18 Kasım 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara16°C

GAZANFER GÜNLER: “DEFALARCA BAŞVURDUK,SONUÇ ALAMADIK"

Gazanfer Günler: “Defalarca başvurduk,sonuç alamadık"

11 Ekim 2010 Pazartesi 00:00

Bolu Barosu'nda yapılan genel kurul seçimlerinin ardından yeniden Baro Başkanı seçilen Gazanfer Günler açıklama yaptı. Bolu Barosu olarak önümüzdeki dönemde yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler veren Günler, Adliye Sarayı hakkında yapılan eleştirileri cevap verdi. Günler gecikmenin kendilerinden kaynaklı olmadığını söyledi.

Genel kurul seçimlerinin ardından açıklama yapan günler “Bolu Barosu geçmişine yakışır şekilde son derece olgun ve ciddi bir genel kurul yapmıştır. Genel kurul delegelerinden 3 kişi başkanlığa adaylığını koymuştur. Seçim sonuçlarına göre, 69 oy ben aldım, 39 oy Ali Sami Çolak, 6 oy da Reşat Bulut aldı. Her arkadaşım baro başkanlığı yapabilecek nitelikte, kalitede ve yetenektedir. O itibarla oy dağılımı bir yetenek ölçüsü değildir. Meslektaşlarımızın o anki tercihleridir. Ben aday olan, seçime katılan tüm arkadaşlarımızı seçilsin, seçilmesin sadece başkanlık için değil yönetim kurulu içinde aday olan tüm arkadaşlarımı yönetim, denetim, disiplin kurulu adaylarını ayrı ayrı tebrik ediyorum” dedi.

TEK KİŞİ BU OYUNU YÖNETEMEZ

Yapılan faaliyetlerin bir takım oyunu şeklinde devam etmesi gerektiğini dile getiren Günler “Baro yönetimi bir takım oyunudur. Tek kişi bu oyunu yönetemez. Hangi arkadaşım yönetim kuruluna seçilirse onlarla birlikte 2 yıl müddetle baromuzun ve halkımızın hizmetinde olacağız. Malum baro bir kamu kuruludur ve kamu kuruluşu hizmeti vermektedir. Verdiğimiz hizmet halkımıza yöneliktir, insana yönelik bir hizmettir. Önümüzde çok önemli meseleler var. Meslek içi meseleler dışında cezaevi inşaatı var ki, baro bu konuyla çok yakından ilgili. Cezaevi inşaatının bitmesiyle adliye inşaatı başlayacak. Mevcut adliye binası son sınırlarına kadar şu anda zorlanmıştır. Bir oda dahi ekleme olanağımız yoktur. Halkımız çok ciddi sıkıntılar içindedir. Bir an önce takvimin aksamadan işlemesi başlıca amacımızdır” dedi.

TEK ARZUM BU PROJELERİ BİTİREBİLMEK

Adliye Sarayı ile ilgili çalışmalara hemen başlayacaklarını ifade eden Günler “Ben baro başkanı olarak Adalet Bakanlığı'na tekrar ziyarette bulunarak, şu anda projelendirme aşamasında olan Adliye Sarayı inşaatıyla ilgili isteklerimizi, taleplerimizi Yapı İşleri Müdürlüğü'ne intikal ettireceğim. Programa göre bir aksama olmazsa 1 Eylül 2011 tarihinde cezaevi ikmal edilecek ve taşınmış olacak. 1 Eylül 2011'de de adliye binası inşaatı Borazanlar Mahallesi'ndeki mevcut kapalı cezaevi alanında başlayacaktır. Bütün arzum meslek hayatımı bitirmeden, baro başkanlık görevimi bitirmeden bu hizmetleri Bolu Halkı'na sunabilmektir. Böylece halkımıza bir anlamda vefa duygumuzu, minnet duygumuzu da ödeme gayreti içinde olacağım” dedi.

ADLİYE BİNASININ PEŞİNE DÜŞTÜM

Adliye sarayı için dönemin Adalet bakanları ile görüşmeler yaptığını söylen Günler “Gerek Cemil Çiçek, gerek Mehmet Ali Şahin, gerekse son bakanımız döneminde ayrı ayrı 3 bakanımızı da ziyaret ettim. Zaten 2006 yılında baro başkanı oldum, 1 ay sonra adliye binası peşine düştüm. Gündemde olmayan bir şeydi ama gördük bugünleri. Ve bunun peşine düştüm. Cemil Çiçek, “10 bin dönüm arsa bul, 5 buçuk ay var benim dönemimin bitmesine, inşaatı başlatayım.” dedi. Geldim, önce kamu arsası olup olmadığı yönünde Valilik ve Defterdarlık'la görüştüm. Olmadığı ifade edildi; ancak belediyenin o dönemde 280 bin metrekare Karaçayır'da arsası vardı. Bir de Adalet Bakanlığı'nın şimdi cezaevi yapılan Kuruçay'daki arsası vardı. O arsa vatandaşın hizmete ulaşımı yönünden çok sapa bir yerdi. O tercih edilmedi. Belediye'ye başvurduk. Maalesef Belediye adliye için böyle bir yer vermeyeceğini bildirdi. Bu konuda defalarca benim başvurum oldu, Başsavcı Mustafa Kemal Semercioğlu'yla birlikte başvurularımız oldu. Sonuç alamadık”

MEVCUT BİNANIN HAYATİ TEHLİKESİ VAR DEDİK

Günler açıklamasını şu şekilde sürdürdü “Alamadığımız için tek çözüm mevcut cezaevinin yıkılarak yerine adliye binası yapımı oldu. Ve biz bu nedenle cezaevi yapımına yüklendik. Ben baro başkanlığının yanı sıra Cezaevleri, Adalet Bakanlığı ve Ceza İnfaz Kurumları İzleme Kurul Başkanıyım. O sıfatla tüm ilçe ve il cezaevlerini geziyorum. Bakanlığa rapor veriyorum. Bu raporlarımda 1940'lı yılların binası olan mevcut cezaevinin hayati tehlike yarattığını ifade ettik. Ve bir an önce bu binanın yıkılarak yerine adliye sarayı yapılmasını önerdik. Kabul edildi. Bütün bu süreç bizim şahsi mücadelemizle gerçekleşti. Ve en son adalet bakanımızla mayıs ayında Gölbaşı'nda bir kahvaltıda bir arada bulundum. 2010 bütçesine zaten alınmıştı ceza infaz kurumu inşaatı. Çabuklaştırılmasını talep ettik. Hakikaten mayıs sonuna doğru başladı inşaat”

“VERMEK ZORUNDA DEĞİLİM” DEDİ

Cezaevinde süren inşaat çalışmaları hakkında bilgi veren Günler “Şu anda bulunduğu aşamayı söyleyeyim. Hizmet binaları üniteleri tamamlandı. Açık cezaevi tamamlandı. Kapalı T tipi kaba hatlarıyla tamamlandı. 1 Eylül 2011'de bitecek şekilde ilerliyor. Aslında cezaevi inşaat ihalesinde öngörülen süreç 23 ay olduğu halde müteahhit firma bunu 15 ayda bize teslim edecek. Son derece tecrübeli bir firma tarafından yapılıyor çalışmalar. Örneğin Metris Cezaevi'ni yapan firma, şu anda da Türkiye'de 6 tane muhtelif yerlerde ya adliye sarayı ya da cezaevi inşa ediyor. Ceza infaz kurumumuz bin kapalı, 250 açık kapasiteli oluyor. Bu Bolu için merkez cezaevi hüviyeti kazandırıyor. F tipi dışında büyük bir kapasite demektir. Buranın memur istihdamı, orada bulunacak tutukluların ziyaretçileri için konaklama, ulaşım, bakkaliye ihtiyaçları şehrimizden karşılanacak. Bu da Bolu ekonomisine çok ciddi bir katkı getirecek. Ve biz bu çabayı 4 yıldır sürdürdük ve başarılı olduk. Gecikme yok, eğer belediyemiz 2006 yılında arsa vermiş olsaydı, Cemil Çiçek çoktan Adliye Sarayını bitirmiş olacaktı. Biz eldeki koşulları değerlendirdik. Arsa olarak Migros'un bulunduğu yerin kuzeyinde bulunan alanı gösterdik, eski panayır mahalini. Bakanlık'tan Yapı İşleri Genel Müdürü ve İdari Mali İşler Genel Müdürü geldi. Bunları gezdirdik, uygun buldular ama belediye, “Vermek zorunda değilim” dedi. Haklı kendi açısından belki ama bu da bir hizmetti neticesinde vatandaşlarımızın yararlanacağı. Çabuk biterdi ama olmadı” dedi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.