24 Ağustos 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara29°C

ERKEK ARKADAŞIM BENİMLE BİRLİKTE OLMAK İSTİYOR, NE YAPMALIYIM?

ERKEK ARKADAŞIM BENİMLE BİRLİKTE OLMAK İSTİYOR, NE YAPMALIYIM?

16 Ekim 2010 Cumartesi 00:00

İşte yeniden birlikteyiz.

İki aya yakın bir süredir, sizlerle birlikte bu köşeyi oluşturuyor ve geliştiriyoruz. Sizler paylaşmak istediğiniz şeyleri bana yazıyorsunuz ve ben de kendimce onlara cevap vermeye çalışıyorum. Bazen kızıyorum, bazen üzülüyorum, bazen gülümsüyor, bazen de gerçekten üzülüyorum. Ama, bana yazan herkese sevgi, saygı duyuyor ve bu köşeye katkınız için de oldukça seviniyorum.

Bu hafta, bir dostumuz bana yolladığı mailinde beni eleştirmeyi uygun görmüş. Demiş ki: “Önümüze gelen, bana sorunlarını danış diyen, her insana kendimizi açacak olursak, o kişilerin yönlendirmesi ile hareket edecek olursak, vay halimize!... Birden Bolulu Perihan abla adında biri çıktı karşımıza, bana danışın dedi. Ama kim bu Perihan abla?”

Ben; aranızdan biriyim. Niyetim ve dileğim, uykunuzu kaçıran, içinize takılan, bazen gerçekten büyük, bazen "sadece sizin için büyük" dertleriniz, sorularınız, sorunlarınızı ve sevinçlerinizi paylaşmak. Öyle; büyük dertlere büyük dermanlar olamam elbet. Ama sizler benimle konuşmak istediğiniz sürece, sizleri dinlerim. Aklımın erdiğince, dilimin döndüğünce cevaplamaya da çalışırım.

Köşeme katkılarınız, mailleriniz ve destekleriniz, eleştirileriniz için çok teşekkür ederim.

Bana yazın.. Aklınıza gelen her şeyi yazın. Yazınki paylaşalım... Paylaştıkça çoğalalım...

Sevgilerimle...

boluluperihanabla@hotmail.com

Perihan

RUMUZ:Kararsız

Perihan ablacım nasılsın? Benim sorunum bir birlikteliğim var. Lisede aynı sınıftaydık. İlişkimiz o döneme uzanıyor. Birbirimize o yıllardan beri hala deliler gibi aşığız. Liseden sonra o üniversiteyi kazandı ve İstanbul'a gitti. Ben ise hep onun tatillerde gelmesini bekledim. O bu sene üniversiteyi bitiriyor. Avukat olacak. Birlikte evlilik planları yapıyoruz. Ablacım, nasıl söylenir bilmiyorum ama biz bunca zamandır öpüşmeden öteye hiç cinsellik yaşamadık birlikte. Önümüzdeki hafta buraya geliyor ve artık benimle her anlamda birlikte olmak istediğini söylüyor. Ben ise sanırım bunu istemiyorum. Bunca zaman geçti, önümüzde aylar kaldı, her şeyin usulüne uygun yaşanmasını tercih ediyorum. Ama bunu ona nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum. İncinmesinden ve reddedildiğini zannetmesinden korkuyorum. Elbette ben de onunla birlikte olmayı çok fazla istiyorum ama bunca zaman neden bekledik ki o zaman? Beni sevdiğine eminim, ona olan sevgimden de eminim. Ama işte. Sence beklememizi isteyerek onu incitir miyim. Yoksa hiçbir şey söylemeden onunla birlikte mi olmalıyım.. Hiç bilemiyorum. Sen ne dersin?

Sağlıklı bir erkek olarak, erkek arkadaşının, ki artık sözlün demeliyim sanırım, sana özlem duyması, cinsellik ihtiyacı içinde bulunması çok doğal. Cinsellik; sevginin, aşkın doğasıdır. Ancak, eğer sen istemiyorsan ya da beklemeyi tercih ediyorsan, bu konuda asla seni zorlamamalı. Eğer seni gerçekten seviyorsa, senin de hazır olduğun bir zamanı bekleyerek, bu ısrarından vazgeçmeli. Bir cinsel beraberlik, eğer her iki tarafın da isteğiyle gerçekleşirse, uyumlu ve mutlu bir beraberlik olur. Zorlama ile kendini buna mecbur hissedersen eğer, burada zarar gören, hem ruhsal, hem de fiziksel olarak etkilenen sen olursun, ki bu durum uzun zaman süren bu güzel birlikteliğinize, zarar bile verebilir. Ona bunu, bana anlattığın gibi, içtenlikle anlatmalısın. Seni sevdiğine göre sana ve düşüncelerine de saygı duyacağına ben eminim..

RUMUZ:NOSUGAR

Perihan Hanım… Ben çocuktum. Şişmandım. Büyüdüm, ergen oldum, kompleks yaptım, ama gene şişmandım. Okudum, evlendim çocuk sahibi oldum hep şişmandım. Hayatım boyunca kilolarımla mücadele ettim. Haplar içtim, diyetler yaptım, yürüdüm, spor yaptım. Ama hep şişmandım. Hala da şişmanım ama artık mücadeleden vazgeçtim. Şimdi, Allah bağışlarsa, iki buçuk yaşında bir kızım var. Onun, yaşamı boyunca, benim gibi kilo sorunları ile uğraşmasını istemediğim için, küçük yaşından itibaren, dengeli beslenmesi, bu alışkanlığı kazanabilmesi için uğraşıyorum. Bu konuda yazılmış kitapları okuyor, yaş dönemine uygun besinleri, en iyi şekli ile, en tazesiyle, ona vermeye çalışıyorum. Her neyse.. Sorunum bu değil zaten. Sorunum şu ki, Ben bu konuya bunca kafa yorup, kızımın vücuduna zararlı ürünlerin girmemesi, yağ hücrelerinin genişlememesi için uğraşırken, babası geliyor elinde çikolata. Yan komşu geliyor, elinde şeker. Teyzesi geliyor, elinde gofret. Dayısı geliyor, elinde sürpriz yumurta. Anneannesi ve babaannesindense hiç bahsetmek istemiyorum. Reçel kavanozlarını, tahin pekmezleri, ekmeğe sürülen şokellaları siz düşünün. Çıldıracağım Perihan Hanım. Kızıma bakıyorum, çikolatayı, şekeri yerken, her bir yerine bulaştıra bulaştıra, o kadar, keyifle yiyor. Bir de şirin görünüyor. E tabi ondan sonra benim hazırladığım dengeli beslenme tabağı itekliyor. Ne yapayım ki şimdi ben. Hem kızımın keyfini kaçırmak istemiyorum, hem akrabaların tadını kaçırmak. Galiba herkesi aynı anda mutlu etmek çok zor. Siz ne dersiniz?

O kadar güzel anlatmışsınız ki derdinizi; gülümseyerek okudum mailinizi. Öncelikle size, sizin üslubunuzla cevap vermeyi denersem eğer; çok iyi bir anne, çok iyi bir eş, çok iyi bir kardeş ve çok iyi bir gelin olduğunuzdan hiç şüphem olmadığını bilmenizi isterim. Herhalde, bu hayatta da sahip olunabilecek, en güzel dertlerden birine sahip olduğunuzun farkındasınızdır. Bir anne olarak, hem de kilo sorunlu bir anne olarak, kızınız ile ilgili endişenize hak vermemek elde değil. Kimseleri kırmadan bu konuya, bence, şöyle el atılabilir. Dayılara, amcalara ve diğer tüm akrabalara onları kırmadan, ufaklığa gelen şekerleme ve benzeri yiyecekleri, direk kızınıza değil, size vermelerini rica edebilirsiniz. Böylelikle dengeli beslenme tabağı bittikten sonra, az miktarda bu hediye tüketimine izin verebilirsiniz. Şekerleme tüketimi de sizin kontrolünüze girmiş olur böylelikle ve sanırım herkes mutlu olur. Ancak ben bir şeye daha takıldım, demişsiniz ki; ben kendimden vazgeçtim. Bence siz de vazgeçmeyin. Bir diyetisyene başvurarak, yardım almayı deneyin. Afacanla birlikte siz, kendiniz için bir dengeli tabak hazırlayın.. Böylelikle bu mutluluk tablosu tamamlanmış olur. Yazdıklarınızdan hissettiğim kadarı ile de bu kadar sevgi dolu güzel bir aileye,böylesi bir tablo yakışır.

Rumuz: Yalnız

Beş yıllık evliliğimi, bir kızgınlık anında, kim üzülür, kim ne der düşünmeden, ani bir karar ile, eski eşimin de onayı ile tek celsede bitirdim. Pişman değilim ama, çok yalnızlık çekiyorum. Bu boşluk sürecinde, yanlış kararlar almaktan, açıkçası kendimden korkuyorum.

Bir gazete haberinde okuduğum kadarı ile boşanan insanlarımızın sayısı, evlenenlerden fazlaymış. Büyük şehirlerde, ilkokul çağındaki çocukların nerede ise yarısı tek ebeveyn tarafından büyütülmekteymiş. Sanıyorum, güncel yaşamın zorlukları, ekonomik şartların ağırlığı, kadınların gelenekselden farklı olarak iş yaşamında daha aktif rol alması ile evlilik formatında oluşan değişiklik, insanlarımızın birbirine olan tahammülünü azalttı. En sevdiklerimize en fazla saldırır hale geldik. Tüketim toplumu olduk ama, öncelikle birbirimizi tüketiyoruz. Olanda gençlere oluyor maalesef.

Beş yıl hiç de kısa bir süre değil. Keşke o kadar ani karar vermeseydiniz. Ama hiç kimse boşanmak için evlenmez. Böyle uygun gördüğünüze göre haklı sebepleriniz olmalı. Yeni sosyal durumuna alışmak için kendine zaman vermelisin bence . Bu süreçte de, spor yapabilir, hobilerinle ilgilenebilirsin. Olmuşlarla, olacaklara fazla kafayı takmazsan, bu süreci, bence daha sağlıklı atlatırsın. Sakın yeni ani kararlar alma. Her zaman düşünerek davranmakta fayda var.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.