17 Eylül 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

ESKİDEN BOLULULAR PATATESİ BİLMEZDİ, ŞİMDİ BOLU PATATESİN BAŞKENTİ OLDU

Eskiden Bolulular patatesi bilmezdi, şimdi Bolu patatesin başkenti oldu

14 Ekim 2010 Perşembe 00:00

Pazarda tazecik ürünlerini alırız Şen Manav'ın. Güler yüzü ile Mustafa Akman müşteriyi kendine bağlamayı bilmiştir. Haftada bir uğrar, vitamini, besini alır götürürüz. Çok güzel tezgâhı vardır. Sebzenin meyvenin özeni, yılların deneyimi tezgâha yansımıştır. Eskiden tüm yiyecekler 'organikti'. Her şey lezzetli ama şekilsizdi. Yamuk yumuk domates, pörsümüş duran ıspanak, elin meyvesini mesken edinen kurtlu ayvalar, elmalar vardı. Şimdi devir değişti. Laboratuvarlar devreye girdi. Yumurta düzgünlüğünde domatesler, bir boyda elmalar, her biri ceviz büyüklüğünde kıpkırmızı kirazlar. Neredeyse bir kaç tanesi kilo gelen çilekler. Bakmaya kıyamazsın. Yemek ise hunharca davranış gibi işte hormonun zaferi.

Bu bir Ayşegül Topcu Röportajıdır.

Bolu'nun yaşayan ilk esnaflarından Mustafa Akman'a dükkânında misafir olduk. Bizi kızı, oğlu, eşi ve Mustafa Bey karşıladı. 54 yıllık ticari hayatını Mustafa Bey'den dinledik. Türkiye'nin en eski manavlarından hala da işinin başında Mustafa Akman 80 yaşında ama mesleği, hayatı, işini kolay kolay bırakacağa da benzemiyor. Biz sohbet ederken Mustafa Bey'in eşi Fatma Hanım sıcak yemekle geliyor. Mustafa Bey, “Yıllardır süren alışkanlık 54 yıldır her öğlen yemek getirir Fatma Hanım” diyor.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1930 yılında Çaygökpınar Köyünde doğdum.1951 yılında askere gittim. Askerden geldim köye gitmedim. Köyler çok fakirdi o zaman, sandalye atölyesinde işe girdim. Ordan çıktım iki sene öğretmen okulunda kütüphanecilik yaptım. Daha sonra Belediye Dükkânlarından dükkân kiraladım, 1957 yılında manavlığa başladım. Bolu'da 54 yıldır manavlık yapıyorum.

Bu kadar Bolu'da tutulmanızı neye bağlıyorsunuz?

Esnaflıkta en önemli kural müşteriyi aldatmamaktır. Tutunmak istiyorsa bir esnaf, yalan söylemeyecek, müşteriyi aldatmayacak ve malın en iyisini müşteriye vereceksin o zaman müşteri seni bırakmaz. Biz böyle Bolu'da tanındık, elli yıllık müşterim var benim. Onlar artık benim müşterim değil, sadece dostum, kardeşim oldu. Amaç burada hizmet gerektiğinde müşteriye dert ortağı da olabilmektir. Müşteriye kötü malı iyi diye verirsen kendini kandırırsın, müşteriyi kandıramazsın. Şimdiki nesil bunu bilmiyor.

Bizimle paylaşabileceğiniz bir anınız var mı?

Bolu'nun tanınan köklü aileleri benim müşterimdir. İlk müşterilerimin çoğu öldü. Aralarında tabii yaşayanlar da var. Bizim iyi niyetimizden yararlanıp dolandırıldığımız da oldu. Artık onlara da göz yumduk.

Herkesin kendine göre hayalleri vardır, sizin hayaliniz neydi?

Benim çok büyük hayattan beklentilerim olmadı. Benim en büyük hayalim üç çocuğumu okutmak, eğitimli bireyler olarak onları hayata kazandırmaktı. Aç da kalsam çocuklarımı okutacağım dedim. Üçünü de okuttum. Oğlum mühendis, kızımın biri öğretmen, diğeri de belediyede çalışıyor.

Şuan pazarın en eski manavı siz misiniz?

Eskiden Pazarda biz on beş manavdık, bazıları öldü. Bazıları dükkânını kapattı. Çalışan bir tek ben kaldım.

Sizin işlerinizi mevsim değişimi nasıl etkiliyor?

Turfandaki meyve pahalı olur. İnsanlar bu meyvelerden tadımlık alıyor. Yerli malı çıktığında satışlarımız tabii daha iyi oluyor.

Malı nerden alıyorsunuz?

Seben'den alıyorum. Seben sebzemeyve yönünden Bolu'yu idare ediyor. Mal nerden daha iyiyse, biz oradan alırız. Kötü mal satarsak elli yıllık emeği heba etmiş oluruz.

Domates fiyatlarının artması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ulusal basında bir haber çıktı bizim işleri alt üst etti. Çıkan her habere insanlar inanmasınlar. Seben'de domates kalmadı. İstanbul'dan geldiler ne kadar domates varsa toplayıp gittiler.

Eskiden satışlar nasıldı, şimdi nasıl?

Eskiden yoksulluk vardı. Öyle her şeyi bulamazdı eskiden insanlar. Şimdi köylüler olsun, vatandaş olsun birbirinden görerek her şeyi yetiştiriyor. Şimdi her şey bol bol olduğu için fiyatlar düştü. 1957 yılında patatesi biz Adapazarı'ndan getirirdik, buradakiler arpa, buğday, mısır bilirlerdi. Sonra sonra alıştılar, daha sonra patates Bolu'nun başkenti oldu. Halk para kazandıkça metanet verir. Para kazanmaz ise o malın üzerinde durmaz. Bu sene örneğin Seben'de elma, domates bitti.

Neden bitti?

Elmaya hastalık gelmiş. Domatesi İstanbul'daki toptancılar aldı götürdü.

Mevsimi olmadan hastaların, hamilelerin aşerip istediği meyveler oluyor mu? Nasıl buluyorsunuz?

Hastalar, hamileler için mutlaka ben kenarda karpuz, kavun, üzüm, salatalık bulundururum. Şimdi karpuz benden başkasında yok sayılır.

Yaz meyvesi can eriği, kiraz isteyen oluyor mu?

Can eriği, kiraz buzhaneden getirtiyoruz. Fazla durmaz ama hemen tüketilmesi gerekiyor.

Zabıtalarla aranız nasıl?

Biz aynı çatı altında on beş manavdık,ihtilal oldu.1960 yılındaki disiplin şimdi yok. O zaman biz sabah erken kalkar,dükkânların önünü temizler mallara etiketleri takardık.Her sabah tertemiz dükkânda belediye başkanını beklerdik. O günleri bir daha yaşamayalım tabii ama bu kadar rahat günleri ben hiçbir dönem görmedim. Milli Koruma Kanunu çıktı, 2,5 kuruş için esnaf kırk gün yattı. O zaman esnaflar yüzde on beş zam hakkını geçtiğin an zabıta o zaman ceza yazardı.

Siz hiç ceza aldınız mı?

Bir kere etiket koymadığım için ceza aldım.

Bize vakit ayırdığınız için gazetem adına teşekkür ederim.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.