26 Mayıs 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara20°C

GÖKTEN BİR CİSİM DÜŞTÜ VE SONRA...

GÖKTEN BİR CİSİM DÜŞTÜ VE SONRA...

20 Ekim 2010 Çarşamba 00:00

İnsan korkuları insanın varoluşu kadar eski. İnsanoğlu tanımlayamadığı her doğa olayına korkuyla baktı ve bakmaya devam ediyor. Önceki gün Karacasu Beldesi'ne bağlı Küçükberk Köyü'nde boş bir alana gökyüzünden bir cisim düştü ve olanlar oldu. Köyün ihtiyarları düşen cismi kıyamet alameti olarak görürken Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri şaşkın olduklarını ve daha önce hiç böyle bir durumla karşı karşıya kalmadıklarını söylediler. Bütün bu endişeli bekleyiş ve korku devam ederken yaşanan olaya neyse ki bilim müdahale etti. Uzun yıllardır bilimsel çalışmalar yapan AİBÜ Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Başkanı Prof. Dr. F.Sancar Ozaner müdahale etti ve Ozaner'in tespitiyle gökten düşen cisim aslında…

HABER: ZEKİ ERCİVAN MEHMET KORKUSUZ

Küçükberk Köyü'ndeki boş bir araziye gökyüzünden yaklaşık 10 kilogramlık bir kütle düştü. Gürültüyle düşen cismi görmek üzere el fenerleriyle araziye giden köylüler, gördüklerine inanamadı. Meteoroloji istasyonu yetkilileri buz olduğu düşünülen cisimle ilgili yaptıkları açıklamada, ilginç ifadeler kullandı. Kayıtlara geçmiş böyle bir olayın daha önce yaşanmadığını belirten istasyon yetkilileri, mesleki yaşamlarında da böyle bir olaya hiç tanıklık etmediklerini söyledi. Durumun meteorolojik verilerle açıklanmasının mümkün olamayacağını kaydeden yetkililer, sürecin takip edilmesi gerektiğini savundu. Köyde benzer bir olayın yeniden yaşanabileceğini düşünen köylüler, endişe içerisinde beklemeye devam etti.

KÖYLÜLER GÖRDÜKLERİNE İNANAMADI

Küçükberk Mahallesi'nde yaşanan olayın ilk görgü tanığı Erdal Çalışkan'ın babası Murat Çalışkan yaptığı açıklamada, “Oğlum Erdal, odun kırmak üzere evin bahçesine çıkmıştı. Birden eve koşarak, 'Baba bahçeye gökyüzünden büyük bir şey düştü.' dedi. Korktuğu belliydi. Hava karardığı için el fenerlerimizi alıp, çevredeki vatandaşlarla bahçeye gittik. Ama esrarengiz bir şeyin olduğu köpeklerin havlamalarından belliydi. Tedirgindik. Bahçede gördüğümüze inanamadık. Büyük bir kütle bahçenin ortasına düşmüş. Bir süre yaklaşamadık. Ellerimizdeki sopalarla cisme dokunduk hareketsizdi. Daha sonra buza benzediğini düşünerek, cismi elimize aldık. Buz olduğuna kanaat getirdik. Böyle bir şeyi daha önce ne görmüştüm, nede duymuştum. İlk kez tanık oluyorum” dedi.

KÖYLÜLER CİSMİ PAYLAŞARAK BUZDOLAPLARINA SAKLADI

Yetkililerin cismi inceleyebileceklerini düşünerek poşetleyerek buzdolaplarında sakladıklarını belirten Küçükberk Mahallesi sakinlerinden Recep Acar, “Düşen cisim yaklaşık 10-15 kilogram ağırlığında vardı. Köylülerle paylaşıp, poşetleyerek buzdolabımızda sakladık. Eğer bilim adamları incelemek isterse gelsin bizden alsınlar” dedi.

KÖYLÜLERDE TEDİRGİNLİK SÜRÜYOR

Küçükberk Mahallesi Muhtarı Yusuf Aksoy ise olayla ilgili yaptığı açıklamada, köylülerin olay sonrası tedirgin olduklarını söyledi. Köyde yaşayan yaşlıların bir kıyamet alameti olarak gördükleri olay sonrası AİBÜ Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Başkanı Prof. Dr. F.Sancar Ozaner ile alanda inceleme yapmak üzere Küçükberk Köyü'ne gittik.

OZANER YÜZLERİ GÜLDÜREN AÇIKLAMASINI YAPTI

Köylü vatandaşların evinde buzdolabında sakladıkları kütle üzerinde inceleme yapan Ozaner, gökten düşen cismin zannedildiği gibi Meteorit bir cisim olmadığını söyledi. Ozaner gökten düşen cismin meteorit bir cisim olabilmesi için taş ya da herhangi bir metal alışıma sahip olması gerektiğini ve gökyüzünden yanarak düşmüş olması gerektiğini söyledi. Ozaner cisimle ilgili şu tahmini yaptı: “Öğrendiğimiz kadarıyla bu bölge özellikle Ankara ve İstanbul arasında yolculuk yapan uçakların geçtiği bir nokta. Muhtemelen uçaklardan biri uçuş esnasında tuvalet ve lavabonun olduğu bölümün suyunu boşalttı. Su kütlesi atmosferde soğuk havayla karşılaşıp buz kütlesine dönüştü ve aşağıya bu şekilde düştü.” Ozaner'in yaptığı yorum köylülerin yüreğine su serperken, korkulan cismin buza dönüşmüş tuvalet suyu olması ise yüzleri güldürdü.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.