23 Eylül 2019
  • Bolu23°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara24°C

HEKİM PAZARA GELDİ

HEKİM PAZARA GELDİ

12 Ekim 2010 Salı 00:00

Her hafta olduğu gibi, bu hafta da pazardaydık. Günlerce süren soğuk havanın ardından güneşin yüzünü göstermesi ile pazarda hareketlilik hâkimdi. Eskiden Pazar haberi yaparken ne gerek ver neden çekiyorsun, diyen vatandaşımız artık bize alıştı. Vatandaşlar, Pazar esnafımız adeta gazeteye çıkabilmek için birbirleriyle yarıştılar.

“Sen benim arkadaşı çekmişsin bu hafta da beni çek" diyen mi istersin, "Ben yılların esnafıyım ondan önce beni çek" diyen mi? Kimseyi kırmadan elimizden geldiğince Pazar sayfamızda herkese yer vermeye çalışacağız.

HAFTANIN YILDIZI KUDRET NARI

Huriye Er de pazarın şifacısı. Kudret Narı yetiştirmiş Huriye Hanım, hekim edasıyla bize, etrafındaki meraklı topluluğa Kudret Narının faydalarını anlatmaya bir başlıyor. Herkes bütün dikkatiyle onu dinliyor. Er” Kudret narının, antibiyotik etkisi var. Lutein ve lycopene içeriği tümör büyümesini engelleyici özellikte olduğu da bildirilmektedir. Mide ülserini tedavi eder. Egzama ve diğer cilt hastalıklarında faydalıdır. Yaraların çabuk iyileşmesinde ve çabuk kapanmasında etkilidir. Mide problemleri ve kan şekerinin kontrolü için yaygın olarak kullanılır. Karaciğeri destekler, egzama
ve sedefe faydalıdır. Bağırsak tembelliğini giderir, hücreleri yeniler, rahim yaralarını giderir”dedi. Haberden sonra doktor yerine mide problemleri olanlar tümör, sedef rahatsızlığı olanların aktarlara ya da pazara akın edeceğe benziyor.

GEL GEL DERYA KUZULARINA GEL

Pazarda fileler doldu, yüzler güldü. On beş gündür olmayan hamsi pazara bir geldi pir geldi.12 TL'ye pazardan giden hamsi, taze taze 7 TL'ye pazara dönüş yaptı. Esnafın da, vatandaşında gözü gönlü derya kuzularına doydu. Balıkçıdan çıkıyoruz gözümüz renkli renkli California biberlerine çarpıyor.

PAZARDA RENKLİ CALİFORNİA BİBER

Ali Aydın California renkli dolmalık biber satıyor. Genellikle et yemeklerinde kullanılan, yemeğe görsellik katan devasa biberler. Ali Aydın bize biberle ilgili bilgi veriyor: “Satışlar idare eder. İnsanlar Bolu'da fazla bu California biberini bilmiyorlar. Ankara ve İstanbul'da bu biberlere talep çok fazla” dedi. Ali Bey, biberlerin hem görsel olarak hem lezzet olarak yemeklere lezzet kattığını belirtti.

BU HAFTA PAZARDAKİ SEBZE-MEYVE FİYATLARI

Soğan:1 TL
Üzüm:2 TL
Havuç:1,5 TL
Ispanak:2,5 TL
Fasulye:4 TL,
Pırasa:1,5 TL
Mandalina:1,5 TL
Biber:1,5 TLUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.