. Bu olaylarda yer almak bu şekilde anılmak bizleri üzüyor.” şeklinde konuştu.

16 YILDIR AYNI ÇİZGİDE MÜCADELE VERDİM

Bu güne kadar siyasi çalışmaları inancı gereği ve inanarak yaptığını ifade eden Uzun, açıklamalarının devamında şöyle konuştu: Hiç bir zaman “desinler” diye bir çalışma yapmadım. Gelecek beklentisi içerisinde zamanın konjonktür partilerini kullanarak halkın karşısına çıkmadım. Kendi medeniyet değerlerimle örtüşen Milli Görüş çizgisinde ki partilerde hizmet ettim. Bu dönemlerde iktidarı da yaşadım muhalefeti de. İktidar olunca sevinmedim, muhalefet olunca da üzülmedim. Tek güç kaynağım samimi dava kardeşlerimle beraber halk için hakça hizmet etmek aşkı oldu. Bu düşüncelerle beraber Bolu da aktif olarak 1994 yılından beri hep aynı çizgide siyasi mücadelemi verdim. Hiç bir zaman güçlünün, haksızın karşısında eğilmedim. Zalimin karşısında mazlumun yanında oldum. İnanmadığım bir şeyi asla söylemedim ve yapmadım. Siyasetimi inandığım değerler içerisinde yaptım.”

UZUN'DAN PARTİLİLERE SON MESAJ: “HAKLARINIZI HELAL EDİN”

Uzun partililere seslendiği veda konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu süre içerisinde, bu mücadelede bizlere maddi ve manevi her türlü katkıyı sunan, azığını harçlığını bu hareketle paylaşan, çoluk çocuğuna ayırmadığı zamanı bu yolda harcayan, adını sanını bildiğim ve adını sanını hatırlamadığım, bütün herkese, bütün kardeşlerime, bütün yönetim kurulu üyelerime ve ilçe başkanlarıma, gençlerimize, kadınlarımıza, dualarını bizden esirgemeyen, bütün Bolu halkına, ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bilerek ya da bilmeyerek her kimi kırdımsa, lütfen hakkını bana helal etsin.İl başkanlığım döneminde kimin de ben de bir alacağı varsa, lütfen gelsin alacağını benden istesin. Beni seven bütün kardeşlerim ve bütün arkadaşlarımdan da haklarını bana helal etmelerini rica ediyorum.

NUMAN KURTULMUŞ NERDEYSE, BEN DE ORADAYIM

Bundan sonraki siyasi yaşamını nasıl sürdüreceğine yönelik sorulan soruyu yanıtlayan Uzun, “Bundan sonra siyasetle ilgili düşüncelerim, Genel Başkanımız Sayın Numan Kurtulmuş beyin söylediği ve benimde kendilerine son üç yıldır söylediğim “hareket bazlı, kurumsallaşmış” bir çizgide kuracağı partiyi beklemektir. Eğer genel başkanımız tüm halkımızı kucaklayan, bizim medeniyet değerlerimize uygun bir parti kurar ise ben de önce partinin tüzük ve programına bakacağım değerlendirip karar verip bu partide görev alacağım.

AK PARTİ'YLE HİÇBİR TEMASIM OLMADI

SP'de yaşanan kongre krizi sonrası AK Parti'nin Bolu'daki siyasi isimleriyle görüştü ve AK Parti'ye geçeceği yönünde spekülatif yorumların yapıldığı Abdullah Uzun, hakkındaki iddiaları yalanladı. Bugüne kadar siyasi transfer konusunda ne AK Parti İl Başkanı Ali Ercoşkun, nede AK Partili diğer siyasilerle asla bir araya gelmediğini söyleyen Uzun, derin görüş ayrılıklarının bulunması nedeniyle böyle bir ittifakın gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirtti.

2011 SEÇİMLERİNDE MEYDANLARDA OLACAĞIZ

Numan Kurtulmuş önderliğinde hazırlıkları sürdürülen oluşumun 2011 milletvekilliği seçimlerine yetişeceğini öğrendiğini belirten Uzun, Kurtulmuş'la birlikte seçim öncesi Bolu'da meydanlarda olacaklarının mesajını verdi.

İSTİFA DEPREMİ İLÇELERİ DE VURDU

Açıklamalarının sonunda SP'de yaşanan olaylar nedeniyle istifa edip etmemeleri konusunda hiçbir partiliye bir telkinde bulunmadığını ifade eden Uzun, SP il yönetimini oluşturan 30 kişiden 12 kişinin istifa ettiğini açıkladı. İlçelerden de istifaların geldiğini dile getiren Uzun, Gerede, merkez ilçe, Mudurnu teşkilatlarının istifa dilekçelerini gönderdiğini, Yeniçağa ilçe teşkilatından ise bazı üyelerin parti binasına gelerek istifalarını bildirdiklerini söyledi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.