24 Mayıs 2019
  • Bolu15°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara25°C

YAPBOZA ÇEVİRDİLER

YAPBOZA ÇEVİRDİLER

12 Ekim 2010 Salı 00:00

Abant Gölü'nün su seviyesini yükseltmek için yapılan tahliye menfezlerinin önündeki bent İl Özel İdare ekiplerinin yaptığı çalışmayla kaldırıldı. Abant'ta yapılan uygulamaların kısa bir süre sonra kaldırılması kamuoyu tarafından tepki topladı.

Daha önceki Vali Halil İbrahim Akpınar'ın verdiği talimatla yaptırılan bent, İl Özel İdare ekiplerince yerinden sökülerek kaldırıldı. Yapımı esnasında tepkiler olmasına rağmen inşaatı devam eden ve gölün su seviyesini yükseltmek amacıyla yapılan bent, bu yıl meydana gelen yoğun yağışların ardından yolda taşmaların oluşmasına neden olmuştu. Taşmaların önüne geçmek için bent seviyesi yine Vali Akpınar'ın talimatıyla düşürülmüştü. Gölün su seviyesinin arttırılmasına yönelik bu müdahale kimi çevrebilimciler tarafından tepkiyle karşılanmış ve yapılan müdahalenin Abant Tabiat Parkı'nda yaşayan endemik canlı türlerine zarar verdiği iddia edilmişti.

“BEN YAPMAYALIM” DEDİM

Bentin yapımında teknik hataların önüne geçmek için müdahale etmek istediğini söyleyen İl Özel İdare Genel Sektreteri Tahsin Akduman, daha önce yaptığı açıklamada, “Ben tahliye menfezlerinin önüne bent şeklinde bir yapının oluşturulmasına karşı çıktım. Tahliye menfezlerinin önünde kapakları açılıp kapanabilir, müdahale edilebilir bir çalışma yapalım dedim. Sayın Valimiz kendi talimatı doğrultusunda yapılmasını söyledi. Bent yapımından kısa bir süre sonra yoğun yağışında etkisiyle Abant Gölü'nde taşmalar meydana geldi. Göl seviyesinin düşürülmesi için bent seviyesini düşürdük” dedi. Yapımı esnasında İl Özel İdare'den alınan bilgiye göre 56 Bin TL civarında bir kaynağın harcandığı ve kısa sürede kaldırılan bent kamuoyunda tepkilerin oluşmasına neden oldu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.