18 Temmuz 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara25°C

“KAMUSAL ALAN RANT KAPISINA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ”

“Kamusal alan rant kapısına dönüştürülmemeli”

14 Ekim 2010 Perşembe 00:00

Hükümet Meydanı Projesi kapsamında başlatılacak çalışmalar tamamlandığında dükkânlarının önüne 11 büfenin konulmasının planlandığını belirten Hükümet Meydanı esnafları, Belediye'ye bu konuda geri adım atılması yönünde çağrıda bulundu. Projenin bu haliyle hayata geçmesiyle, dışarıdan başka esnafların bölgeden yer edinmesinin önünün açılabileceği endişesini taşıyan esnaflar, “Kamusal alandaki bir proje asla ranta dönüştürülmemelidir.” yorumunu yaptı.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın kamuoyuna ayrıntılarıyla ilk kez Bolu Gündem gazetesi aracılığıyla paylaştığı Hükümet Meydanı Projesi, meydanda bulunan esnaflarda endişeleri de berberinde getirdi. Beyaz Et Festivali'yle trafiğe kapatılan alanda çalışmaların başlamasına sayılı günler kala projeye bölge esnafından tepki geldi.

BÜYÜK EKONOMİK KAYBA UĞRAYACAĞIZ

2003 yılından bu yana Hükümet Meydanı'nda esnaflık yapan fotoğraf stüdyosu sahibi Tuncay Dede, projeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Proje nedeniyle çok büyük ekonomik kaybın kendilerini beklediğini belirten Dede, şunları söyledi. “Proje hakkında basından edindiğim kadarıyla bilgi sahibiyim. Bize belediye yetkililerinden ayrıca bir bilgi ulaşmadı. Sadece krokide bölge esnafı olarak isimlerimizin geçtiğini gördüm. Sadece bu caddenin trafiğe kapatılacağı söylendi ve trafiğe kapatıldı.

Projeye göre, sanırım alana büfeler konulacak. Ve büfelerin arkası bize bakarsa tüm pisliği biz göreceğiz. Ben burada dükkan kiracısıyım. Çalışmalar esnasındaki kaybımızı ise hiç hesaba katmıyorum. Zaten çok büyük ekonomik kayba uğrayacağım.”

PROJE KARAÇAYIR'A YAPILMALIYDI

Dede açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Projenin krokisinde 11 büfe bulunuyor. Ben dükkanın önüne büfenin konulduğu başka bir proje ne duydum, ne de gördüm. Neden özellikle burası düşünüldü, neden 5 tane binanın ortasına büfe konuluyor? Anlamak mümkün değil. 11 büfenin bir arada yer alması abes geliyor bana. Arıca paten pisti… Sanki çok gerekliymiş gibi projede yer verilmiş. Karaçayır Mahallesi'ne yapılsın. Bu proje buraya yapılmamalı. Çünkü bu bölgede Valilik var, askeriye var, adliye var. Tam bunların ortasına paten pisti yapılıyor. Proje bana çok saçma geliyor. Ben şahsen beğenmedim.”

TRAFİK SORUNU DAHA DA BÜYÜYECEK

Bu sadece bize zarar verecek diye de demiyorum. Tüm herkese zarar verecek. Sabah saatlerinde trafik kilitleniyor. Uzun araç kuyrukları Vali konağına kadar ulaşıyor. Ayrıca Paşaköy'den yol verileceğini düşünecek olursak, trafik yoğunluğunun 2 katına çıkacağını düşünüyorum. Ben böyle bir trafiği Bolu'nun kaldırabileceğini düşünmüyorum. Alt yapısı ve alternatif yolları oluşturulmamış bir proje.

Önümüzdeki günlerde mağduriyetlerimizi konuşmak ve görüş alışverişlerinde bulunmak üzere Belediye'yle görüşmek istiyoruz.

KARDELEN MEYDANI HAFIZALARDAN SİLİNEMEZ

Umut Sanat Kardelen Sineması Müdürü Mahmut Deniz'de projeye karşı çıkanlar arasında. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın Kardelen Meydanı'nın Hükümet Meydanı olarak anılmasını istemesine eleştiriler getiren Deniz, alanda yapılan organizasyonlardan dolayı bugüne kadar büyük ekonomik kayba uğradığını belirtti. Deniz, şöyle konuştu. “Kardelen, bu bölgenin özdeşleşmiş bir adıdır. Başkan ne kadar burayı “Hükümet Meydanı yapacağım” dese de, yıllar geçse de bir şey değişmeyecek. Burası yine Kardelen Meydanı olarak anılacak. Yine insanlar 'Kardelen Meydanı'nda buluşalım' diyecekler.”

PROJE UYGULANMAK İSTENİRSE BUNUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Proje hakkında ilk kez Bolu Gündem gazetesi sayesinde bilgi edindiğini ifade eden Deniz, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Projede 11 büfe yer alıyor. Meydanın amacı, alanı boşaltmak, meydanı daha da güzelleştirmek, Bolu'nun orta merkezindeki alanı daha da kullanılabilir hale getirerek buraya gelen insanların oturabilecekleri, keyifli bir şeyler yapabilecekleri alan oluşturmaktı. Yoksa büfe çöplüğüne dönüştürmek, birilerine rant sağlamak için değil. Eğer çalışma projedeki gibi uygulanırsa bunun önüne geçilir. İnsanlar otomatikman haklarını arayacaklardır. Buradaki diğer esnaf arkadaşlarım ilerleyen günlerde nasıl bir tutum takınırsa, bizde ayak uyduracağız. Başkanın yine de böyle bir şey yapacağına ben inanmıyorum. Proje hazırlanmış ama ben bu bölgenin büfeler çöplüğüne dönüşeceğini zannetmiyorum.”

ORGANİZASYONLAR YÜZÜNDEN ÇALIŞANLARIMIN MAAŞLARINI ÖDEYEMEYECEK DURUMA GELDİM

Daha önceden kendilerine alanda konser organizasyonu düzenlenmeyeceğine yönelik sözler verildiğini ama sözlerin tutulmadığını ifade eden Deniz, şunları söyledi: “Fakat bu sene yine yapıldı. Burada yapılan ramazan sokağı, partilerin propaganda mitingleri, konserler sinemamızı kapatma derecesine kadar getirdi. Ramazan Sokağı nedeniyle sinema içerisinde bulunan kafeteryam kapalı kaldı. Ben kira veriyorum, ben bu devlete vergi veriyorum, yanımda 11 sigortalı personel çalıştırıyorum. Ben saydığım nedenlerden dolayı çoğu zaman maaşları karşılayamaz duruma geldim. Onun için diyorum ya, Başkan'ın böyle bir şey yapacağını düşünmüyorum, diye. 11 büfe neden buraya yapılsın. Bu alanda 1 büfe var. Bu bile yeri geldiği zaman tartışmalara neden oldu göze batıyor, diye.”

KAMUSAL ALANDA RANT OLMAZ

Deniz açıklamalarının devamında şöyle konuştu: “Başkan “Bu yolu kapatırım” dedi, kapattı. Kapatılmasına karşı değilim. Peki, şu an da trafik sabah, öğle, okul çıkışı ve akşam saatlerinde felce uğruyor. Yol kapatıldı, Defterdarlık binasının oraya bir levha dahi asılmadı. Burası çıkmaz sokak denmedi. İnsanlar buraya kadar geliyor, çıkmaz sokağı görünce geri gidiyorlar. Bundan dolayı herkes perişan ve kim yapıyorsa ağza gelecek o kadar çok laflar söyleniyor ki, ben artık bunları söyleyemiyorum.

Projeye baktığımızda yer altı çarşısı bulunuyor. Yer altı çarşısı yapılacağına otopark yapılsın. Bu sayede otopark sorunu çözülür. Bunu daha önce CHP'de yapacağını söylüyordu ama kimse yapmadı. Kamunun girdiği alanda rant hiçbir şekilde olmaz. Kamusal alanda ticari alışverişte olmaz. Başkan sanırım kamusal alana böyle ticari amaçlı bir şey yapıldığında konunun ileride mahkemelerden geri döneceğini biliyordur herhalde. Sonuç itibariyle bölge esnafı haklarını arayacaklardır.”

ESNAFLAR MAĞDUR EDİLMEMELİ

Deniz şöyle devam etti: “Başkan proje oluşturulurken bizlere görüşlerimizi sorsaydı ve “Hem sizin hem de vatandaşların zarar görmeyeceği şekilde bir çalışma yapacağız” diye bize önceden söyleseydi daha iyi olurdu. Diğer esnaf arkadaşların çoğu yargı yolunu denemeyi düşünüyor. Bu alanda konser olması belki o kadar çok etkilemez ama ramazan sokağı gibi etkinlikler nedeniyle sinemamızdan yaklaşık 45 ay gibi bir zaman çalındı. Ve bu bizim sinemamıza ve kafeterya işletmemize çok büyük zarar veriyor. Eğer böyle bir alan varsa bu hakları eğer buradaki esnaflara bu alanları vereceklerse kimse buna karşı çıkmaz ama çıkıp da Ahmet'e Mehmet'e partiye yakın kişilere veya uzaklarda kafesi, büfesi olan kişiler buradaki büfeleri alacaksa bu bizi olumsuz etkiler. Bizler buna karşı çıkarız. Bu tarz durumlarda önce buradaki esnaf mağdur edilmez. Varsa onlar için bir şeyler yapılmaya çalışılır. Olmuyorsa diğerlerine verilir.”

BAŞKAN YILMAZ YAPARSA, YARIN BAŞKALARI YIKAR!

Projenin zorla uygulamaya konulamayacağını belirten Deniz, açıklamalarının devamında, “Esnaf arkadaşlar 'Bir araya gelip Başkan'la bu konuyu konuşalım' diyorlar. Ama ben bu daveti Başkan'dan beklerim. Bu işler zorla olmaz. İllaki Başkan çıkıp, “Ben bunu yapacağım” diyorsa, yarın başkaları gelir onu yıkar. Çünkü bu iş böyle gelmiş böyle gider. Bunun örnekleri Türkiye'de çok görüldü. Gelenler gidenlerinkini çok yıktı. Sayın Yılmaz'da bir önceki başkanın yaptıklarını yıkmaya çalıştı. Bir sonraki gelecek Alaaddin Yılmaz'ın yaptıklarını alıp götürecek. Ne olacak peki? Yine olan vatandaşa olacak. Yine biz ödüyoruz bunların masraflarını. O yüzden ortak noktada buluşulması lazım. Burası insanların ortak yaşayabilecekleri bir alan olması lazım.” dedi.

BÜFELER DÜKKÂNLARIMIZIN ÖNÜNE KONULMAMALI

Roma Dondurma işletmesi sahibi Nail Güzkollar'da projede yer alan büfelerden şikâyetçi. Güzkollar açıklamalarında şunları söyledi: “Projenin oluşturulma sürecinde Bolu Belediyesi bizi hiçbir şekilde bilgilendirmedi. Proje kamuoyuna tanıtıldığında haberimiz oldu böyle bir çalışmanın yapılacağından. Bolu için yapılacak her çalışmayı, yeniliği destekleriz. Ama projede, hemen dükkânlarımızın önüne büfelerin konulacağı belirtilmiş. Ve dükkânlar ile büfeler arasında 5 metrelik bir mesafe var. Büfelerin konması halinde bizim dükkânlarımızın önü kapanmış olacak. Bizim yanımızda bu bölgedeki mülk sahipleri de zarar görecek. Burada kiracıyım. Ve bu proje nedeniyle büyük zarara uğrayacağımızdan kuşku yok. Sadece ben değil, bütün esnaflar sıkıntıya uğrayacaklar. Amaç meydanı güzelleştirmek ve kamuya kazandırmak olmalıdır. Eğer büfeler konulursa meydan bırakın güzelleşmeyi, tamamen çirkin bir görünüm alacaktır. Zaten bu bölgedeki esnaflar olarak bizler, vatandaşların talebini yeterince karşılayabiliyoruz. Atatürk Anıtı civarında bu hizmeti halka sunacak esnaflar yok. İllaki bu büfeler konulacaksa, bizim dükkânlarımızın önlerine değil de, ihtiyaç olan bölgelere konulmalıdır. Büfelerin yine bu güzergâha kurulma zorunluluğu varsa da, bizce dükkân sahiplerine öncelik tanınmalıdır.”

Güzkollar açıklamalarının sonunda şöyle konuştu: “Bugüne kadar Belediye Başkanımızla bu konuyla ilgili herhangi bir görüşmemiz olmadı. Bizim mevcut durum hakkında ne gibi bir tavır takınacağımıza gelince, proje önce uygulamaya başlansın, çalışmalara başlansın, ileride neler olacağını Allah bilir.”UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.