27 Mayıs 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara10°C

DP MERKEZ İLÇE BAŞKANI MEHMET DEMİRTAŞ:
"AK PARTİ'DEN KURTULABİLMENİN TEK REÇETESİ, TANSU ÇİLLER'DİR"

DP Merkez İlçe Başkanı Mehmet Demirtaş:  "AK PARTİ'DEN KURTULABİLMENİN TEK REÇETESİ, TANSU ÇİLLER'DİR"

11 Ekim 2010 Pazartesi 00:00

Demokrat Parti (DP) Merkez İlçe Başkanı Avukat Mehmet Demirtaş, gazetemizi ziyaret etti. Kısa bir süre önce yapılan kongrede Basri Okuyucu ile girdiği kıyasıya mücadeleden galip ayrılıp, DP Merkez İlçe Başkanı seçilen Demirtaş, partisinin Aralık ayındaki kurultayında Tansu Çiller'in genel başkan olmasını arzuladığını söyledi. Demirtaş, Çiller'in aktif siyasete dönmesi halinde, “Partimiz AK Parti'nin tek alternatifi olacaktır. Erdoğan'ın tek alternatifi Tansu Çiller'dir” dedi.

DP Merkez İlçe Başkanı Avukat Mehmet Demirtaş'la, partisinin mevcut durumu ve geleceği hakkında konuştuk. Demirtaş'la yaptığımız röportajın ayrıntıları şöyle:

Referandum sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

12 Eylül 2010'da bilindiği gibi bir referandum sürecinden geçtik. Bu referandumdan yüzde 42 hayır, yüzde 58 oranında evet oyu çıktı. Açıkçası sonuçların birbirinden bu denli farklı olacağını beklemiyordum. Daha dengeli olacağını, örneğin 51'e 49, 52'ye 48 gibi öngörüde bulunuyordum. Milli iradeye saygımız sonsuz. Vatandaşımız kararını verdi ve sonuç böyle oluştu. Beni üzen, evet oylarının daha fazla çıkması oldu. Açıkçası 65'e 35 benim için hayal kırıklığı. Ama ben burada yine de Boluluları suçlamıyorum. Milletimizin iradesine saygımız sonsuz.

Referandum sonuçlarını değerlendirdiğimizde, Demokrat Parti'deki siyasi geleceği nasıl görüyorsunuz?

Önümüzdeki Aralık ayı içinde partimizin büyük kongresi var. Kongrede İlhan Kesici muhtemelen aday olabilir, ama biz genel başkan olarak Tansu Çiller'i istiyoruz. Biz derken yanlış anlaşılmasın, taban Çiller'i istiyor. Partimizin hem Bolu teşkilatı, hem de tüm ülke genelindeki teşkilatları Çiller'in genel başkan olmasını arzuluyor.

Partinizin büyük kongresinde, kamuoyuna mal olmamış genel başkan adayları çıkabilir mi?

Birkaç isim olduğunu duyduk. Ama isimlerini şu an biz de bilmiyoruz. Bu isimlere partinin teslim edileceğini ben sanmıyorum. Çünkü biz Çiller'in bu ülke için yararlı olacağına inanıyoruz.

Partimiz, AK Parti'nin tek alternatifi konumunda. Tayyip Erdoğan'ın da tek alternatifi Tansu Çiller'dir. Yani AK Parti'den kurtulabilmenin tek reçetesi Tansu Çiller'dir. Çiller eğer partimizin genel başkanı olursa, kendimizi iktidar adayı olarak görüyoruz. Eğer bu şekilde bir gelişme olursa en az yüzde 20-25 oy alacağımıza inanıyorum. İl başkanları toplantısında da Çiller isminin bir hayli ön plana çıktığını duyduk. Ama Tansu Çiller'in de birtakım çekinceleri var. Çiller, devlet içinde birtakım sıkıntıların yaşanmasından dolayı da bir bakıma gelmek istemiyor, diye düşünüyoruz. Fakat tek kurtuluş Tansu Çiller'in gelmesi.

Emekli Amiral Atilla Kıyat olayında gördük. Direk Tansu Çiller'i adres olarak gösterdi. Verdiği demeçleri gördünüz. Bu gelişmelerden dolayı Tansu Çiller, aktif siyasete sıcak bakmayacağa benziyor. Belki de genel başkan adayı olmayacak. Bu da çok demokratik bir yöntem değil. Duyduğu korkulardan dolayı aday olmayabilir.

Hanefi Avcı gibi bir emniyet müdürü çıkıp kitap yazıyor. 30 Eylül'de açıklama yapacağını söylüyor ama 2 gün önce tutuklanıyor. Demokrasi mi bu? Hukuk devleti mi bu? Tutuklanması tamamen hukuka aykırı. Avcı, bu kitabı yazmasaydı bence tutuklanmayacaktı. İnanmıyorum tutuklanacağına. Sonuçta birtakım korkular salındı üzerine. Hükümet kendisine karşı tehlike oluşturabilecek unsurlara karşı her türlü müdahaleyi gerçekleştirebiliyor. Hukukçu olduğum için bunu söylemek istemiyorum ama bir nebze polis devleti kurulmak isteniyor.

12 Temmuz'da bizim merkez ilçe kongremiz oldu. Ben kongreye daha fazla oy alacağım ümidiyle girdim ama çok küçük bir oy farkıyla kazandım. Bugün AK Parti'yi yıkamıyorsak, iktidarı yıkmak çok zor, sonuçta Basri Okuyucu da parti içinde o gün iktidardı. Kendi delegesiyle seçime gitti. Benim o kongreden çıkmam başarı. Çünkü bizde 400 delege var ve bu delegelere benim hiçbir tesirim yoktu. Ben kendime güveniyordum. Dışarıdan yenilikçi kanada güveniyordum.

Mevcut konjonktürde partinizin iktidar adayı olabileceğine inanıyor musunuz?

Şu durumda inanmıyorum.

DP genel kurulundan bir sürpriz çıkabilir mi? Sizce, ismi kamuoyu tarafından yakından tanımayan biri genel başkan olabilir mi?

Yok hayır sanmıyorum. Böyle bir şeye müsaade edileceğine inanmıyorum. Tansu Çiller, İlhan Kesici ya da başka tanındık bir isim olmazsa, Hüsamettin Cindoruk'la devam ederiz. O zaman da başarılı olur muyuz, olmaz mıyız…

İlhan Kesici'nin genel başkanlığı hak edecek bir duruş sergilediğini düşünüyor musunuz?

Zaten kesici daha önceden de genel başkanlığa aday oldu. Kendisi ANAP'lıydı. Bizden genel başkan adayı oldu. Ardından CHP'ye gitti.

Kesici'nin kongrede oy kullanacak delegelerin üzerinde bir gücü olduğuna inanıyor musunuz?

Hayır, inanmıyorum. Ama sonuçta yeni bir isim olduğu için bilgili, Devlet Planlama Teşkilatı'ndan geldiği için devleti iyi biliyor, ekonomiyi iyi tanıyor. Fakat şunu belirtmeliyim ki, kurtuluşun tek adresi Tansu Çiller.

Kamuoyuna iletmek istediğiniz son mesajlarınız nelerdir?

Ben şu an 30 yaşındayım. Beni taban istedi, dışarıda kalan Demokrat Parti'liler istedi. Şu anki mevcut yönetimden rahatsız olanlar istedi. Ve öz ve öz Bolulu olduğumu bildikleri için beni istediler. Dışarıdaki partililer mevcut yönetimden rahatsız oldukları için beni özellikle istediler. Ben bu insanların sayesinde kazandım. Seçimi de 19 oy farkla kazandım. Ben, siyaseti bisiklete binmeye benzetiyorum. Bisiklette pedalı çevirmezseniz düşersiniz. Siyasette de bu böyledir. İstikrar için, ayakta kalabilmek için pedalın sürekli dönmesi lazım.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.